Dvojí metr

Cizí vojenské letadlo se motalo kolem hranice vzdušného prostoru suverénního státu. Možná ji překročilo, možná ne. Zjevně nemělo vůči tomu státu agresivní úmysly. Suverénní stát letadlo sestřelil.

Racionální zhodnocení incidentu:

1) Cizí vojenské letadlo se kolem hranice vzdušného prostoru suverénního státu nemělo co motat a pokud ji překročilo, činilo tak jednoznačně na vlastní nebezpečí.

2) Suverénní stát měl v daném případě jednat uvážlivě, protože bylo zjevné, že letadlo na suverénní stát neútočilo. Pohyb letadla měl být zmapován a v případě, že hranice vzdušného prostoru letadlo opravdu překročilo, měla následovat důrazná protestní nóta.

3) To, zda byl letoun sestřelen nad tureckým územím či nikoli, by měli objektivně vyšetřit pokud možno nezávislí odborníci.

 

Co je na této záležitosti zajímavější, je reakce putinofilů na scénář, k němu skutečně došlo a na alternativní, ale identický scénář, který jsem jim v diskusi předložil.

Reakce putinofilů na aktuální scénář, tj. suverénní stát = Turecko, vojenské letadlo je ruské:

Stát NATO neoprávněně sestřelil ruské letadlo bojující s IS (kupodivu v místech, kde IS nepůsobí, ale to je drobný detail že?), kdo ví, jak to bylo s tím vniknutím do vzdušného prostoru, Rusko by mělo sáhnout po tvrdé odplatě, například (na můj dotaz, jak by měla ta odplata vypadat) Turkům vybombardovat letiště (na můj další dotaz, zda komentující touží po světové válce, bylo řečeno, že z toho by válka nebyla...). Turecko je zlé, protože je v NATO a bombarduje Kurdy, proto je jasné, že ruské letadlo bylo v právu a vzdušný prostor nenarušilo – tvrzení, že ano, je určitě propaganda.

Reakce putinofilů na hypotetický scénář, kdy suverénní stát = Rusko a vojenské letadlo je americké:

Rusko by jistě nesestřelilo bojové letadlo, které by se do jeho vzdušného nedostalo. Amíci jsou schopní jakékoliv provokace. Pokud by letoun vnikl do vzdušného prostoru Ruska, sestřelení by bylo v pořádku. Dodávám, že v takovém případě by putinofil patrně označil za propagandu tvrzení, že sestřelené letadlo do vzdušného prostoru Ruska neproniklo.

 

Dvojí metr z opačného gardu

Ovšem dvojího metru se nedopouštějí jen "přátelé Ruska", pan Marek Veselý v komentáři k článku doplnil relevantní informace o podobném incidentu z minulosti, kdy to bylo naopak Turecko a jeho spojenci z NATO, kdo hlasitě řešili sestřelení vojenského letadla, tentokrát tureckého:

V roce 2012 se stalo něco podobného v obráceném gardu - Syřané sestřelili Tureckou stíhačku, která vlétla do Sýrie. Tehdy to Turecko i NATO považovalo za nepřátelský akt: Erdogan - Sestřelení stíhačky bylo nepřátelským aktem, stěžuje si Turecko v OSN, Rasmussen - NATO varovalo Sýrii, sestřelení turecké stíhačky se nesmí opakovat.Tehdy se Asad za sestřel omluvil - Kéž bychom to letadlo nesestřelili, omluvil se Asad Turkům.

 

Nenechme se ovládnout emocemi

Za sebe musím říci, že prostě nesnáším používání „dvojího metru“. Odmítám tezi „Raději se budu mýlit s kamarádem než mít pravdu s nepřítelem.“ Pravda je pravda a nemá nic společného se sympatiemi či antipatiemi.

Co se mě týče, tak chovám silné antipatie jak k současné turecké politice (nikoli vůči Turecku a Turkům), tak vůči současné politice ruské (nikoli vůči Rusku a Rusům), vůči politice Spojených států (nikoli vůči USA a Američanům) nebo třeba vůči současné politické reprezentaci Izraele (nikoli vůči Izraeli či Židům). Současné počínání Turecka na blízkovýchodní scéně pokládám za nebezpečné, nemravné a odsouzeníhodné. Nejsem stoupencem NATO. Ale nic z toho není důvodem, proč bych měl užívat dvojího metru.

Pokud jde o onu putinofily zmiňovanou „tvrdou odvetu“, doufám, že Vladimir Putin není idiot a má dostatek pudu sebezáchovy potřebného k tomu, aby si uvědomil, co by útok na členský stát NATO mohl způsobit. Historie nás učí, že ničivé války byly leckdy spuštěny i drobnými incidenty. Stejně tak doufám, že se Turecko, pakliže se ukáže, že v době střelby ruský bitevník nad jeho územím nebyl, omluví a nabídne Rusku nějakou kompenzaci.

Pokud světové i lokální mocnosti hodlají na území Sýrie provozovat zástupnou válku - místo aby si ujasnily priority a spojily se v boji proti IS, doufám, že si aspoň stanoví nějaká pravidla a nebudou riskovat vtažení světa do dalšího obrovského a potenciálně (vzhledem k jaderným arzenálům) sebevražedného globálního konfliktu.

Je smutné, jak málo lidí v situaci, která má jistou nezanedbatelnou podobnost se situací předcházející První světové válce, volá po rozumu a jak mnoho lidí naopak nadšeně prezentuje válečnickou rétoriku ať už fandí komukoli.

Autor: Jaroslav POLÁK | středa 25.11.2015 17:18 | karma článku: 27,69 | přečteno: 1901x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62