Bůh s námi čili Gott mit uns

Pražský magistrát prý obdržel řadu návrhů, jaká místa by v hlavním městě měla nést jméno Karla Gotta. Návrhy se zabývala magistrátní místopisná komise, vybrala čtyři možnosti, které má schvalovat vedení města.  

Zdá se, že posedlost nedávno zemřelým populárním zpěvákem nejen neopadá, ale u řady lidí naopak dostupuje vrcholu. Článek na webu Novinky.cz obsahuje i mapku s očíslovanými třinácti místy, která by se mohla podle návrhů po Karlu Gottovi jmenovat. Návrhy: Vodičkova ulice, Dětský ostrov, Střelecký ostrov, ostrov Kampa, Karlův most, atrium nad stanicí metra Malostranská, Veslařský ostrov, Císařská louka, Smíchovské nádraží, ulice Nad Bertramkou, Císařský (Trojský) ostrov a Letiště Václava Havla.

S měněním názvů je ten problém, že ty tradiční ještě dlouho u lidí přežívají. Často tak dlouho, až následovníci těch, kteří o změně v dané době rozhodli, zažijí rozumu a vrátí původní název. Tak se to u nás stalo třeba u města Zlín, jež pak neslo název odvozený od jména bolševického vraha – Gottwaldov. Nyní se město už opět naštěstí jmenuje Zlín.

V případě přejmenovávání ulic, náměstí, obcí a měst, kde mají lidé své domovy, přistupuje navíc potíž s tím, že si dotyční lidé musí vyměnit doklady a nahlásit změny adres nejrůznějším orgánům a institucím, což je docela velká pruda. Bydlíval jsem v ulici Budovatelů (nikdy jsem nezjistil čeho), která se po listopadu 1989 měla jmenovat Milady Horákové. Jakkoli si této ženy, která se stala obětí komunistické justiční vraždy, vážím, byl jsem nakonec rád, že z toho sešlo.

Jestli se už něco má jmenovat po někom významném, který zesnul, přimlouval bych se za něco nově postaveného, nebo za něco, co se dosud nijak nejmenuje. Pokud jde o Prahu a Karla Gotta, vychází mi ze zmíněných návrhů nejlépe ono atrium nad stanicí metra Malostranská. Ostatně název té stanice je sám o sobě pitomý, neboť tam se to jmenuje už dávno Klárov (podobně stanice metra Hradčanská je v místě, kterému se říkalo Špejchar). Prý existuje také návrh, aby se budoucí most spojující Holešovice a Karlín, který se má v Praze stavět, nejmenoval Rohanský podle Rohanského ostrova, ale most Karla Gotta.

A pak je tu ještě ten návrh na přejmenování Karlova mostu po Karlu Gottovi. Jak kdosi poznamenal v diskusi pod článkem, po zpěvákovi by se mohlo jmenovat i Karlovo náměstí. Názvy by zůstaly stejné – Karlův most a Karlovo náměstí, ale vedení magistrátu by se usneslo, a vydalo by k tomu i vyhlášku, že se jmenují nejen po císaři Karlu IV., ale také po našem význačném zpěvákovi. Koza by se nažrala a vlk by zůstal celý, nebo naopak, či tak nějak.

Rozhodně však nesouhlasím s tím, aby se měnil název Císařský ostrov. Na tomto vltavském ostrově se ale nachází Ústřední čistírna odpadních vod Praha, a tu bych nově pojmenoval. Nikoli však po Karlu Gottovi, ale po našem současném prezidentovi, takže by nadále nesla název Zemanova ústřední čistírna odpadních vod Praha. Určitý malér by sice možná vyvolala lidová tvořivost, která by ji překřtila nejspíš na Zemanova žumpa. To by ale náš pan prezident se smyslem pro humor a pro bonmoty jistě ustál. Konečně „novinářská žumpa“ byl jeho oblíbený výraz. 

Pokud se někdo domnívá, že není důstojné, aby se po hlavě státu jmenovala čistírna odpadních vod, pak ať si představí, co by se stalo, kdyby nějaký čas nefungovala a rázem mu dojde, že je to veledůležité zařízení, na kterém není nedůstojné zhola nic. Když se tak zamýšlím nad mánií dávat nové názvy po Karlu Gottovi, napadá mě, že jeho jméno už obsahuje jeden povzdech – Gott mit uns čili Bůh s námi. Gott mit uns je sice německé úsloví, což ale božský Karel nebyl v německy mluvících zemích velice oblíben? Kromě toho je a zřejmě ještě bude v našich končinách tento povzdech – jsouce konfrontováni denně s absurdní realitou – hodně frekventovaný, takže na zpěváka jen tak nezapomeneme.

Autor: Jaroslav Kvapil | čtvrtek 24.10.2019 18:12 | karma článku: 13,06 | přečteno: 440x