Ve vězení ČR je víc než 2000 nevinných

Sdružení bojující proti mediálním pomluvám Antidefamation asociation poukazuje na velký počet lidí odsouzených v nespravedlivém procesu. Chce vyvolat veřejnou diskuzi a změnu v soudním systému. Podobné názory má i spolek Šalamoun, který nespravedlivé kauzy monitoruje.

Podle Miroslava Moučky ze sdružení Antidefamation je číslo 2000 nevinně odouzených nebo odsouzených na základě nespravedlivého procesu spíš dolní hranice: V USA, když se začaly přezkoumávat rozsudky smrti a hodnotit podle anylýz DNA, se zjistilo, že v celách smrti je cca 120 nevinně odsouzených. Tohle číslo v čase stále narůstá, ale už teď můžeme říct, že jde o víc než 5 procent případů. Jde přitom o kauzy několikrát přezkoumávané.
V případě kauz v ČR nepochybujme, že rozsudky jsou daleko ledabylejší. V tuhle chvíli je ve vězení téměř 20 000 lidí. I kdyby jen deset procent bylo nevinných nebo nesprávně odsouzených, je to 2000 lidí - našich spoluobčanů, kterým svévolná justice a někdy také policie zničila život. To je šílené. Bohužel natolik, že nikdo z odpovědných se tím nemíní zabývat. Oslovovali jsme soudce. Ti nechtějí jít proti svým kolegům, právníci se bojí nenávisti soudců a politici na naše upozornění nereagují.
Nikdo si přitom neuvědomuje, že každý z nás se jednou může stát obětí zmanipulovaného soudu. A nejen to, mnoho z nás se jí v budoucnu také stane.
 
Jak lehké je jít sedět
Za zdmi mírovské pevnosti tráví svůj čas muž odsouzený pouze na základě nepřímých důkazů za dokonanou vraždu k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 12 let. Rozhodujícím důkazem proti němu byl znalecký výpočet doby smrti oběti. Znalec se dopustil při výpočtu trapné početní chyby a zmýlil se ve výsledku o několik hodin. Správný výpočet vylučuje, že by se odsouzený v době vraždy mohl nacházet na místě činu. Když obhájce před soudem posudek přepočítal a poukázal na osudové důsledky chyby pro svého mandanta, předseda senátu to nevzal v potaz a s klidným svědomím poslal na 12 let za mříže muže, o jehož vině lze i z dalších závažných důvodů pochybovat.
To je jeden z desítek případů, které eviduje Spolek Šalamoun. Veřejnost zná rozporné kauzy - uprchlý vězeň Roztočil odsouzený v nepřítomnosti komunistickou justicí, Kájínek souzený soudcem, který je vůči němu plný nenávisti, skin Pechanec, kterému nepomohla řada důkazů o nevinně. Spisovatel Jan Beneš odsouzený proto, že pohrozil maketou pistole chlapovi, který se na něj, na důchodce, vrhl na jedné křižovatce. U soudkyně mu dokonce přitížil starý trest komunistické justice.
Svouji roli tu hraje i Policie ČR - nvinní lidé byli odsouzeni za vraždy spáchané manžely Stodolovými a další nevinní šli do vězení za zločiny tzv. Berdychova gangu. Pozoruhodné je, že prokazatelně nevinní lidé neměli jedinou šanci smrtícímu objetí naší justice uniknout.
Antidefamation asociation hodlá navrhnout změny, které by umožnily v prvé řadě revizi sporných procesů - ovšem u nepodjatých soudů . Tedy ne u těch, které už v případu rozhodovaly. To je například neštěstí Jiřího Kájínka - o jeho kauze rozhoduje stále stejný soud. Jen blázen by od něj čekal jiný rozsudek - přece nepřizná vlastní chybu.
V této souvislosti chtějí aktivisté lobovat ve sněmovně a v senátu pro změnu příslušných zákonů.
Podstatou snažení není dostat na svobodu vrahy, ale zajistit vrahovi i nevinnému spravedlivý proces. To je důležité - jednou na lavici obžalovaných může být kdokoli z nás. A je hloupé si myslet, že zrovna mě to nepotká. Česká justice a policie si opravdu nevybírá. 
 
Jaroslav N. Večerníček

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Novák | čtvrtek 24.1.2008 12:25 | karma článku: 25,35 | přečteno: 2493x