Právníci ministryně školství radí jednat protizákonně

Právníci ministerstva školství vymysleli plán jak odebrat Marku Bendovi doktorský diplom. Už tohle by měl být podnět pro přezkoumání jejich vlastních diplomů a studia. Správní řád, na který se odvolávají, to nejen neumožňuje, ale výslovně znemožňuje. Navíc - vysokoškolský zákon studenty výslovně vyjímá ze správního řízení.

Odebrání titulu a vysokoškolského diplomu však brání také paragrafy přímo ve správním řádu. Respektivě v případě Marka Bendy ho přímo vylučují.
Podle právního odboru ministerstva školství "Vysokoškolský zákon sice výslovně nepočítá s možností zpětného odebrání titulu, nicméně z charakteru diplomu jakožto osvědčení o ukončení studia a dokladu o přiznání práva používat akademický titul lze dovodit možnost jeho přezkoumání podle správního řádu."
Ministerským právníkům uniklo, že:
Z ust. § 68 odst. 1 zákona o vysokých školách plyne, že na rozhodování o právech a povinnostech studenta se nevztahují obecné předpisy o správním řízení. Jinými slovy, otázku práv a povinností studenta nelze řešit podle správního řádu.
Diplom je vydáván na základě VŠ zákona, nikoliv na základě správního řádu. Proto ho není ani možné na základě správního řádu odebrat. Odebrat by ho bylo možné jen podle VŠ zákona, avšak ten nic takového neřeší. A veřejnoprávní instiutce mohou jednat pouze tak, jak přikazuje zákon, nikoliv vedle zákona (čl. 2 odst. 3 Ústavy: Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon; čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod: Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví.).
Proto by byl postup navrhovaný ministerstvem zásahem do právní jistoty občana.
Dejme ale tomu, že diplom doktora práv nemá se studiem nic společného a jeho udělení bylo možné přezkoumat v ministerstvem navrhovaném přezkumném žízení. 
 Pragraf 96 odst. 1 správního řádu uvádí, že je možné usnesení o zahájení přezkumného řízení vydat nejdéle do 2 měsíců ode dne, kdy se příslušný správní orgán o důvodu zahájení přezkumného řízení dozvěděl, nejpozději však do 1 roku od právní moci rozhodnutí ve věci.
 
Po roce tedy právo na přezkum propadlo, takže ho správní orgán nesmí uplatnit - jinak jedná v rozporu se zákonem.
Ale čert vem termíny a berme to jako by Marek Benda dostal diplom před týdnem, zákon o VŠ neplatil a správní řízení se na něj skutečně vztahovalo. 
Bohužel. Milí právníci paní Kopicové jsou opět mimo hru:
Další paragraf § 94 spr. řádu totiž říká, že přezkumné řízení není přípustné, jestliže byl rozhodnutím účastníkovi udělen souhlas k pracovněprávnímu úkonu
Udělení diplomu doktora práv takovým souhlasem je.
Navíc poslední a závěrečný podotek laika - vysokoškolský diplom by mělo jít odebrat jen ze zákonných důvodů - nebo v případě porušení zákona. Neexistuje zákon, který by nařizoval kolik písmen má mít magisterská nebo rigorózní práce. 
Co říct na závěr?
Takové právní kiksy, kterých se dopouští ministerstvo, jsou podle mého soudu daleko méně omluvitelné než recyklovaná magisterská práce.
Marek Benda školu řádně vystudoval  - a byť některé jeho názory jsou mi daleké a cizí - musím přiznat, že za ta léta v ústavně-právním výboru jako legislativec a právník odváděl profesionální a kvalitní práci. Věřte, že jeho práci jsem častěji sledoval z pozice oponenta než příznivce.
O packalech paní Kopicové tohle říct nelze. Pokud někdo má vracet diplom, jsou to nekvalifikovaní pseudoprávníci jako oni - jejichž práci si troufnu rozcupovat i s mými osmi třídami základní školy. Stačí si jen pročíst ony dva zmiňované předmětné zákony. Rozumím tomu, že přání bylo otcem jejich myšlenky. Ovšem zákony jsou tu právě od toho, aby takové nápady filtrovaly od realizace.

Autor: Jaroslav Novák | sobota 7.11.2009 10:00 | karma článku: 18,53 | přečteno: 2125x