Pochopit byrokracii může zase jen byrokracie

Do lůna přírody s platným certifikátem? aneb nebuďte těmi co jí vše nevědomě, ale přidejme vědomí do života

Zahubí nás byrokracie? aneb co se doma upeče to se sní (pracovní název)

Byla doba, kdy byrokracie neměla takovou moc, jakou má dnes. Bylo to doba odvahy a postupu věcí, které se měnili tak říkajíc před očima. Jak jsme na tom dnes? Bohužel komentář na toto téma mi brání napsat z plných plic, protože by mohl zasáhnout cenzor, přesto se zmíním o jednom. To jedno pojednává, kde je hranice byrokracie.

Hranice byrokracie, je téma dnešního politického vládnutí, které nutí lidi být aktivními občany a přitom pasivními. Ta pasivita spočívá v tom, že jsou jak stádo tupých ovcí podle jeho zřizovatele. Ten zřizovatel je stát a my všichni, kdo v něm žijí. Jak je možné, že to došlo tak daleko? Došlo to tam, protože lidé nechtěli volit to co by volit měli. Jejich nekompetentnost zapříčinila vzrůst byrokracie, kdy místo o míru zjednodušování, bylo vše zesložiťováno ve jménu státu, který chce mít vše pod kontrolou.

Jaké řešení by mělo následovat? Měli bychom si uvědomit, kde jsme udělali chybu. Neměli jsem dopustiti to, že stát převezme aktivitu, která vyvěrá z lidí a nemělo to dojít tak daleko, že stát převzal celé řízení státu. Bohužel tohle je dnešní realita, kdy jsme se přiblížili do stavu jak před revolucí, kdy stát kontroloval téměř vše.

Jediná smysluplná odpověď je ta, že se budeme muset situaci řešit a to tak, že lidé pochopí příčinu. Příčina je v tom, že aktivita lidí upadá a nechají o sobě rozhodovat druhé. Tohle nemělo se nikdy stát, kdy člověk by měl rozhodovat vždy sám za sebe a společnosti, kterou tvoří. Tedy zdola musí přijít impuls a nečekat na to, že někdo to udělá za nás. 

Tohle jsem chtěl říci, tohle jsem měl na jazyku.

Děkuji za pozornost.

Autor: Jiří Herblich | středa 15.2.2023 9:10 | karma článku: 6,99 | přečteno: 142x