Obětem trumpingu v USA bychom se neměli posmívat

Co se jim to vlastně stalo? Pochopit to je velmi těžké a bolestné i pro mnoho občanů České republiky, kteří byli podobným způsobem poškozeni už před trumpingem. Někteří dávno před ním, jiní relativně nedávno.

Jaký je princip moderních úspěšných útoků na psychiku lidí, občanů, voličů?  Technologie manipulací a desinformací se změnila. Vyvíjí se. Pozvolné vypouštění zkreslujících a realitu zpochybňujících informací už manipulátorům nestačí. Takto se výsledky dostavují pomalu a energie vložená do černého díla může vyjít nazmar, když se do věci vloží například investigativní novináři. Vstoupili jsme do nové éry vymývání mozků s cílem získávání moci „odstřelovánm“ těch, kteří jsou překážkou. Nezbytným předpokladem pro  pochopení nové psychotechnologie je připustit si efekt „předimenzování“.  Není čas na vypouštění pouhých náznaků, že někdo měl snad, pravděpodobně, téměř jistě v kapse sirky, když míjel budovu, která  shodou okolností  do rána lehla popelem. Je třeba tvrdit, že tento kolemjdoucí jako smyslů zbavený chlístal  z kanystru benzín, a ještě si pořizoval selfíčka, která budou docela určitě, snad už zítra či nejpozději pozítří, k dispozici. Kdo by neuvěřil? Takové lži by si přece nikdo nedovolil vypustit. Ale ano. Dovolil.  A ti, kdo uvěří  absolutním ale podmanivým nesmyslům? Co se pak děje v jejich hlavách a srdcích, když se pravda začíná osvětlovat? Po té, kdy takto důmyslně zmáknutí lidé  vyjadřovali pod vlivem lží své nové postoje a přeli se vášnivě a v dobré víře s jinými o tu „pravdu“. Není  to snad nezatraceně povědomé? Byli snad všichni popírači holocaustu arogantní zrůdy? Ne. Všichni určitě ne. Rozhodně ne těsně po válce, protože pro mnohé byla odhalená pravda o koncentračních táborech šokující a bylo třeba se vyrovnat se strašnými vinami. Vlastními, vlastního národa, svých blízkých. Byli snad všichni, kdo podepisovali petice žádající smrt Milady Horákové zlovolní a škodolibí přisluhovači a prospěcháři? Ne. Kolik asi bylo těch, kdo se probudili ze zlého snu o škůdcích do ještě horší reality zinscenovaných procesů?

Modernizované metody desinformování využívají špičkové techniky včetně počítačově cinknutých „důkazů“. Primární šiřitelé zla předpokládají u adresátů  šok ze selhání vlastních kognitivních schopností a následnou vnitřní obranu. Oběť manipulací už pak často není schopna racionálního hodnocení informací. Dochází u ní k obavám (spíše k poryvům vnitřní paniky) z konfrontace se svým stínem, jak to popisuje C. G. Jung. V tomto případě se ale jedná o uměle naroubovaný stín (jednání pod vlivem lží).  Aby oběť nemusela  vynořující se stín bolestně odvrhnout v pocitech ztráty sebe sama, podvoluje se mu a integruje jej jako něco, co je nutno ubránit.

Manipulace zdaleka nemusejí být kdovíjak sofistikované. Kolikrát už byly napsány nehorázné nesmysly o roku ´89. O tom, jak se vše dělo v režii mocných sil tahajících za nitky kdesi daleko a řídících předání moci. O tom, jak byl disent naivní atd. atp. Když jsem si nedávno přečetl, jaké stupidní sprostoduchosti jsou naši spoluobčané ochotni napsat Michaelu Kocábovi, ocenil jsem, že nemusím s takovými lidmi diskutovat. A přitom informace z první ruky jsou k dispozici a jsou dokonce i snadno ověřitelné:

https://video.aktualne.cz/dvtv/kocab-meli-jsme-zakazat-komouse-za-to-se-zpetne-omlouvam-sit/r~b8e64c6a094b11eab259ac1f6b220ee8/

Jaký je ten těžký hřích Michaela Kocába, který mu někteří lidé nemohou odpustit a raději hltají a šíří neskutečné a zlovolné pitomosti? Hřích úspěšně uplatněné diplomacie a intelektu pro bezpečí nás všech. Velkým hříšníkem je pro některé lidi i Václav Havel. To, že si získal důvěru občanů, z nichž většina ho dodnes hodnotí jako nejlepšího presidenta, není tím jeho největším hříchem. Je jím to, že si  ji získal, aniž by se komukoli jakkoli podbízel. Svoji přímostí si získal mnohem víc než jen důvěru.

S tématem souvisí i nahrazování racionální argumentace (v důkazní nouzi) pouhými nesmiřitelnými a iracionálními postoji, které bývají zdůvodňovány agresivními  verbálními  zkratkami, nebo nejsou zdůvodňovány vůbec:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/220411058041108/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Herda | středa 25.11.2020 22:26 | karma článku: 9,27 | přečteno: 451x
  • Další články autora

Jaroslav Herda

Souhvězdí malé medvědice

26.4.2024 v 11:56 | Karma: 4,04

Jaroslav Herda

Něco Bukowskému dlužím

25.4.2024 v 18:49 | Karma: 8,39