Stephen Webb: Kde tedy všichni jsou? (recenze)

Jsme ve vesmíru (či přinejmenším v naší Galaxii) coby inteligentní druh sami? Taková otázka není důležitá pouze z vědeckého hlediska, je to otázka hlubokého filosofického významu. Anglický fyzik Stephen Webb se ve své knize zabývá takzvaným Fermiho paradoxem, jenž by se dal nejvýstižněji vyjádřit otázkou, která tvoří název knihy.

Webbova kniha je pozoruhodná a doporučení hodná hned z několika důvodů. Především díky svému vlastnímu tématu – autor rozebírá padesát možných vysvětlení poněkud chmurné skutečnosti, že vesmír, navzdory snaze nadšenců zapojených do projektu SETI, vytrvale mlčí a nikde nenacházíme (věrohodné) stopy existence vyspělých mimozemských civilizací.

Postupně se zabývá více i méně fantastickými hypotézami, přičemž začíná návrhy stoupenců skryté přítomnost mimozemšťanů přímo zde na zemi, pokračuje hypotézami zaměřenými na myšlenku, že mimozemšťané existují, ale z z různých důvodů jejich existenci zatím nedokážeme odhalit, a končí hypotézami, že jsme, přinejmenším v naší Galaxii, sami.

Přestože je autor fyzikem, bere zcela vážně i návrhy autorů science fiction, k níž má (což nelze přehlédnout) vřelý vztah. U každé z hypotéz se zabývá různými pro a proti, dokáže být i velmi kritický, nicméně je ochoten uznat, že se může mýlit.

V závěru knihy pak předkládá své vlastní řešení Fermiho paradoxu, v němž se kloní k názoru, že s pravděpodobností hraničící s jistotou jsme široko daleko (tj. přinejmenším v naší Galaxii) jediná civilizace schopná komunikování.  

Knihu uzavírá apelem na to, že by lidstvo mělo udělat vše pro své vlastní přežití, neboť má pro sebe celou galaxii a bylo by škoda, kdyby naše schopnost humoru, lásky a zamýšlení se nad naší vlastní existencí zanikla.

Nebudu zde nyní rozebírat, jak ke svému závěru dospěl – vychází totiž z předchozích hypotéz a předkládá velmi věrohodnou a dobře vyargumentovanou hypotézu vlastní.

Webbovu knihu lze pochválit nejen za čtivé a srozumitelné zpracování tématu a za neuvěřitelně hutný poznámkový aparát a rozsáhlou bibliografii, ale také za to, že se v ní čtenář dozví mnoho zajímavých věcí o různých vědních oborech – aby mohl předestřít jednotlivé hypotézy, musel se autor pustit do shrnutí tak rozdílných oblastí, jako jsou astrofyzika, biologie, genetika, geologie, teorie mysli, paleontologie a mnoha dalších.

Knihu doporučuji každému, komu je výše uvedené téma blízké. Je to kniha podnětná, fascinující a dobře napsaná. Je to kniha, která nezastará ani v případě, že se stane zázrak a SETI oznámí, že objevila signál, jenž bezpochyby pochází od nějaké inteligentní mimozemské civilizace.

 

WEBB, Stephen. Kde tedy všichni jsou? Fermiho paradox a problém mimozemského života. Praha a Litomyšl: Paseka, 2007. 351 stran.

Autor: Jaroslav POLÁK | středa 20.3.2013 11:16 | karma článku: 16,79 | přečteno: 1298x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62