EET je v principu jako tento blog nebo i bodový systém

Začnu odzadu, tím bodovým systémem. Jak řidiči, tak i podnikatelé samozřejmě hřešili vždy a hřeší i teď, otázkou však je, jaké to má důsledky. Na jaře roku 1998 jsem "tak trochu" pospíchal do polských Katovic a zastavila mě hlídka

policie. Chvíli se mnou žertovně laškovala: "tak, pane řidiči, kolik jste jel?" a já až do 160 licitoval s ní. Pak mi spadla erekce a čekal jsem na verdikt. Spravila to jedna bankovka denominace 1000,- Kč a jel jsem vesele dál, ovšem už bez sexu. Řidičská erekce byla fuč.

Nyní, samozřejmě, také, když se manželka nedívá, jedu občas přes 160, ale velmi opatrně. Nejlepší to je v zatáčkách do kopce, tak se velmi dobře kontroluje, že člověk nemá za prdelí nějaké podezřele se chovající auto se skrytými majáčky.

Ale hlavní podobností mezi EET a bodovým systémem, je to, že řidič, který do zavedení bodového systému nehřešil, tak se ho také neobává a podnikatel, který do doby EET plnil vše tak, jak mu ukládá zákon, nemusí mít z EET obavy jiné, než technické.

Tento blog je takovou jakousi předzvěstí EET. Prostě, vytvoříme (dokonce ne na svých PC, ale na Internetu) nějaký článek, stejně jako do EET ho pošleme do administrace a ta nám ho většinou pustí a někdy i vyhodí. Jenom v tom EET chybí ten lidský prvek pana Bangy a jeho kolektivu.

A co potřebuje takový podnikatel k připojení EET? Něco podobného, jako k cestě z Prahy do Brna mohu využít vlastní auto, vlak, žlutý autobus nebo cokoli podobného. Mohu také jet na kole nebo jít pěšky, to by ale hodně zdržovalo.

Vím, že je zde velmi oblíbená ruština, zvláště pak kvůli lásce k ruskému prezidentu Vladimíru V. Putinovi a tak řeknu, že "abolutno neobchodimo" je připojení k Internetu. Bez něj můžeme tak jedině nosit daňová přiznání na finančák pěšky.

Za to ovšem už všechny právnické osoby dostávají pokutu. Vím o 2.000,- za tento přestupek. Jinými slovy, skoro každý, kdo podniká, má připojení k Internetu a PC. Kromě jiného kvůli datovým schránkám, které jsou pro každou právnickou osobu povinné.

A když už mám to PC s datovým připojením k Internetu, to tak prostě mohu postupovat interně, tedy nějakým programem, který si předplatím a budu ta hlášení prostě posílat rovnou ze svého HW. A nebo externě, tedy ten program bude na Internetu a veškeré úkony budu dělat tam.

A nebo si pořídím nějaký "jednoúčelák", třeba kasu do restaurace, která už má SW připravený jak pro restaurační provoz, tak pro komunikaci s EET. A možností mám "vela". Pevnou linku, WiFi nebo mobilní připojení.

A zase se jeví dvě možnosti. Externí telefon nebo zabudovaný slot pro SIM kartu a jsme příliš líný, abych studoval všechny nabídky. A co ti nebožáci, co na salaši bez drátů a bez signálu prodávají v sezóně žinčicu?

Tak, tak řekl, že na tyto bagatelní sumy platí oněch 250.000,- Kč obratu ročně. Tolik té žinčice vůbec neprodají, možná ještě s nějakými sýry by to ten čtvrt miliónu dalo, Ale obecně lze říci: Kdo chce, hledá si způsoby a ten, kdo nechce, hledá si důvody.

Já osobně si myslím, že při úvahách, zda fiskální kasu nebo EET, bylo rozhodujícím faktorem to, že Češi mají zlaté ručičky. A hbitě dokáží otevřít i tu nejlépe zabezpečenou fiskální kasu a ponížit tržbu tak, aby byla "daňově přijatelná".

To, "bohužel" nebo "bohudík" EET neumožňuje. Co peklo schvátí, nikdy již nenavrátí. A přesně to se stane s daty, která EET "skouskne". Nevím, jak je to dál zamýšleno, ale myslel bych, že úředník finančáku při kontrole daňového přiznání skoukne i ta data z EET a porovná je.

Tím se velmi zúžil prostor pro "optimalizaci daní" a nevím, jestli to je dobře nebo špatně. Za dva dny to propukne naostro (to slovo má více významů, ale někdo také říká "naboso" a myslí tím horní partie dámských nohou).

Pokud jste získali dojem, že jsem nějakým dřevním zastáncem EET, tak nejsem. Ale velmi mě rmoutí výkřiky typu Zhroutí se svět. Svět se nezhroutí a za pár let se uvidí, zda to je k něčemu nebo k hovnu. Možná se EET stane samozřejmostí nebo možná, stejně jako (demokratický) socialismus skončí v propadlišti dějin.

 

Autor: Jiří Hermánek | úterý 29.11.2016 7:12 | karma článku: 22,91 | přečteno: 992x