Slunce neohrožuje přenosovou soustavu ale Temelín

Provozovatel přenosové soustavy varoval před připojováním dalších větrných a slunečních elektrárnách do sítě. Hrozí prý přetížení sítě ve chvíli, kdy se nebude moci elektřina odebírat. Není to zcela pravda. Jediné, co hrozí, je rostoucí lobing energetiků proti alternativním zdrojům energie.

1) Sluneční elektrárny vyrábějí energii pravě v čase špičky - tedy přes den. Tzn. že o její spotřebu je z velké části postaráno. Kolísání odběru způsobují ve velké míře i jiné vlivy - například, když začne mrznout. Nebo naopak se nečekaně oteplí.

 

3) Kolísání spotřeby i výroby je třeba přijmout jako fakt a tomu přizpůsobit  síť. Už dnes je přenosová soustava doplněná např. o přečerpávací elektrárny (tedy vím jen o jedné) - ta v čase přebytku energii spotřebovává a v případě potřeby vyrábí.

Samozřejmě lze přebytečnou elektřinu akumulovat i jinak nebo  spotřebovávat podle aktuálního přebytku -  tak jako kdysi mlynář čekal až se mu v náhonu nahromadí voda a pak spustil mlýn. Například hromadně nabíjet baterie pro elektromobily, elektrokola atp. Vyrábět vodík, nebo umlet tu mouku atd. Vím, je to složitější - ale v budoucnu to tak být musí.

 

4) Tenhle bod je nejzásadnější - Alternativní zdroje by neměly být primárně určené pro výrobu elektřiny do přenosové soustavy, ale pro lokální spotřebu.

 

V praxi to znamená, že bychom měli co nejvíce domácností napojit přímo na vlastní zdroje energie - přičemž není problém přebytečnou energii akumulovat v bateriích.

 

Zřejmě už dnes až polovina  domů a domácností by mohla být naprosto soběstačná ve spotřebě elektřiny a nezávislá na přenosové soustavě i na tradičních zdrojích energie. V budoucnu určitě více. Ve vývoji jsou stále účinější fotovoltaické články a efektivnější jejich výroba z levnějších surovin.

Problém je samozřejmě ve strachu všech, kdo se těší na miliardy z rozšíření Temelína.  Na bohatou nadílku miliard ze státní kasy. Z naší vaší kapsy. A ty jsou dnes ohrožené.

Ukazuje se, že alternativní zdroje jsou schopné pokrýt stále větší část spotřeby energie. Navzdory lžím betonové lobby. Kde jsou ty časy, když zlobovaní pitomci psali, že maximum výroby elektřiny z alternativních zdrojů jsou 3 procenta. A že bez Temelína budeme svítit svíčkou.

A bude hůř.  Bude to trvat. Bude to ČEZ , Škodu Praha a spol. bolet, ale přijde to.

V roce 1970 prorokoval Artur C. Clark - všechny domácnosti budou jednou energeticky soběstačné a samostatné jednotky. Zhruba od let osmdesátých si to troufám tvrdit taky.

Nikoli proto, že to je zajímavá fikce, ale prostě proto, že logika vývoje tomu opravdu velí.

Centrální výroba a přenos energie je nejen anachronismus - ale hloupost v čase ohrožení jak terorismem tak i Ruskem - přičemž na mysli mám hlavně Putinovu ruku na kouhoutku s plynem a ropou. Tady jsme ohrožení daleko víc, než jadernou bombou.

 

Jen pro jistotu zopakuju - v alternativních zdrojích je víc energie, než jsme schopni spotřebovat. Jen ji využít. Tuto energii jde lokálně akumulovat a spotřebovávat podle potřeby.

Chce to jediné  - chtít a pustit se do toho. Stát by měl začít podporat nikoli jen alternativní zdroje, ale budování kompletních lokálních sítí - v rámci jednoho či více domů nebo jedné vesnice. Ostatně některé velké firmy to dělaly odjakživa - např. hutě mají také své vlastní elektrárny a teplárny.

Nejde o nic nemožného nebo nového - po celém světě jsou miliony domů s vlastním nezávislým zdrojem energie. Ono to leckde ani jinak nejde - na ostrově, v džungli, v horách, v prérii, v lese.

A když to zvládl už před desetiletími třeba takový mexický indián nebo o trochu méně bystrý farmář v Texasu, tak to navzdory své inteligenci jednou, snad v budoucnosti, zvládne i Čech.

Vím, je to blb. ale taky vím, že světlo a teplo prakticky zdarma a bez ČEZ a spol se mu líbit bude.

Ps.  Po neděli jedu kupobvat sluneční kolektrory a celou chalupu své ženy odpojím od přenosové sítě. Dám vám poctivě vědět jak to dopadlo a jak vše funguje. Nebo nefunguje.

 

 

 

Autor: Jaroslav Novák | čtvrtek 11.2.2010 9:55 | karma článku: 14,86 | přečteno: 1869x