Důchodová reforma (komu bude sloužit?)

             Můžeme jim tleskat. Konečně jsou tady schopní politici, kteří jsou rozhodnuti zásadně řešit důsledky negativního populačního vývoje, který zvyšuje potřebu navýšení příjmů na důchody a to tak, aby si odpovědní občané také sami šetřili na své důchody. V postatě, ale jde o podraz, skrytý pod pláštíkem řešení mezigenerační solidarity pod heslem, „Musíme se umět postarat o své seniory“! Nechtějí se, ale politici postarat především o svoje důchody ? Co je podstata té důchodové reformy?

              Navýšení důchodů

              pro současnou politickou a státní oligarchii, soudce, politiky, poslance, elitu státní správy a další občany s vysokými příjmy. V podstatě o nic jiného nejde. Jde jen o nalezení a představení balíku opatření, který skutečný smysl důchodové reformy dostatečně zakryje dobrými úmysly tak, aby voliči byli spokojeni a ještě jim tleskali. Kdo to zaplatí?

              Všichni občané,

              kteří mají příjmy kolem průměru, či těch cca 70 % občanů, co na ten průměrný plat ani nedosáhne. Zkrátka ti nahoře, s vysokými příjmy, budou mít vysoké důchody a ta většina dole zase nižší důchody. Je to jednoduché. Ostatně s tím už začali. Jako cenný argument jim poslouží rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který rozhodl, že se musí zvýšit princip zásluhovosti v rámci předchozí výše úhrady na sociální pojištění. Je to nutné?

              Otázka kompetencí.

              Pokud přijmeme kompetentnost Ústavního soudu ČR, aby se zabýval posuzováním odpovídajících příjmů a důchodů ve společnosti, tak to nutné bude. Ostatně pak by taky mohl v rámci svého usnesení rozhodnout, že příjmy a důchody soudců, popř. dalších tzv. odpovědných státních osob, jsou neadekvátní a že se musí např., zásadně zvýšit. Akceptování výše uvedeného rozhodnutí Ústavního soudu ČR omezuje svobodné rozhodování Parlamentu ČR v otázce výše důchodů. Naopak Parlament ČR by mohl změnit podstatu charakteru důchodů a změnit důchody na sociální důchodovou dávku v rámci sociálního zabezpečení a ponechat určování této dávky dosavadním způsobem. Proč to neudělá?

              Při vysokých příjmech poslanců,

              senátorů a vlády, by byli sami proti sobě, tedy proti navýšení svých vlastních důchodů. Můžete se tedy spolehnout, že opatření na základě rozhodnutí Ústavního soudu ČR bude podporovat určující většina Parlamentu ČR. Na nějaké mzdově průměrné a podprůměrné chudáky, tedy většinu občanů, nebudou poslanci a senátoři brát žádný ohled. S tím se asi nedá mnoho dělat. A to má být ta důchodová reforma?

             To je jen první krok,

             to podstatné bude následovat. Ostatně již je to připraveno. Za Topolánkovi vlády došlo k zavedení rovné daně, tedy k odbourání progresivního zdanění, které se např. důsledně uplatňuje v Německu a tím došlo k zásadnímu navýšení příjmů pro občany s vysokými příjmy. Zároveň došlo k zastropování jejich odvodů do sociálního a zdravotního systému dokonce tak, že došlo k degresivnímu zdanění jejich příjmů (česká rarita v celé Evropě !!!), tím k zásadnímu snížení daňových příjmů státu a příjmů na důchodového fondu. To značně ovlivnilo zápornou bilanci na důchodovém účtu a podpořilo argumentaci politiků o neudržitelnosti stávajícího důchodového systému. Tedy dost uměle posílený problém v době krize a nezaměstnanosti. Asi jim tedy vrátí původní degresivní zdanění a odbourají to zastropování odvodů? Nebuďte naivní. Teď si naopak, ještě důchodovou reformou skutečně pořádně zvednou výši svých budoucích důchodů. Jak to chtějí udělat?

             Napřed udělají všem radost

             a dokonce sníží odvody do důchodového systému o několik procent s tím, že si každý může, zbytek co mu zůstane, zodpovědně ukládat do důchodového fondu. Ty vklady do soukromých fondů, možná i do státního fondu pokud bude zřízen, se budou samozřejmě státem dotovat, jako podpora pro zodpovědné občany. Samozřejmě občané s vysokými příjmy si budou ukládat maximální dotované částky od státu, na které občané s průměrnými a podprůměrnými příjmy nedosáhnou, protože jejich procentní úspora na sníženém odvodu do důchodového systému bude mnohem nižší. Vše se upeče tak, aby se dalo argumentovat, že občané s průměrnými příjmy za určitých podmínek o nic nepřijdou. K tomu se ještě připlete tzv. Generační fond, jako nový vynález VV, který má balancovat mezigenerační solidaritu s podporou reprodukční aktivity ve společnosti, což se dnes běžně vyrovnává dle potřeby z rozpočtových rezerv s tím, že podporu reprodukční aktivity řeší porodné a přídavky na péči o děti. Návrh bude ještě doplněn mírným snížením odvodů firmám, prý pro zvýšení zaměstnanosti. Tak proč mám být proti tomu?

             Totiž občané

             s průměrnými a podprůměrnými příjmy budou na zavedení nového systému, na státní dotace vkladů do důchodových fondů, na správu důchodových fondů jejich majitelům, tedy na transformační náklady, platit z úplně jiné strany, tedy zvýšením DPH, zvýšením daní z nemovitostí a zvýšením odvodů běžným podnikatelům a živnostníkům, atd. Tedy občané s průměrnými a podprůměrnými příjmy budou přes své daně a poplatky, mnohem víc dotovat důchodové úspory pro občany s vysokými příjmy, což je vlastně hlavní smysl celé důchodové reformy. Většina občanů bude mít důchody nižší, při vyšších nákladech. Těm, kteří mají nedostatečné příjmy a nebudou využívat důchodových fondů, poklesne jejich důchod zhruba na polovinu dnešního důchodu. Těm pak nezbyde, než si v důchodu užívat omezenou sociální podporu v nouzi.

                   Jistě již také chápete nezbytnost a zájmy realizátorů důchodové reformy!

Pokud vás zajímá tato problematika, tak některé informace

najdete ve starších článcích:

http://jiricumpelik.blog.idnes.cz/c/158459/Duchodova-reforma-je-to-tady.html

Autor: Jiří Čumpelík | pondělí 22.11.2010 13:10 | karma článku: 25,11 | přečteno: 1540x