Mahjong Historie, pravidla, Strategie

  Historie hry Mahjong       První záznamy o Mahjongu se objevují v Číně na konci 19. století. Předpokládá se, že vznikl jako kombinace čínského domina a lidových karetních her. Nejprve se Mahjong hrál pouze mezi vyššími úředníky v Pekingu, Nankingu a Šanghaji. Avšak s velkými sociálními, kulturními a politickými změnami po pádu císařství, se tato hra dostává do povědomí širší veřejnosti.

Klasická sada na Mah JongArchív autora

 

Kolem roku 1920 je pak již masově rozšířená po celé Číně a lze o ní mluvit jako o hře národní.  S tímto velkým rozšířením však také dochází ke vzniku mnoha různých variant pravidel.  Nejdůležitějšími dvěma  systémy pravidel, které později ovlivňovaly i další vývoj této hry jsou pravidla Hongkongská a Šanghajská (nebo také pravidla „starého“ a „nového stylu“).

S čínskými emigranty se Mahjong ve dvacátých letech začíná šířit také do dalších zemí, především do Ameriky a Japonska. V obou těchto zemích se pak stává ve třicátých letech velmi populární. Mahjongové sady v této době tvořily ve Spojených státech dokonce poměrně velkou část dovozového zboží z Číny. V USA také došlo k dalšímu "tříštění" pravidel.

Joseph P. Babcock, který hru začal distribuovat si zaregistroval jméno a pravidla jako obchodní značku a ostatní společnosti, které hru prodávaly  tak byli často nuceny upravovat pravidla či prodávat hru pod jiným názvem.

Čtyřicátátá léta 20. stol. už pro Mahjong tolik příznivá nebyla. Ve Spojených státech opadlo prvotní nadšení a společnost se zase vrátila k Bridži a Pokeru.

V Japonsku se také Mahjong takřka přestal hrát, protože byl vnímán jako hra čínská , což nebylo v souladu s veřejnou nacionalistickou politikou.

V Číně vystřídal válečný chaos komunistický režim, který Mahjong zakázal jakožto hru hazardní - tedy opět neslučitelnou s vládní společenskou politikou.

Vše se však obrátilo začátkem druhé poloviny 20. století, kdy Mahjong doslova nabral "druhý dech". V USA vznikla Národní mahjongová liga, která vytvořila oficiální pravidla a začala organizovat dění kolem Mahjongu. V Japonsku vzniká Japonská mahjongová asociace, která také vytváří svá oficiální pravidla. Tato asociace má několik desítek tisíc členů a je dodnes velmi aktivní a vlivná i v mezinárodním měřítku.

Mahjong se v té době stal také "vlajkovou lodí" japonského a hongkongského podsvětního hazardu pod křídly Yakuzy a Triád. V kontinentální Číně došlo k uvolnění politického napětí a Mahjong začal být chápán a později i oficiálně uznáván jako duševní sport.

Pod patronací čínských vládních úřadů vznikla  pracovní skupina mahjongových mistrů, která vytvořila "Mezinárodní turnajová pravidla". Tato pravidla se používají na velkých turnajích pořádaných hlavně pod hlavičkou World Mahjong Organisation.

Koncem 20. stol. se Mahjong stává také stále populárnější v Evropě, zvláště pak ve skandinávských zemích, Německu a Holandsku. Do většiny evropských zemí se dostal již dříve hlavně díky američanům, takže různá místní pravidla často vycházejí z amerického systému. Většina sad na Mahjong prodávaná v Evropě obsahuje klasická čínská pravidla, takže i tento fakt se projevil při vzniku dnes jednoho z

nejpoužívanějších systému pravidel tzv. "Evropských klasických pravidel".

V roce 2005 vznikla zastřešující Evropská Mahjongová asociace.

Další velká vlna zájmu o Mahjong přišla v posledních letech díky rozvoji počítačů a hlavně

internetu.  Díky internetu lze sledovat turnaje, zahrát si kdykoliv s hráči z celého světa, či konzultovat pravidla.

Hra Mahjong je stejně jako další tradiční hry (např. Šachy, Go, Poker či Bridž) specifickým kulturním fenoménem, který proniká do celého světa. Ač je dnes zatím stále nejpopulárnější hlavně na dálném východě, shodují se znalci her v názoru, že má ohromný potenciál stát se i v západním světě významnou složkou "herní komunity".

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Flejberk | čtvrtek 30.8.2012 15:03 | karma článku: 12,57 | přečteno: 1955x