Jane Fonda 28.3.2015 na Václavském náměstí? A co má být?

Samozřejmě, ta americká krasavice s hrudníkem tak trochu po tatínkovi, ale ne zas tak brutálně jako Keira Knightly, zde nebyla přítomna fyzicky (nebo snad fyzikálně?). Byla zde pouze alegoricky nebo lépe řečeno symbolicky. A i když o tom velká většina účastníků té levicové merendy nevěděla, tak ona s nimi byla svým duchem odhodlané bojovnice proti vládě USA obecně a válce ve Vietnamu konkrétně.

Když jsem před 35 lety, k velké dnešní nelibosti socialistických rovnostářů, kteří hledí hlavně na to, aby jiní nevydělávali víc než oni, hřadoval v městě nad Seinou, byla celá Paříž zaplavená plakáty právě odkvétající ženy s nápisem: Jannine, matka tří dětí nemá ani na noviny.

Sice jsem nepochopil, proč má člověk v sociální tísni utrácet právě za noviny, ale princip byl jasný. Ty plakáty vylepila "Force ouvriere" neboli dělnická síla či síla pracujících, podle mě jednoznačně filiálka komunistické strany Francie.

Politické spektrum je totiž široké a už nějakých sto let do něj patří i komunisté. Ono se říká, že každé zboží si najde svého kupce a tak si i ty komunistické idee samozřejmě své "kupce" najdou. Takže Francouzům bylo naprosto šumák, co komunisté píší. 

Já (už slyším ten šum v trubkách diskutérů) jsem byl vždycky kapitalisticky zaměřen. Ale po návratu z Německa jsem si tak nějak o trochu víc začal vážit svých socialistických jistot. Pokud bych to převedl na auta, tak dnes mám celou škálu možností.

Od Mercedesu a BMW (ale jsou i dražší auta) až k nějaké té superlevné Dacii. Jistě, aut je teď neskonale více než za "totáče", ale jestliže mi auto jakoby nahrazuje životní standard, životní jistoty, pak dnes máme opravdu širokou možnost výběru, ovšem včetně té, že bude rýt držkou v zemi.

A někomu se to samozřejmě nelíbí a já, i když s ním třeba nesouhlasím, mu budu rozumět. Ale nejen vnitropoliticky a ekonomicky je živ člověk. Ale také zahraniční a bezpečnostní politika ho zajímá.

Jistěže, samozřejmě, jsou lidé, pro které jsou USA zemí zla. Pár procent jich zcela nepochybně bude. Ale pak je další, podstatně větší procento lidí, kteří proti USA, jako takovým, žádné zvláštní výhrady nemají.

Ty výhrady, a velmi ostré výhrady, mají vůči americké zahraniční politice, která, od té doby co padla bipolarita se Sovětským svazem se často chová jako utržená ze řetězu.

Ono se řekne: USA to nedělají samoúčelně, hasí světové požáry (do kterých předtím přilily pár galonů vysokooktanového benzinu).

To, že úloha světového četníka je nevděčná, o tom žádná. Ale posledních patnáct až dvacet let ukazují,, že občas lze velmi silně šlápnout vedle. A spousta lidí, kteří vůbec nejsou komunisty a ani komunisty nepodporují se tak dostává vlastně na stejnou loď s kritiky z KSČ a podobných stran.

Takže bych z nějakých těch protestů na Václaváku nedělal vůbec žádné drama. To k demokracii patří a proto mě právě napadla Jane Fonda. Nevím, nebyl jsem tehdy v USA a možná, že i ona vyfasovala nálepku vlastizrádce.

Ale olepovat takovýmito nálepkami s popiskou "Vlastizrádce" každého, kdo vyjádří odpor proti americké zahraniční politice obecně a proti průjezdu kamiónu konkrétně, to je prostě naprostá kravina.

Vlastizrádci byli manželé Rosenbergovi, kteří vydali tajemství atomové bomby SSSR (stejně by na to Sověti dřív nebo později přišli). Ti zradili svou vlast USA. Ale aby generál Šedivý hýkal, že ten, kdo protestuje proti konvoji, je vlastizrádce, mně připadá ujeté.

Ale on je voják, že? Tak tam se nějaký široký rozhled a objektivita zcela určitě čekat nedají.

Autor: Jiří Hermánek | neděle 29.3.2015 8:40 | karma článku: 29,41 | přečteno: 1116x