Spotřební daň škodí pivu, ekonomice i zdraví veřejnosti

Zvýšení spotřební daně na pivo je neekonomické, veřejně neprospěšné a nespravedlivé. Proč stát spotřební daní nezdaní výrobce aut, sádla nebo mléka? Na rozdíl od piva nepřinášejí tyhle produkty zemi nic mimořádného, jsou bez perspektivy a škodí nejen veřejnému zdraví. 

Jistě - je to nadsázka ale v podstatě to je fakt, se kterým nejde příliš polemizovat.

Co je na dani z piva nemorálního, nezdravého a neekonomického?

Obhájci zvyšování daní z alkoholu lžou, když tvrdí, že vyšším zdaněním alkoholu bojují s alkoholismem. Spotřební daň z alkoholu není v případě piva z alkoholu ale z obsahu mladiny v původním extraktu - tedy, daní se obsah sladu - čím víc surovin tím větší daň.

Výrobce to nutí ubírat suroviny a vařit slabší piva - dokonce kvůli tomu zmizela desítka i dvanáctka z etiket - pivovary nevaří dvanáctky, ale za "dvanáctky" vydávají jedenáctky. 

Následek je také klamání spotřebitele - restauratéři prodávají "jedenáctku" Krušovice - Mušketýra, který má stupňovitost 10,6 a je tak lepší desítkou a je v kategorii výčepních piv a nikoli ležáků. Braník výčepní má 9,4 procent mladiny původního extraktu a devítky jsou také výčepní Gambrinus i Kozel. Přesto hospodští tahle piva vydávají za desítky. To je podvod a klamání spotřebitele. (Stupňovitost českých piv najdete např. na http://www.ceskapiva.ic.cz/EPM.htm)

Piva jsou kvůli dani alkoholičtější

Systém zdanění paradoxně způsobuje, že piva mají více alkoholu. Na etiketě se skutečná stupňovitost nemusí udávat a tak ji tam mají jen pivovary, které vaří skutečné desítky a dvanáctky. Povinný údaj je obsah alkoholu a tak, aby slabší piva nevypadala slabší, pivovary pivo hluboko prohvašují a zvedají obsah alkoholu. Podvodná "jedenáctka" Mušketýr má 4,7  procenta alkoholu. To aby opravdu budila dojem jedenáctky. 

Nejlepší česká jedenáctka na trhu - Otakar z Poličky tuhle potřebu nemá - má 11,4 procenta exktraktu, ale alkoholu má jen 4,2 procenta. Praxe tu ukazuje, že ten, kdo vaří s dostatkem surovin, nemá už potřebu zvyšovat procento alkoholu.

V historii byly piva obecně o procento i víc méně alkoholická než dnes - desítky měly něco přes tři procenta alkoholu ještě v šedesátých letech minulého století. 

To je velmi nezdravý trend zvšením daně trestáme výrobce za kvalitnější pivo - nutíme ho odebírat méně sladu  - sladovny méně ječmene

Víno se nedaní vůbec. Proč? 

Protože v ČR i EU je silná lobby vinařů - praktický důvod proč víno nedanit neexistuje. I když je třeba říct, že třeba ve Francii se víno daní, byť mírně. A to nemluvím o zemědělských dotacích pro vinaře - vinaři nejenže státu neplatí spotřební daň, ale naopak stát o peníze ždímají. Jejich prospěšnost pro tuhle zemi je ve srovnání s pivovarníky marginální. Jen hotely a restaurace zaměstnávají okolo dvouset tisíc lidí - další statisíce jsou v navazujících oborech - sladovny, chmelnice, výroba pivovarského skla, pěstování ječmene atd.

Samozřejmě je pivo skvělou exportní komoditou - jde řádově o miliardy korun - o exportu vína se zmiňovat nemusíme - prakticky neexistuje. Také turisté do ČR nejezdí rozhodně za vínem. Byť vím, že bychom pár skvělých vín u nás našli. Turisté ovšem jezdí hlavně za pivem. Stokrát můžeme tvrdit, že je lákají památky ale každá skupina turistů nakonec skončí v hospodě u piva. Koneckonců kolik Japonců  tuší, co to je Karlštejn? Dopředu prakticky nikdo. Ale věřte, že téměř všichni znají české pivo. Těší se na něj nejen pro jeho chuť ale také i proto, že je levné. Cena je skutečně důležitý faktor.

A na okraj bychom taky měli opravit legendu o nejzdravějším vínu. Ve skutečnosti nejzdravější komerčně vyráběný nápoj je pivo. Věda v tuhle chvíli zná přes 2000 zdraví prospěšných látek v pivu působících proti rakovině, srdečním chobám a desítkám dalších nemocí. A pivo je také nejméně alkoholický nápoj  - díky čemuž je nejvhodnějším nápojem pro zdravé moderované pití. Víno se bohužel s pivem nemůže měřit ani v tomto ohledu.

Stát jen bere, nedává nic

Hašek kdysi říkával - Dej krávě do držky, ona ti dá do dížky. Co dává stát pivovarům? Lehká odpověď nic. Co bere? Stále víc. Šedívé myši na ministerstvu financí si neuvědomují, že vysoké daně se pro pivovary stávají likvidační a že vyšší daň neznamená větší příjem pro stát ale snížený prodej a výroby a nižší příjem pro stát. A v případě poklesu zaměstnanosti v pivních oborech to pro stát bude znamenat vyšší sociální výdaje.

Zdaňme veškerý alkohol.

Spravedlivé by bylo danit alkohol - a to veškerý - tedy v pivu, vínu i kořalce. Tak, aby to výrobce motivovalo vyrábět méně alkoholická piva ale zároveň je netrestal stát za kvalitu - a samozřejmě abychom tím naplnili deklarovanou výmluvu, že daní omezujeme spotřebu alkoholu. Proč ne.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Novák | pátek 13.11.2009 9:35 | karma článku: 20,91 | přečteno: 1916x