Koupí elektrárny se více elektřiny nevyrobí
Stát vlastní 70 % akcií firmy ČEZ. Firma ČEZ funguje především na území státu, který se jmenuje Česká Republika, takže zaměstnává především naše občany, kteří našemu státu, společně s firmou ČEZ platí daně. Firma ČEZ je díky růstu cen na burze v zisku, zisk podléhá dani a kupodivu do státní pokladny České Republiky. Valná hromada schvaluje výši dividendy a 70% jde zase kam? Asi je to málo.
Základní tržní poučka zní: když je zboží vzácné, je drahé, ale díky konkurenci jeho cena nemusí růst do nekonečna, protože zboží (tentokrát elektrickou energii) může vyrobit někdo jiný a v případě přebytku se konkurencí snižuje jeho cena. Pokud je zboží drahé, snižuje se ochota zákazníků zboží kupovat a při dosažení určité míry je zboží neprodejné.
Kde je v tržní ekonomice zajištěno, že se vznikem monopolu na výrobu elektrické energie cena sníží? Nebude nutné pokračovat výkupem uhelných dolů, stavbou továrny na jaderné palivo, těžbou ropy a plynu? Nesníží se náhodou s cenou elektrické energie současné příjmy pracujících v ČEZu, zisk a dividenda a tím i příjem státu?
Takže:
a) polovina projevu premiéra o zlepšení dostupnosti zdrojů byla jakžtakž v pořádku.
b) škoda slov
Kdyby stát fungoval jako opravdu pečující stát, hledal by zdroje a zároveň by hledal úspory a že těch možností jsou stovky a přitom nestojí ani korunu:
Třeba, takové bydlení:
Stát chrání ústavní právo na střechu nad hlavou za cenu porušování práv vlastníka. Třeba nedávno:
https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/stehovani-jak-vystehovat-najemnika-soud-zaloba-problem.A220616_152444_dum_osobnosti_web
Má takový vlastník nemovitosti zájem něco pronajmout, třeba byt v novostavbě v energetické třídě A, takže by při dnešní "drahotě" mohl směle konkurovat nezateplenému bytu v paneláku? Ne stát nebude šizunky podporovat. Raději uvolní ze "svého" peníze na super energetický tarif tím, že zaplatí "sám" poplatky za obnovitelné zdroje obsažené v ceně elektrické energie.
A co doprava?
Že to nemá s cenou elektrické energie nic společného? Když pomineme těch pár elektromobilů, máme zde i trošku aut na zemní plyn a spoustu takových co jezdí na LTO, pardon na naftu. Když se spálí litr nafty, nespálí se cca kubík plynu, který nám tu elektrickou energii pěkně zdražuje. V tom guláši všech různých daní a poplatků je jeden pro kamiony - mýtné, které nutí kamiony kličkovat a placeným úsekům se vyhnout. Pokud by se platilo za každý kilometr, řidič by volil nejkratší a tím i nejúspornější cestu. Zároveň by šlo i ošetřit cestu služebním autem do práce, kde nevidím důvod neplatit daně.
Další možností je naučit lidi jezdit hromadnou dopravou - t.j. aby delší čas na cestě byl vyvážen finanční úsporou.
Stát na místo hledání úspor sníží spotřební daň o 1,5 Kč na litr, aby umožnil větší spotřebu. Dokážete si představit stánkaře, který zvedne cenu párku v rohlíku z 25 na 50 korun, lidé to za padesát kupují úplně stejně jak když to bylo za 25 korun a najednou mu někdo sníží nákupní cenu párků o 1,5 koruny a on bude tak zmatený lidumil, že je začne prodávat zase za 25 korun?
Přestat držet bič pokut nad malými solárníky
https://forum.tzb-info.cz/151896-fve-pokuta/vse?p=571332
Pořídíte si fotovoltaickou elektrárnu a nechcete dodávat přebytky do sítě, protože vám kromě směšné výkupní ceny hrozí i pokuta za překročení rezervovaného výkonu? Tak tu přebytečnou elektrickou energii nacpete do bazénu, rozsvítíte světlo v pravé poledne nebo s ní uděláte něco jiného neužitečného a na jiném konci republiky se spálí další kubík plynu. Opravdu je nutné takto motivovat tisíce prďolů k tomu, aby nedodávali do sítě?
Státní správa a její dvojče Česká pošta
Úředník vyrobí doporučený dopis, ten putuje do Vašich rukou v době od 8 - 16:00. Co na tom, že Vy pracujete do 16:15, dopis se projede autem sem a tam a vy si pro něj na tu poštu zajedete.
Tisíce úředníků, tisíce pošt, všude se svítí, všude se topí, ... Nešlo by to dělat jako v 21 století?
Letáky do schránky a jednorázové ekotašky
Leták je vyroben z papíru, taška je vyrobena z papíru = elektrická energie a ne málo a po jednom použití skončí v koši (v nejlepším případě na třízený odpad). Opravdu by se svět bez těchto vymožeností zhroutil?
EU a Green deal
Postavte si vedle sebe vozidlo značky trabant a EU normoauto. Majitel trabanta (hmotnost cca 600 kg) jej vlastní 40 let, ročně ujede pět tisíc kilometrů a spotřebuje 50 x 7 = 350 litrů benzínu a 350/50= 7 litrů oleje. Majitel EU normoauta (hmotnost cca 1000 kg) jede přesně po EU linii a mění si auto po třech letech s každou novou emisní normou, díky které má auto stále spotřebu 7 litrů (i když technický průkaz udává 4 litry na sto), ujede 20 tisíc kilometrů za rok. Kdo je větší ekolog - smradlavý trabantista, který kromě oleje a spotřebovaného benzínu za čtyřicet let vyprodukoval 600 kilo odpadu nebo téměř bezemisní normoautomobilista, který vyprodukoval za 7 euronorem 7 tun odpadu? Každé kilo železa, každá součástka s životností jeden den po záruční lhůtě = rovná zbytečně vyrobená elektrická energie.
...
...
...
Ale co, kovid jsme nechali vyhnít, stálo nás to pár miliard, inflaci a ceny energií necháme vyhnít a bude zase fajn.
Jaroslav Haluza
Nebudu volit menší zlo
Po dnešní předvolební debatě mám jasno, bude to Marek Hilšer a vůbec mi nevadí, jestli můj hlas propadne, vnitřně bude můj vítěz.
Jaroslav Haluza
Mimořádný projev pravicového politika
V Evropě se objevila nová nemoc a léčí se úplně stejně jako ty předešlé - zásypem. Zásypem peněz. Premiér Fiala se označuje jako pravicový politik, takže jsem u něj hledal nějaké pravicové řešení, ale žádné tam nebylo.
Jaroslav Haluza
Plány konfliktu na Ukrajině
Putinův plán bezpečnostní operace na Ukrajině znali v USA už loni v srpnu. Ti s plánem seznámili ukrajinského prezidenta a pravděpodobně některé spojence v Evropě. O plánu věděli i v Číně, takže zasvědcených už bylo víc než dost.
Jaroslav Haluza
Prezident placement, aneb jak naplnit televizní rozpočty
Televize pláčou, že nemají jak naplnit prázdné pokladnice, protože jim diváci přetáčejí reklamy, nebo jim platí málo a přitom se chystá akce, na které se dá vyrýžovat doslova zlaté vejce - Prezidentské volby 2023.
Jaroslav Haluza
Špičky EU a NATO by měly sedět u jednacího stolu spolu s Ukrajinou a Ruskem
Měl by to být prezident Francie Macron, důchodce Schröder nebo premiér Fiala? Nebo nově pan Abramovič? To by tam už mohl sedět třeba Klaus se Zemanem.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Blízkovýchodní válce jde zabránit, řekl Biden. Údery na Írán řeší s Tel Avivem
Sledujeme online Hrozbu rozšíření války do celého blízkovýchodního regionu lze odvrátit, prohlásil prezident Joe...
Sestra z ruské nemocnice litovala vojáky, dostala osm let v trestanecké kolonii
Moskevský soud ve čtvrtek odsoudil devětapadesátiletou zdravotní sestru Olgu Menšichovou k osmi...
Poslanci dokončí debatu o návrhu vlády, který zvýší věk odchodu do penze
Poslanci dokončí druhé čtení vládního návrhu důchodové reformy. Skupina vládních poslanců navrhuje...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Rodinný dům 5+1 s pěknou zahradou na Klatovsku
Olšany, okres Klatovy
14 000 Kč/měsíc
- Počet článků 58
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 923x
Max Nordau
(Historie lidského poznání je historií falešných závěrů a chybné interpretace faktů.)