Zvýhodněná hypotéka pro mladé by měla být ústavním právem

Návrh koalice Spolu na zvýhodnění hypoték pro mladé vzal levicovým stranám vítr z plachet. Zdravotníci vyzývají k posílení porodnic na úkor JIP, protože pouze kvalitní hypotéka je zárukou početí potomka.

Opravdu musí být předvolební boj postaven na tom, že slíbíte to, že jedněm zlým něco vezmete a dáte to těm hodným voličům. Jedni chtějí zdanit banky, druzí hledají prázdné byty po Praze a třetí chtějí takovou nevinnou a prospěšnou věc, jako zlevnit hypotéky pro mladé. Proč to řadím všechno do jedné roviny? Protože je to v podstatě stejné - někomu něco vezmu, abych to mohl dát někomu jinému. 

Opravdu se dá oheň uhasit tím, že do něj budete přilévat benzín?

Jistě najdou se borci, kteří dokážou uhasit hořící ropný vrt pomocí výbušniny, ale těch je opravdu málo. Takže většinou ne. Co to má společného s dotovanou hypotékou? Chcete si dnes postavit dům? To aby jste si nachystali obálky s penězi, aby si Vás ta paní ve stavebninách vůbec všimla. Hledáte zedníka? I ten poslední "inženýr", co nevychodil základní školu, dnes musí odmítat nové zakázky. Co přinutí je zlevnit? Tím, že naženete na jejich hřiště další nešťastníky už jen zkouší, kdo dá víc. Taková pomoc na jedné straně je "vyvážena" vyšší cenou na straně druhé. Z makroekonomického hlediska nám roste HDP, ale z hlediska mladého člověka je to všechno ještě ve větší ...li.

Proč může být hypotéka zárukou početí potomka, když už to bylo v nadpise?

Existují skupiny lidí, kde si hypotéku nemůžou dovolit a mají dětí jako smetí. Podobně můžou dopadnout mladí, kteří jedou takzvaně na krev a sebemenší výpadek příjmů může způsobit to, že pokud nechtějí přijít o střechu nad hlavou, musí se uskromnit tak, že jim kromě jídla a splácení hypotéky nezbyde na nic jiného, než na tu nejlevnější zábavu z dlouhodobými následky.

Opravdu chtějí mladí hypotéku? Nechtějí jenom střechu nad hlavou?

Člověk za život vystřídá několik zaměstnání a ze začátku to zkouší a práci často střídá. Někdy to chce zkusit i jinde ve světě, zajet si na zkušenou. Co je v jeho případě lepší? Být uvázaný v Horní Dolní nebo Praze hypotékou nebo dát dvojměsíční výpověď s pronájmu? A tu zvolá polovina národa, že u nás žádné byty k pronajmutí nejsou a přitom tu máme skoro na každé dvě osoby jeden byt:

V České Republice bylo v roce 2017 465,5 bytů na 1000 obyvatel

zdroj:http://www.socialnibydleni.mpsv.cz/images/soubory/Ostatni/zprava-o-bydleni-v-ceske-republice.pdf

Jak řekl pan Vladimír Špidla "Zdroje tu jsou!". Jenže nejsou na trhu.

Zeptejte se Svobodných jak donutit majitele bytů začít pronajímat byty!

Za prve by Vás poslali do háje s tím, že nikoho nutit nebudou. Nebudou hledat prázdné byty, nebudou nabízet dotované hypotéky, nebudou regulovat nájemné. K tomu zruší kotlíkovou dotaci, dotaci na fotovoltaické panely, zruší podporu stavebního spoření a spoustu dalších věcí, které jsou ve skutečnosti jen taková pračka na peníze, do které na jedné straně vložíte stovku a vypadne Vám pětikoruna.  Ale co hlavně, budou se snažit narovnat tržní vztahy tak, aby zde začal opět fungovat trh. Kdo byl od revoluce ten zlý, který chce z nájemníka sedřít kůži? Bylo jednoduché někomu ukončit smlouvu? Neziskovky zkoušely, jak se majitelé bytů chovají při výběru nájemníků diskriminačně a potom jej div ne lynčovali v přímém přenosu. Jak potom chcete po opatrném slušném člověku, aby se svojí nemovitostí vstoupil na trh s pronájmem, místo toho aby nechal v jednom případě svoji investici na horší časy ležet ladem nebo v tom druhém podnikal na půdě krátkodobých pronájmů turistům?

1, Majitel má právo svoji nemovitost pronajmout komu chce a s tímto člověkem uzavírá smlouvu, kde jsou stanoveny podmínky pronájmu a ukončení smlouvy.

2, Majitel má právo podávat reference o bývalých nájemnících novým pronajímatelům za přesně daných podmínek. Nový pronajímatel může po nájemnících požadovat reference od předchozích pronajímatelů. V každém případě je vhodná dokumentace stavu bytu před a po pronájmu, kdy může dojít ke změně reference např. na základě soudního rozhodnutí. 

3, Pokud do vztahu mezi pronajímatelem a nájemníkem vstupuje stát prostřednictvím příspěvků na bydlení, je velikost příspěvku určena dle obvyklého nájemného za daný typ nemovitosti. Na začátku vyplácení příspěvku a po ukončení nájmu nebo dávky je zdokumentován stav nemovitosti a stát může poskytnou referenci dalším pronajímatelům. Zároveň při neobvyklém rozdílu stavu bytu před a po je úměrně snížena následná dávka. 

Co lze očekávat po narovnání vztahů?

Stejně jak se léta budovala nedůvěra k pronájmům, bude roky trvat náprava těchto vztahů a díky různým sociálním inženýrům a k tomu kam kráčí Evropa i celý svět asi ani nikdy nedojde, ale za zkoušku by to stálo. Čím bude větší důvěra v "bezpečnost" pronájmu, tím více se najde majitelů, kteří pustí svoji nemovitost na trh. Pokud nebude stát přeplácet nájemné jak je tomu dnes, může postupně dojít k nárůstu počtu bytu na trhu a s tím i k relativnímu snížení výše pronájmu. Solidní nájemníci budou ceněni a dobrá reference bude i nástrojem k jednání o výši nájemného. Realitní kanceláře budou fungovat více v oblasti pronájmů než v prodeji. Pokud bude trh fungovat tak jak má, bude moci třeba ovdovělá majitelka bytu 3+1 svůj byt pronajmout a sama si pronajmou byt menší, třeba i s pečovatelskou službou v ceně. Majitelka prožije zbytek života s větším objemem finančních prostředků a dědicům zůstane byt 3+1, kde budou moci pokračovat v pronájmu nebo pronájem jednoduše vypovědět v případě, že budou mít s bytem jiný záměr. 

Zpět k hypotékám

Ceny bytů a domů jsou dnes vzhledem k velikosti platů pro většinu lidí nedostupné. Fungující nájemní systém sníží tlak na novou výstavbu, uvolní se kapacity stavebních firem a výrobců stavebních materiálů. To že dnes dotujeme prakticky všechno na druhé straně zvyšuje potřebu tyto náklady něčím pokrýt a tyto peníze nám potom chybí, když chceme financovat stavbu svého rodinného domu.  Proč stát nemůže fungovat tak, aby pokryl jen to nejnutnější? Bez dotované hypotéky se žít dá, tak proč do toho tahat stát? Jenže:

volby jsou založené na rozdávání, tak se to musí! Nebo ne? Záleží na Vás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Haluza | sobota 14.8.2021 1:53 | karma článku: 15,38 | přečteno: 399x