Rouškou zastřem si budoucnost...
Jelikož v místech, kde se bližní právě mlátí, je život nejenom o ústa, lidé balí uzlíky a houfně přecházejí Jordán. Jeden by si myslel, že většina běženců zamíří do míst s podobnou kulturou a tradicemi, kde své prchající souvěrce přijmou s otevřenou náručí. Ovšem to by se mýlil. Oni si z nějakého důvodu vybírají země, v nichž je životní styl naprosto jiný než ten, na jaký jsou zvyklí. Věřím, že většina nově příchozích má v plánu se úspěšně začlenit do nového domova, ale pokud nejsou ochotni změnit své smýšlení a kréda od kořenů - což se stává málokdy, téměř nikdy se jim to nepovede.
Vynechám teď teroristy, kteří se, skryti v davu stěhujících se národů, rozlézají po zeměkouli jak švábi v noci. To je problém sám o sobě, přiživovaný politikou otevřených hranic, a neschopností zjistit "kdo je kdo." Nebudu mluvit ani o "ubožácích," ohozených značkovými oděvy, s nejnovějším mobilem v pravici a levicí obrácenou dlaní vzhůru, hrnoucích se za pečenými holuby z končin, kde se momentálně nikdo nepobíjí. A zaměřím se na několik problémů, jež v hostitelských zemích s největší pravděpodobností (a spíš dřív, než později) vyplavou na povrch.
Říká se, že dobročinnost začíná doma. Ono je sice krásné pomáhat světu v nouzi, ale jak se asi cítí třeba důchodci, když vidí, že štědrá sociální podpora, vyplácená nově příchozím je vyšší než částka, na kterou celý život pracovali? Co když si, místo soucitu, pomyslí něco o nespravedlnosti? Pokud ano, pak má negativní vztah k "těm, co přišli odněkud z Tramtárie," bytelné základy hned od počátku.
Pozornost vzbuzuje i oblečení, často diktované pravidly víry jeho nositelů - dilema to značně ošemetné. Tady bych řekla, vocaď pocaď. Když (například) ženám v hijabu a mužům v turbanu nevadí zvědavé, udivené či pohoršené pohledy okolojdoucích, ať si je na veřejnosti klidně nosí. Školy, zaměstnavatelé a vlastníci zařízení, jako jsou kluby, koupaliště atd., by však měli mít právo ustanovit dress code, případně z něj udělovat výjimky, a komu se to nelíbí... no, vždyť víme, jak je to dál. Jenže ono to tak není. Naši noví spoluobčané přece přišli do svobodné země, mají tudíž také práva, a tohle je diskriminace jejich náboženství! Bez prodlení to tedy ženou nahoru, a další malér je na cestě. Politici ohnou gumovou páteř, a dají jim za pravdu: Ale no tak, vážení, co vám vadí na burkinách? Dejte tomu čas, a za pár let je budete brát jako normálku. A právníci se radují, a mastí si kapsy.
K svobodnému vyznávání víry je zapotřebí svatostánek, a když není, naši laskaví hostitelé nám ho postaví. Však oni si na halekání, nesoucí se z kopce proti Nuslim, rezidenti zvyknou! Nehledě k tomu, že stavební průmysl poroste jedna radost, neboť se všude budou přimontovávat přízemní umyvadla na mytí nohou, a přeorientovávat záchody, aby směřovaly správným směrem.
Nezapomínejme ani na tradice, a různé morální zvyklosti. S těmi to je jako s lidmi: Ti jsou si všichni rovni, jen někteří si jsou rovnější, a podobně tradice jedněch jsou důležitější, než těch druhých. Mohou tedy nastat doby (a leckde už nastaly), že si místo "veselých Vánoc" budeme navzájem přát "šťastné svátky," ze vstupních hal obecních úřadů zmizí vánoční stromečky, školy vyškrtnou z jídelníčku vepřové, krávy obdrží status posvátných, a jitrnice se stanou nedostatkovým zbožím. To jen tak pro jistotu, aby se uprchlíci v zemi infidelů, která je přijala za své, aniž musela, cítili jako doma. Jak dlouho pak potrvá, než se k stávajícím zákonům připojí (nebo je nedejpámbu nahradí) šaría?
Nepochybuji o tom, že většina azyl hledajících osob jsou lidé mírumilovní, a nikoho nechtějí zabíjet. Tedy kromě neposlušné dcery, která pošpinila jméno rodiny odmítnutím tatínkem a maminkou vybraného ženicha. Chudák Tevye z Anatevky, ten si prošel něčím podobným. Budiž mu však přičteno ke cti, že se s tím vyrovnal jako chlap, a žádné ze svých rebelantských potomkyň nepodříznul krk.
To, že odlišný způsob života a střet kultur eventuálně vyústí v konflikt, je nasnadě. I kdyby to byla pouhá nevraživost mezi sousedy, z nichž jeden nemá rád vůni karí koření, a druhý pečené krkovičky se slaninou (obzvlášť během Ramadánu). K vyvození tohoto celkem logického závěru stačí selský rozum, jenže ten se nekoupí ani v apatyce, natož někde v Lídlu.
Co s touhle sněhovou koulí, rychle se nabalující v lavinu? Čert ví. Myslím si ale, že i lidumilovnost má své meze, protože zachránit všechny, k nimž je osud nepřívětivý, se prostě nedá. Za jednu z hlavních chyb považuji to, že se běžencúm - legálním i nelegálním - vychází až příliš vstříc; jednak to v nich může vzbudit vysoká očekávání, která často nelze splnit, a druhak není na obyvatelích hostitelské země se přizpůsobit uprchlíkům, ale právě naopak.
Vlna změn, která bude současnou krizi zcela jistě následovat, je nebezpečná hlavně tím, že je pomalá, a člověk si jí často nevšimne. A když se pak probudí a konečně si promne kukadla, už je mnohdy pozdě.
Jarka Jarvis
Bez sloganu ani ránu
Když se kdysi dávno narodil první televizor, tehdy ještě převážně štíhlí lidé se s ním rychle skamarádili. Jejich pevné přátelství trvá dodnes, a zatím to vypadá, že vydrží na věčné časy.
Jarka Jarvis
Kdo židli má, bydlí
Další fake news, kterou doposud nikdo nepotvrdil. Protože kdyby to byla pravda, bezdomovci by vyfasovali židli, odnesli si ji někam do parku, a politici by za úspěšné vyřešení problému měli důvod ke zvýšení platu.
Jarka Jarvis
O hoaxech a lidech
Člověk je tvor prostomyslný, a tudíž lehce obalamutitelný. Takovou maličkost o sobě sice hned tak někdo nepřizná, ale jak jinak si vysvětlit, že tolik lidí věří kdejakým podivným smyšlenkám?
Jarka Jarvis
Nebezpečné stáří
Moje přítelkyně nedávno pronesla větu, která mi utkvěla v hlavě: „Musíš si uvědomit, že elita nás důchodce chce vyhubit, protože jsme darmožrouti a musejí nám dávat důchod.“ Kdo, či co je ona zmíněná elita, mi ale nevysvětlila.
Jarka Jarvis
Kupředu, levá (aneb ideály vs. realita)
Čas letí jako jelen, do zadele střelen, a už dlouho nevoní nadějemi. Zaslíbená země se zatím nenašla, národy mají do rovnosti stále daleko, a z oblaků doposud padá jenom voda v různém skupenství.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy
Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...
SPD ani Piráti nepodpoří navrhovaný státní rozpočet. Nemyslí podle nich na rodiny
Přímý přenos Poslanci budou v úterý odpoledne schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241...
Recidivista kradl v obchodech i v domech. Kamera ho přistihla, jak odnáší boty
Dokonce i krádež odložených bot z bytového domu v Karviné má na svém kontě nenapravitelný místní...
Chorvatsko předalo Česku trestní řízení muže, kterému při výbuchu zemřelo dítě
Chorvatsko požádalo Českou republiku o převzetí trestního řízení proti muži podezřelému v...
KTM je na pokraji bankrotu. Zaměstnanci se možná nedočkají ani výplaty
Rakouský výrobce motocyklů KTM podal koncem minulého týdne u soudu návrh na zahájení soudního...
Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby
Našich 40 testerů a testerek vyzkoušelo se svými dětmi šetrné nosní spreje od STÉRIMAR™. Jak test dopadl? Skutečně pomohl od rýmy a ucpaného nosu?...
- Počet článků 148
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 454x