Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč má naše vláda vždycky pravdu?

Pokusím se odhadnout prapříčinu motivů vedoucích pisatele k ironicky míněným výrokům, podobným titulku  blogu paní Valíkové Šubové.

Paní Valíková Šubová možná chtěla titulkem svého blogu připomenout, že současná vláda hned po volbách skoncovala s tradicí, kterou ctily všechny předchozí vlády. Ty, jak víme, každé své rozhodnutí vždy s pokorou ozdobily alespoň několika větami zpochybňujícími zralost každého vládního usnesení, aby tak podnítily nesmělou a plachou opozici k odhození zábran a studu a motivovaly ji tak ke konstruktivní kritice podepřené vždy citacemi slov těch členů vlády, kteří nikdy nezapomněli kroky vlády zpochybnit například takto:

Jsme si dobře vědomi, že jsme toto usnesení spíchli horkou jehlou, když jsme ji našli v doutnající kupce sena a unáhleně po ní sáhly, aniž bychom věnovali elementární pozornost Vašim připomínkám a návrhům.

U hnutí ANO dokonce došlo k tomu, že si svoji pokoru uchovalo i v čase, kdy se ocitlo v opozici. Ostatně nejlepším příkladem pokory a vstřícnosti vůči kritikům  je vyjádření premiéra minulé vlády Andreje Babiše v souvislosti s šetřením kauzy Čapí hnízdo:

Tohle je podpis mého syna, ale tento svůj odvážný názor určitě nechci nikomu vnucovat. Naopak bych chtěl upozornit, že podpis vypadá jako by jej někdo, sestavil z vysušených motýlích nožiček, aby mi tím připomněl ony motýle, což mi opravdu nepřipadá moc vtipné.

Podobných projevů vstřícnosti hraničící snad až se servilností členů hnutí ANO vůči svým oponentům a odpůrcům lze uvést celý špalír. Za všechny vzpomeňme alespoň bleskovou reakci poslanců hnutí ANO na otřesnou zprávu o největším hnusu prezidentské kampaně Petra Pavla (jak nazval porušení zákona na nejmenované pražské škole Andrej Babiš):

Celá ta zarmucující a alarmující  záležitost, kterou není možno nazvat jinak, než politicky motivovanou buzerací nezletilých žáků, se nás velmi dotkla, ale protože sami netušíme, kdo z našich řad informoval autora článku, který našeho předsedu Babiše tak roztrpčil a nemáme o této věci žádné informace z jiného zdroje, nabádáme tímto širokou veřejnost k obezřetnosti a kritickému hodnocení neověřitelných informací.

Po tomto uklidňujícím sdělení se z celého toho neuvěřitelného excesu (málem kauzy) stala jen nešťastná ale bezvýznamná historka na téma fakenews. Není tedy divu, že na připomenutí této epizody vztahující se k volbě prezidenta reagovala nedávno paní Valíková Šubová jako na obtěžující marginálii, zapomenutou historku, kterou udržet v paměti by bylo jejím zbytečným zaplevelením  na úkor mnohem důležitějších informací, které "vymazat" by byla škoda.

Mezi skutečnosti, které si zaslouží uchovat v paměti (a možná i v paměti národa) jistě patří ty, které jsou důvodem k obratům, z nichž jeden ve svém článku použila i paní Valíková Šubová: Povolené názory (!)

Co je pravou příčinou těch stále se opakujících nahořklých narážek? Co dalo vzniknout té břitké ironii, s níž se naši občané na sociálních sítích dnes a denně osmělují poukázat na neurvalé snahy současné vládní moci o ovládnutí našich životů? Co bylo příčinou té skepse, jejíž plody jsou výrazy. Povolený názor, jediný správný názor, jediná správná pravda?

Strach, vážení. Paní Valíková Šubová to odhalila již v roce 2018:

Spisovatelka: Stoupenci profesora Jiřího Drahoše chodí po ulicích, rozdávají letáky, vesele agitují za svého favorita, ale příznivci Miloše Zemana mnohdy mají strach se projevit. Bojí se, že by je kolegové v kanceláři odsoudili. Rozdělení společnosti dospělo tak daleko, že někteří lidé mají strach mluvit o tom, že volí Miloše Zemana.

Byl jsem nejednou svědkem názorových střetů mezi voliči jedněch a druhých, jednoho a druhého.  Nikdy jsem nezaznamenal, že by voliči Miloše Zemana byli  ufňukaní poseroutkové obávající se vyslovit svůj názor.  Spíše jsem slýchal, z jedné i druhé strany, že někdy bývá zbytečné mluvit o svých preferencích s již rozhodnutými. Ale každý máme jiné zkušenosti.

...................................................................................................................

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Herda | středa 27.3.2024 12:00 | karma článku: 17,71 | přečteno: 733x
  • Další články autora

Jaroslav Herda

Veselý Xaverov

Inspirováno článkem Filipa Vracovského „Potrhá mráz Magdě Vašáryové její pozadí ?“, v němž stručně a jasně pojmenoval kvalitu práce pana L. X. Veselého.

23.5.2024 v 10:24 | Karma: 10,28 | Přečteno: 438x | Média

Jaroslav Herda

Stohlavě

Přezdívky mohou být vtipné, laskavé, méně vtipné, méně laskavé, lichotící nebo takové, jimiž se raději neoslovuje a užívají se jen v nepřítomnosti toho, kdo je jimi přezdíván.

22.5.2024 v 14:23 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Poezie a próza

Jaroslav Herda

Co se nestalo

Krátké zamyšlení nad nad nezodpovědností sebestředných politiků a jimi používanými prostředky k získání či upevnění moci.

18.5.2024 v 8:54 | Karma: 9,21 | Přečteno: 281x | Poezie a próza

Jaroslav Herda

Síla slova (od úhorů k plným sýpkám a zase zpět)

Malé zamyšlení o nadějích na svět, v němž co se stalo, nikdy se už nestane. O tom, co bývá potom. O marném spoléhání na paměť.

28.4.2024 v 11:02 | Karma: 3,97 | Přečteno: 121x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav Herda

Kdy napíše Karel Trčálek něco původního?

Pomozme panu Lněničkovi usvědčit konečně autora, který celé roky cizí díla tvrdošíjně vykrádá a nezmůže se na vlastní tvorbu.

27.4.2024 v 11:00 | Karma: 29,30 | Přečteno: 856x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Migranti přitvrdili, útočí na Poláky přes plot i klacky s noži, ukázalo video

28. května 2024  21:09,  aktualizováno  21:15

Na polsko-běloruské hranici přituhuje. Migranti, kteří se pokoušejí proniknout do Polska, jsou...

Wagnerovci se zapojili do hromadné potyčky v Čeljabinsku, zněla i střelba

28. května 2024  20:53

Na ruských sociálních platformách se během víkendu rozšířilo video, které ukazuje potyčku na ulici...

Parlament v Gruzii přehlasoval veto, zákon o zahraničním vlivu projde

28. května 2024  18:12,  aktualizováno  20:18

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval veto kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Prezidentka...

VIDEO: Francouzský poslanec mával palestinskou vlajkou, vykázali ho

28. května 2024

Dolní komora francouzského parlamentu v úterý na patnáct dní vyloučila poslance z krajně levicové...

  • Počet článků 299
  • Celková karma 13,39
  • Průměrná čtenost 568x
Slova mohou povznášet i srážet. Mohou dávat pocit pozitivní sounáležitosti i pocit spojení v destruktivním vnímání. Upřímný a pravdivý novinář může někdy poskytnout podobná dobrodružství jako autor poezie - nečekané průhledy do vědomí souvislostí.

https://jaroslav-herda.mozellosite.com/blog/

Seznam rubrik