Veřejných peněz je dost - stačí jen nekrást a nepodvádět

Na jedné straně pláčou politici i vláda jak málo je peněz na potřebné výdaje - na straně druhé se vyhazují miliony, stamiliony i miliardy.

Na jedné straně pláčou politici i vláda jak málo je peněz na potřebné výdaje - na straně druhé se vyhazují miliony, stamiliony i miliardy.

Drtívá většina veřejných zakázek je předražená - průměr se dá těžko odhadnout. Dálnice stavíme o 30 procent dráž než v Německu - přičemž máme levnější pracovní sílu i stavební materiál. Všichni z oboru ví, čím to je - o zakázky se dělí jen 4 firmy. Všichni odborníci na stavebnictví se shodují v jednom - tyto 4 firmy nesoutěží, ale o zakázky se dělí. To znamená, že ať vyhraje oficiálně kterákoli - zakázku si nakonec poctivě rozdělí. Byl by to dojemný příklad přátelské spolupráce - kdyby tenhle monopol nestál občany miliardy korun ročně. Chcete to vědět přesně? Pro rok 2009 je rozpočet na dálnice 96 miliard korun. Kdyby nám dálnice postavili Němci ušetřili bychom 32 miliard. Nebo z jiného konce - z veřejného ropočtu bylo ukradeno 36 miliard. To je přece do nebe volající lumpárna.

Také komunální soutěže jsou skrz naskrz prolezlé korupcí a nikdo s tím nic nedělá.

Naopak - nevím jak nazvat předsedu Vlčka, který pod vlajkou boje s korupcí ještě korupčníkům pomáhá. Je to jen užitečný idiot nebo je zaplacený některou z firem typu Geosan? Jeho novela zákona o veřejných zakázkách s negativním registrem je šitá namíru právě podvodníkům. Umožňuje celkem lehce navždy odstraňovat nepohodlnou konkurenci.

Bývalého ministra Pospíšila nazvat idiotem nelze. Je to skutečně inteligentní komplic podvodníků, který se hned v několika zákonných novelách pokusil mj. legalizovat výnosy z trestné činnnosi, odstranit bariéry proti tunelování (novela Obch. zák) nebo navrhl a prosadil zrušení účinné lítosti. Tedy beztrestnosti pro svědky korupce. Jistě pozoruhodná náhoda - když u desítky jiných trestných činů účinná lítost zůstala. Pokud platí premisa, že zločin je i napomáhání zločinu, pak lze otevřeně napsat Jiří Pospíšil je zločinec - byť dosud nepotrestaný.

Možností jak bránit korupci je dost - například skutečnou systémovou změnou zákoa o veřejných zakázkách. Jde v prvé řadě o zrušení ostudného losování. Asi každý, kdo není padlý na hlavu pochopí, že losovat zakázku je nesmysl - logické přece je vybrat nejvýhodnější nabídku. Nikdo ze starostů ani radních nelosuje jakou si domů koupí ledničku - ale vybere tu s nejlepší poměrem výkon cena.

Jak je možné, že takou šaškárnu jsou ochotni provozovat jakmile jde o stání peníze? A nejde o legraci, podle mých informacéí se např. v pardubicích v minulých letech 90 procent veřejných zakázek nerozdělovalo v otevřeném výběrovém řízení. Za  stovky milionů ročně a Pardubice v tom nejsou samy - tahle praxe platí pro celou ČR. Populární karlovarské losování nebyl žádná výjimka - tedy v jednom byla - radní si tu na losování najali amatéra, který nedokázal ihned vybrat správné firmy. 

To není vtip - od stavařů vím, že radnice či firmy pořádající výběrové soutěže najímají na losování profesionální iluzionisty - ti vytáhnou správné firmy kdykoli. 

Samozřejmě další problém je, že lobistům se podařilo ze zákona vyškrtnout povinnost číst kvantitaivní parametry při otevírání obálek s nabídkami - to umožňuje nabídky ještě dodatečně falšovat. Tahle klauzule by se do zákona měla vrátit.

Neprodělávají jen občané - plátci daní. Bité jsou i poctivé firmy, které sice mají nejlepší nabídku ale nemají šanci uspět proti podvodníkům.

Mrzuté je, že žádná vláda ani parlament dosud neprojevili snahu se s podvody vypořádat. Mrzuté je, že moje snahy na tahle témata spolupracovat s Transparency internaional jsou marné - není zájem. (Transparency Int. stejně jako třeba Amnesty international jsou ovšem nefunkční kapitolou samou o sobě)

Smutným paradoxem je právě ohlášený záměr ministerstva spravedlnosti dát 50 milionů na provizorní režim domácího vězení bez elektronických náramků. Po čtvrteční interpelaci Stanislava Křečka musel premiér Fischer přiznat, že částka je opravdu prapodivná a celá akce by se měla znovu rozvážit. Provoz s náramky má pak stát dokonce 180 milionů korun - a vypadá to, že kšeft je přichystaný pro příští vládu.

To už si z lidí dělají opravdu dobrý den. Opět je tu otázka: je ministryně spravedlnosti jen hloupá a zhola neschopná nebo je podplacená?

GPS modul plus sledování i s alarmem při opuštění daného prostoru stojí 4 999 kč.

Pro plánovaných 1000 vězňů tak výroba náramků a provoz sledování nebude stát víc než 10 milionů korun (přežeňme náklady na 10 000 za kus). 

Jak to, že komerční firmy to zvládnou za dvacetinu ceny? (Monitoring dětí, starých a invalidních osob nebo psů je dnes už běžná věc)

A vraťme se k dálnicím - když všude na světě stavějí levněji, proč vláda neosloví zahraniční firmy? Proto, že nepřispěli na do stranické pokladny? Ano, to je jistě pádný důvod. Ale nám občanům by stačit neměl.

Jestliže jsou miliardy na rozhazování pak ovšem není zdůvodnitelné, že jediný, kdo má třít bídu jsou třeba důchodci, pro které se nenajde pár stokorun na valorizaci důchodů  v příštím roce. 

Jsem velmi pro šetřit - ale na správném místě a ve správném čase. 

Do sněmovny v nejbližších týdnech přijdou návrhy na novelizaci zákovů - trestního zákona i zákona o veřejných zakázkách. Jsem napjatý jak šíbři jako Kalousek, Pospíšil, Vlček a spol. budou reagovat. 

Půjde totiž o velké prachy a bezesporu hlavně o jejich prachy.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Novák | pátek 23.10.2009 22:40 | karma článku: 22,72 | přečteno: 1389x