Strach společnosti ze schizofreniků
Pojďme srovnat schizofrenii například s žárlivostí. Silná žárlivost je duševní stav v mnoha ohledech podobný schizofrenii. Je založená na strachu, bludech i paranoidních představách. Navíc si troufám tvrdit, že v dnešní společnosti dochází k vyššímu počtu vražd i ublížení na zdraví spáchaných žárlivými jedinci než schizofreniky.
Proč není jedna žárlivá scéna doprovázena doživotní nálepkou nebezpečného šílence? Proč společnost nevyvíjí stejně enormní tlak na žárlivé jedince, aby byli také preventivně tlumeni například speciálně vyvinutými antižárlivotiky? Je to snad jen z toho důvodu, že pro žárlivost má společnost větší pochopení, jelikož s ní má osobní zkušenost více lidí? Pak ovšem nejde v případě tlumení schizofreniků o touhu po bezpečnosti, ale spíše o pokrytectví.
Navíc pokud je bezpečnost pro všechny tak důležitá, jak je možné, že nejvíce lidí cestuje autem, ačkoli jde o nejnebezpečnější způsob cestování? Je snad odpovědí to, že možnost cestování autem je spojena s otázkou osobní svobody, za niž jsou normální lidé každý den ochotní riskovat i vlastní život?
Pak ovšem nechme také schizofreniky, kteří odmítají psychofarmaka, riskovat třeba i svůj život. Nepopírám existenci rizika spojeného s tím, že schizofrenik může ohrozit i zdraví někoho jiného. To stejné riziko ovšem podstupuje každý řidič, který vyjede na silnici. Může to být jeho auto, které dostane smyk a někomu ublíží.
Cesta života vždy skýtá i možnost smrti. Tomu se nemůžeme nikdy vyhnout. Dokonce ani kdybychom všechny duševně nemocné pozavírali, nebude svět o moc bezpečnější. Schizofrenici nejsou lidé, kteří by ze své povahy chtěli někomu ubližovat. Kdyby ano, bylo by těch případů mnohem víc. Útočí téměř výhradně v domnělé sebeobraně. To samozřejmě není omluva, ale vysvětlení toho, jak může někomu ublížit i člověk, který by normálně neublížil ani mouše. I statisticky je pravděpodobnější, že Vám ublíží „normální“ člověk než schizofrenik.
Z těchto důvodů budu vždy hájit právo každého schizofrenika na svobodné rozhodnutí ohledně užívání psychofarmak. Ve výčtu jejich vedlejších účinků naleznete téměř vše od velmi častého parkinsonismu až po vzácnou náhlou smrt. Dokonce většina toho, co společnost běžně považuje za projevy schizofrenie, jsou vedlejší účinky prášků. Tiky, nepřítomné pohledy, neschopnost udržet oční kontakt, neschopnost zůstat chvíli v klidu, úzkost, deprese. Je toho mnohem víc, ale chápu, že ti, kteří je jíst nemusí, je stejně budou těm, kteří je jíst „musí“, dál nutit jako jedinou možnost.
Současně to neznamená, že užívání prášků je špatné. V mnoha případech pomáhají žít lepší život. Jen neberme lidem s psychiatrickou diagnózou automaticky právo volby.
Jindřich Jašík
O naší slavné psychiatrii

Na co by se nemělo zapomínat v kauze kurtování, které trvalo 12 let téměř bez přerušení je zejména to, že ačkoli máme omezovací prostředky definované zákony, tak nad dodržování těchto zákonů neexistuje prakticky žádný dohled..
Jindřich Jašík
O boji proti odvolání ředitele psychiatrické nemocnice II

Tímto článkem bych rád v rámci korektnosti poupravil některé informace, které jsem uvedl ve včerejším příspěvku. Pouhé editování shledávám jako nedostatečné.
Jindřich Jašík
O boji proti odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice

Poslední dobou se poměrně zhusta řeší v médiích odvolání ředitele v Havlíčkově Brodě a mě už trochu iritují některá vyjádření, která používají jeho předchozí podřízení k vyvolání celospolečenského tlaku na ministra zdravotnictví.
Jindřich Jašík
Konat nebo nechat plynout?

Být neustále aktivní a něčeho se domáhat nebo v klidu vyčkávat, až se věci stanou? Ať už jde o získání partnerky, práce nebo snahy někde prorazit, tak neustále volíme mezi těmito možnostmi. Dá se říct, která je lepší?
Jindřich Jašík
Léčitelé a schizofrenie

Nedávno jsem se setkal s tímto tématem a získal dojem, že jde o otázku, kterou by bylo dobré zpracovat. Hned na úvod bych chtěl říct, že nelze házet všechny léčitele do jednoho pytle. Tak jako u všech profesí, i zde nalezneme...
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Cena kávy v Česku stále roste. Nejvíce nápoj zdražil během covidu a inflace
Průměrná cena kávy v českých gastronomických podnicích letos meziročně vzrostla o čtyři procenta na...
Česká pirátská strana (Piráti)
Česká pirátská strana (Piráti) vznikla v roce 2009 po vzoru zahraničních pirátských stran. V září...
Jaderná hrozba u hranic NATO. Rusko rozšiřuje základnu v Kaliningradu
Rusko v poslední době rozvíjí a modernizuje své základny pro jaderné zbraně v blízkosti zemí...
Koalice SPOLU
Koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vznikla v roce 2020 s cílem zamezit drobení hlasů....

Dlouhodobá spolupráce (DPČ) – grafická činnost
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 22
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2069x
Miluje život, svoji rodinu, svoji práci a snaží se o co největší autenticitu v dialogu.
https://www.schizahelp.cz/