Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Teenagerem v Japonsku? Díky go

Hráč, který se dokázal prosadit do evropské špičky asijské hry go, dnes sklízí plody svého pobytu v Japonsku. Dostat se na první příčky světových i evropských žebříčků totiž bez kontaktu s asijským kontinentem nelze. Zajímavé je, že Ondřej Šilt se stal „Japoncem“ na téměř čtyři roky života ve svých třinácti letech.  

Jaký je prvotní rozdíl mezi Evropany a Asiaty, co se týče hry?

V Evropě, potažmo v Čechách jsme spíš takoví hráči. Záměrně neříkám sportovci, protože lidi chtějí hlavně hrát. Hra je baví. Nepatříme k těm, kdo o ní hluboce přemýšlejí jako v Japonsku, kde před důležitou partií tři dny meditují. Tady jdou spíš do hospody a pak na partii. Relaxují tím. Z toho důvodu ani není reálná představa, že by se ve zdejších podmínkách dala založit profesionální škola go. Ale jsou tu projekty zájmových kroužků na školách.

 

Jak jste s hrou začínal?

Chodil jsem, tuším, do páté třídy, když mi jeden z kamarádů go doporučil. Ze začátku jsem měl pocit, že se mi nedaří. Tehdy nebyly knihy, studijní materiály ani učitelé. Jediná skutečná cesta ke zlepšení hráčů vedla přes Asii – Japonsko, Koreu, Čínu. Tady to nebylo technicky možné. Dnes jsou už profesionální partie ze světa s komentářem výborných mistrů dostupné na internetu. Studijní podmínky se tady zlepšují, přesto nedochází k tomu, že by byli Evropané schopni konkurovat Asiatům, a to zejména proto, že v Evropě jsme ovlivňováni spoustou jiných aktivit. V Asii jsou hráči – děti, co se chtějí stát profesionály – maximálně soustředěni na jednu věc a jsou ochotni a schopni studovat dvanáct hodin denně. Oni jí, spí a studují go. Jejich životní okruh je hodně omezený.

 

Kdy se to zlomilo u vás?

Zlom nastal v okamžiku, kdy mě vzali na Mistrovství Evropy žáků a juniorů do 12 let. Vyhrál jsem ho a na základě výsledku jsem jel na Mistrovství světa v Číně. V té době jsem vůbec nevěděl, že existují profesionální hráči. Mě zajímala jen hra. Měl jsem třídu 1. kyu, pak následují mistrovské třídy – 1. dan atd. Hrál jsem první zápas s klukem, který měl 1. dan. Říkal jsem si: OK, je jen o jednu třídu lepší. Ale on nebyl 1. dan amatér, byl 1. dan profesionál, i když mu bylo 11,5 roku. Úplně mě rozmetal. Další partii jsem vyhrál a postoupil do semifinále, což se dlouho žádnému Evropanovi nepovedlo. Nakonec jsem skončil čtvrtý a byl to pro mě jako Evropana velký úspěch.

 

Pak přišlo pozvání do Japonska?

Všimli si mě a nabídli, jestli bych tam nechtěl studovat. Teprve tak jsem poznal, že existují školy go. Moje motivace zlepšit se byla obrovská a přehlasovala maminku, která chtěla, abych zůstal doma. Rozhodující byl jeden z učitelů v Japonsku. Byl to Němec, který měl české kořeny a uměl trochu česky. On mi nedělal tlumočníka, ale bydlel jsem s ním. Jezdil jsem do školy na partie a ničemu nerozuměl. Hrál jsem go a to mě spojovalo s ostatními dětmi, které se taky chtěly stát profesionály. Mluvili na mě a já si psal do notýsku všechna slova. Pak jsem přijel domů, ukázal svému učiteli sto nových slov, Zjistilo se, že padesát jsem si jich zapsal špatně a on mi je vysvětlil. Teď už by si asi člověk těžko představil takovou formu studia. Moje výhoda byla v tom, že jsem byl nejmladší evropský student, co tam kdy byl. Měl jsem tam spoustu kamarádů, byl jsem jejich vrstevník. Rychle jsem se etabloval a po ¾ roce jsem byl schopný komunikovat.

Po 2,5 letech došlo ke změnám – můj učitel měl nehodu a vypadalo to, že pojedu domů. Ujal se mě ale bratr mojí japonské garantky, což byl jeden z nejlepších hráčů v Japonsku. Stal se ze mě tzv. Uchi-deshi, tedy žák, který bydlí u mistra doma, což bylo dříve v Japonsku běžné. Teď už to vymizelo. On byl můj sensei. Měl jsem úkoly, např. jsem musel ostříhat záhony, než si se mnou zahrál. Byla to pro mě velká škola. Byl mi velkým vzorem. Vytvořili jsme si velice dobrý vztah. Dá se říct, že je to takový můj japonský otec.

 

Jak jste snášel začátky v cizí zemi s tak odlišnou kulturou?

Byli tam ti nejlepší hráči na světě, o kterých jsem četl v knihách. Mohl jsem se jich dotknout a zeptat se přímo na situace, které mě ve hře tíží. Tím, že jsem byl malý roztomilý Evropan, zatahal jsem je za rukáv a poprosil, jestli by mi ukázali, co potřebuju, byli ochotni mi pomoci. Dokonce se mi stávalo, že si mě zavolali a chtěli si se mnou zahrát partii jenom tak. Starším studentům se tohle nedělo, protože oslovit je je mnohem těžší než oslovit kloučka, který tam pobíhá zmateně po budově a neví, kam má jít, protože si není schopen nic přečíst. Byli na mě hrozně hodní a tím mi pobyt ulehčovali.

 

Dají se uplatnit v našich podmínkách získané vědomosti a zkušenosti?

U nás je jiná situace. V Japonsku máte několik kanálů pouze o go, jako jsou u nás sportovní kanály. Japoncům nepřijde nudné dívat se na goban, kam co deset minut někdo položí ruku a zahraje tah. Pak je záběr na velký goban s komentářem pro diváky, proč hráč zahrál právě takto a jak asi přemýšlí. Tyhle programy mají svoje reklamy, třeba na vytápěné papuče. Sponzoring největších partií zaštiťují noviny, které otisknou vítěznou partii, ale ne celou, třeba jen padesát tahů denně a každý den si je lidé vystřihují a doma si je přehrávají.

 

Co vás teď čeká ve sportovním světě?

Posledních pět šest let hraju mezi nejlepšími Evropany, momentálně jsem na žebříčku čtvrtý. Českých turnajů se moc neúčastním. Čeká mě Mistrovství ČR a turnaje ve světě, např. Evropská grand prix – série deseti až patnácti evropských turnajů. ME dospělých je zatím jediný turnaj, který mi uniká, který jsem nevyhrál. Poslední dva roky jsem byl vždy v jednom okamžiku druhý a vzápětí jsem to pokopal. Takže spíš hledám odpověď, proč se to děje. Goistická kvalita by tam byla, ale z nějakého důvodu se mi to nedaří. Mám pocit, že je třeba hledat cestu, jak to prorazit. Můžu se zlepšit po psychické stránce.

 

Co vás na hře stále baví? Čím je výjimečná?

Go rozvíjí logické myšlení a učí správně se rozhodovat. Umění rozhodnout se je klíčové, i proto je hra oblíbená mezi japonskými byznysmeny. Všichni ředitelé velkých společností v Japonsku go umí hrát, hra jim v byznysu pomáhá.

Všechny goisty, kteří hrají dlouho, spojuje, že jsme té hře propadli – okamžik, kdy sedím naproti někomu, oba jsme ponořeni do hry a snažím se odhadnout, kam protivník zahraje svůj tah... Partie, to je jen finální obraz. Nevidíte ty stovky tahů, o kterých ti dva přemýšleli a neudělali je. Druhou stranu přehrajete, protože jste viděli dál. Nejintenzivnější zážitek je, když jste ponořeni do hry a užíváte si ji.

Ondřej Šilt  (photo by Karin Valisova)

Photo by Rity Pocsai

 

 

Připravila: Daniela Rígrová

 

Další informace naleznete na www.goweb.cz a www.egoban.cz, kontaktní osoba: Vladimír Daněk, ČAGO, president@goweb.cz, mobil: 776 010 237

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Flejberk | úterý 26.3.2013 0:00 | karma článku: 11,79 | přečteno: 613x
  • Další články autora

Jaroslav Flejberk

Stanislav Tvrdík alias ESTE (7. 5. 1947 - 28. 2. 2018)

Tento rok v únoru zemřel největší sběratel hlavolamů a jejich tvůrce Stanislav Tvrdík. V padesátých letech ho jako kluka zaujaly křížovky a hádanky a ve svých 13 letech mu poprvé otiskli jeho první hádanku – rébus.

17.9.2018 v 15:15 | Karma: 7,75 | Přečteno: 360x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Flejberk

XV. setkání sběratelů hlavolamů – Větřkovice 2017

Skvělá každoroční akce s mottem „Kdo si hraje, nezlobí a nestárne“. V malebné obci Větřkovice se po patnácté sešlo více jak 20 hlavolamistů se svými sbírkami. Setkání začalo již v sobotu 7.října 2017

25.10.2017 v 20:15 | Karma: 8,95 | Přečteno: 471x | Diskuse| Kultura

Jaroslav Flejberk

23. herní výstava hlavolamů a her

23. herní výstavu Hry a hlavolamy na Novoměstské radnici v Praze, kde si můžete vyzkoušet převážnou část našeho sortimentu v reálu. Koná se od středy 13. září do soboty 16.září.

7.9.2017 v 13:31 | Karma: 5,83 | Přečteno: 280x | Diskuse| Pozvánky, akce

Jaroslav Flejberk

Nejbláznivější kostka co se prozatím vyrobila – SPARKa

Ksotka od Rubika co se netočí. Až si na to zvyknete pomalu se naučíte šest her. Já mám za sebou jen tři hry spíše než hlavolamy a tady je spíše ochutnávka. Zajímá mne Váš názor zopakují se 80.tá léta? Nebo to je hračka jen pro 2016

1.12.2016 v 13:35 | Karma: 6,59 | Přečteno: 268x | Diskuse| Osobní

Jaroslav Flejberk

Největší evropské mistrovství ve skládání Rubikovy kostky letos hostí pražský Radotín.

Městská část Praha 16 – Radotín se stala místem pro Mistrovství Evropy v rychlostním skládání. Více jak 500 speedcuberů (mistrů v rychloskládání kostky) z 6-ti kontinentů a 44 zemí bude soutěžit v termínu od 15. do 17. 7.2016

12.6.2016 v 22:59 | Karma: 12,55 | Přečteno: 484x | Diskuse| Pozvánky, akce
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Poslanci schválili zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  11:43

Přímý přenos Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky, nejen pro...

Nejčastější nemocí z povolání zůstává covid. Postihuje hlavně zdravotníky

22. května 2024  11:35

Ačkoli nových případů covidu je minimum, například za úterý jich přibylo jen 14 a v nemocnicích...

Rus s modro-žlutými vlasy hlásil krádež, dostal pokutu za diskreditaci armády

21. května 2024  10:27,  aktualizováno  22.5 11:32

Komunikaci s policií už si asi příště rozmyslí pětadvacetiletý Stas Netěsov z Moskvy. Mladý Rus...

Zloděj ukradl kolo cyklistovi, který po pádu ztratil vědomí. Pomoc nezavolal

22. května 2024  11:29

Cyklistika je jeho celoživotní vášní. V noci z neděle na pondělí se Michal zrovna vracel z...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 93
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1131x
Matematik, příznivce mechanických hlavolamů