Jako před koncem Západořímské říše?

Někteří lidé rádi tvrdí, že se nyní v „naší“ západní civilizaci chováme stejně, jako se chovaly všechny říše v historii před svým zánikem. Každý z apokalyptiků to sice formuluje trochu jinak, ale smysl jen ten, jak jsem uvedl.  

Většinou proti podobným tvrzením oponuji tím, že jejich autoři zaměňují náhodné korelace za kauzální souvislosti. Co je náhodná korelace? Třeba to, co v satirické nadsázce uvádějí příslušníci parodického náboženství pastafariáni */, že globální oteplování způsobil úbytek pirátů. Dokládají to tím, že v Somálsku, kde je největší počet pirátu, je díky tomu nejmenší koncentrace oxidu uhličitého. 

Na tomto příkladu jistě každý pochopí, že hledat příčinnou souvislost mezi úbytkem pirátů a globálním oteplováním je nesmysl. Zřejmě ale ne tak, když se jedná o některé současné jevy podobné s těmi, jež jsou známé z doby před pádem Západořímské říše, kterou mají zvěstovatelé zániku západní civilizace nejčastěji na mysli, když hovoří či píšou o pádu velkých říší. Jen jsem zatím nikde neobjevil nějaký kvalifikovaný souhrn zásadních jevů příznačných pro současnost i dobu na konci Západořímské říše, jež vedly k jejímu zániku. 

Jeden zdejší bloger mi v diskusi na téma zániku západní civilizace napsal zhruba toto: „Náznaky konce současné civilizace jsou patrné. Lidé leniví, nechávají se živit, místo aby se živili svou prací, nechávají za sebe pracovat migranty, jejichž počty neustále stoupají, to jsou příznaky, které jsou totožné se situací v Římské říši počátkem nového letopočtu.“ Jiný mi doporučil, abych si přečetl něco od českého egyptologa Miroslava Bárty o kolapsu civilizací. Dle onoho debatéra se všechny říše v historii těsně před svým zánikem chovaly naprosto stejně jako se dnes chováme my.

Takže příliv migrantů je jednou z příčin budoucího pádu západní civilizace? A uvádí snad něco takového i egyptolog Bárta? Pokud ano, pak je divné, že v srpnu 2015 podepsal petici „Vědci proti strachu a lhostejnosti“, která kritizovala protiimigrační a protimuslimské nálady v české společnosti. Mně z toho vychází, že heroldi konce západní civilizace sice vidí v současnosti naprosto shodné znaky s dobou před pádem antického Říma, jenom se jaksi mezi sebou nedokážou domluvit, jaké znaky to vlastně jsou. Nejspíš ty, co se zrovna danému apokalyptikovi hodí do krámu.

Tak se mrkněme, co o pádu Západořímské říše říká Wikipedie. Byl to „proces pozvolného rozpadu, který se odehrával zhruba od 3. do 6. století, často se však spojuje s datem 4. září 476. Toho dne byl poslední, (ale už nelegitimní) císař Romulus Augustus, posměšně nazývaný Augustulus (císaříček), donucen k abdikaci germánským vůdcem Odoakerem, který se následně zmocnil území Itálie. Odoaker nepřijal titul císaře, byl prohlášen králem. Rok 476 nebyl pro současníky nijak přelomový, vzhledem k tomu, že nedošlo ke změně režimu. Pro historiografii se ovšem území Itálie stalo sídlem germánské vlády“.

Z tohoto pohledu je tedy vlastně možné, že už západní civilizace padla, jen jsme si toho nějak nevšimli. Nebo se za datum zániku západní civilizace bude považovat až den, kdy bude místo Evropské unie slavnostně vyhlášen Evropský chalífát? Nebo to bude okamžik vzniku „Velké LGBT+ říše“, v jejímž čele stane císař Transgender? To druhé mě napadlo, protože mi o hrozícím pádu naší civilizace psali diskutéři, kteří se děsí vzrůstajícího vlivu LGBT+ komunity podporované multi-kulti genderově korektní Evropskou unií, proti níž statečně bojuje maďarský premiér Viktor Orbán s neméně odvážným spojencem, českým prezidentem Milošem Zemanem.

Opustím ale komedii i satiru. Je evidentně hloupost tvrdit, že „to a to“ povede k zániku naší civilizace. Nedává ani moc smyslu pěstovat si strach před apokalypsou. Kdosi kdysi řekl něco v tom smyslu, že staří mají pocit, že to krásné s nimi odchází, zatímco mladí mají naopak dojem, že to krásné přichází až s nimi. Pochopitelně není pravda jedno ani druhé a takové pocity nechovají také všichni staří a všichni mladí.

Každému se ale některé děje v současnosti nelíbí, jednomu tyhle, druhému jiné, a někteří, většinou starší, kteří cítí, že jejich konec je poměrně blízko, získávají dojem, že se hroutí svět. To pak klesají na mysli, další jdou za psychology, ale jsou i ti, kteří si své chmurné představy racionalizují, a pak nacházejí v současnosti shodné znaky s dobou před koncem Západořímské říše.

Byl tu zmíněn profesor Miroslav Bárta, a protože je to pozoruhodný člověk, vypůjčil jsem si na závěr tři jeho citáty na toto téma z rozhovoru, který s ním uveřejnil 24. listopadu 2019 Deník.cz.

M. Bárta: „Pokud jde o naši společnost, poprvé v dějinách jsme vytvořili globální civilizaci, kde se šíření informací a sdílení technologií odehrává v reálném čase napříč kontinenty. Máme sociální sítě různého druhu, které vydatně přispívají ke krizi moderní společnosti.“ 

I když fenomén sociálních sítí v minulosti nejde najít a nelze se na něj tudíž odvolávat jako na znak vedoucí k zániku civilizace, profesor Bárta uvádí: „...i na něj platí Herakleitův zákon, který říká, že ty faktory, jež na začátku vedou ke vzestupu civilizace, jsou nakonec těmi, jež ji přivedou do krize. Nejde o neodvratný zánik, ale o transformaci.“

A co říká egyptolog Miroslav Bárta o dnešní západně-civilizační předzánikové době? „Dnešní doba je nesmírně inspirující a nevadí, že obnáší víc problémů, než je někomu milo. Právě na zdolávání problémů se rodí skuteční lídři. Jsme nedokonalí jedinci, tudíž i svět, který vytváříme, je nedokonalý. Když budeme mít lídry, kteří nebudou společnost antagonizovat, ostrakizovat a vykopávat příkopy, ale budou naopak spojovat, můžeme nastoupit cestu za dlouhodobě úspěšnou společností a světem, ve kterém chceme být.“

No jo, no. Odhlédneme-li od toho, že onen rozhovor vznikl ještě v předkoronavirové epoše, my takového lídra nepochybně máme. Jen jsou mu z duše odporní transgender lidi, a kdyby ho neustále neotravovala novinářská žumpa, pražská kavárna, lepšolidi, předvolební koalice, sufražetky, Me Too a sexuální menšiny, které se demonstracemi své sexuální orientace vyvyšují nad ostatní lidi, mohli bychom nastoupit přímou cestu do ráje. A Jiří Ovčáček by ji na Twitteru zdokumentoval.

*/ Pastafariání vyznávají, že vesmír stvořilo Létající špagetové monstrum

Autor: Jaroslav Kvapil | čtvrtek 1.7.2021 12:19 | karma článku: 13,43 | přečteno: 783x