Politická garnitura řeší primárně preference, budoucnost není na pořadu dne

Tempo zadlužování státu neklesá, vládní opatření nejsou dostačující, vše směřuje k porážce Pětikoalice ve volbách a návratu Andreje Babiše k moci. 

Na začátek nutno zřejmě zmínit jeden faktor, který se asi nejúžeji dotýká současné vlády. Již ve chvíli, kdy Fialův kabinet přebíral moc, se mandatorní výdaje pohybovaly kolem 100 % příjmů do státního rozpočtu. Někteří "experti" nadále tvrdí, že za Babiše bylo vše ok, rozpočet byl vyrovnaný a pokud ne, mohl za to covid. Pomineme-li naprosto chaotické a zcela zcestné řízení státu za doby pandemie, jež mimo jiné dokládají i čísla o procentuálně nejvyšší mortalitě obyvatel ČR na světě, mandatorní výdaje jsou to, s čím se Pětikoalice nejvíc pere. Po dvou letech vládnutí pochopitelně nelze vše svádět na Babiše, ale častá rétorika opozice stále nutí vládu se k tomuto období vracet. Pochopitelně, protože nic nebylo v pořádku. Peníze se plošně rozházely, investiční činnost nula, na horší časy se nenechalo a dokonale se vše připravilo pro inflaci, umocněnou ještě válkou na Ukrajině. A také nutno podotknout, že svůj podíl na současném stavu ,měla i tehdejší opozice. Bohužel. 

Petr Fiala pronesl v pravdě státnický projev na konferenci Česko na křižovatce. Minimálně z verbálního hlediska ano. Uvedl, že Česko nemá vizi, mělo by se stát křižovatkou Evropy. Jako cestu k naplnění tohoto cíle uvedl, že chce snížit byrokracii, zvýšit sebevědomí země, zlepšit systém vzdělávání a podporovat strategické investice. Krása. Nutno podotknout, že prakticky totéž navrhovalo ANO ve svém Národním investičním plánu, který byl spočítán na osm bilionů korun. Zcela nerealistické. Fiala přímo řekl, že do deseti let musíme být centrem vzdělanosti. Při současném stavu školství, pedagogických sborů a výuce, která neodpovídá požadavkům 21. století, tohle může říct jen někdo, kdo je úplně mimo realitu a slibem nezarmucuje. Dostavba Temelína, těžba lithia, továrna na baterie, dálniční síť. Úžasné. Byl ovšem natolik soudný, že na všem se bude muset podílet soukromý sektor, protože státní kasa je prázdná. 

Podíváme-li se v kontrastu na současnou situaci, tak o slovech našeho premiéra jen můžeme snít. V rámci stabilizace rozpočtu se vláda potýká se třemi základními problémy. Nejzásadnější z nich je valorizace důchodů a obecně výdaje na tuto složku rozpočtu. Ať současná vláda udělá cokoli, značnou část Babišova elektorátu tvoří důchodci a ti Pětikoalici prostě volit nebudou. Jediným řešením je dočasné pozastavení valorizací a pokud ne, tak nárůst jen o minimální částky. To se prostě neděje. Paradoxem je, že skutečně není možné strkat všechny důchodce do jednoho pytle. Spousta z nich sama říká, že chápe nutnost úspor, když je státní kasa prázdná. Takže si Pětikoalice tak jako tak u většiny těchto voličů nepomůže a ještě si naštvává voliče vlastní, protože není schopná situaci skutečně řešit. Předložená důchodová "reforma" je kosmetické opatření, které nebude mít výraznější vliv. Podíváme-li se ovšem na opozici, ta by vesele valorizovala dál bez omezení. Tristní. 

Druhým velmi zásadním problémem jsou sociální dávky. Ty za inflační krize bezuzdně rostly a naneštěstí zcela bez omezení jejich platnosti. A to vláda zase spekuluje, že zvýší příspěvek na bydlení. Částka vydávaná na dávky je ohromná a nutno samozřejmě podotknout, že se převážně týká sociálně slabších skupin obyvatelstva s nižším vzděláním. Tedy opět především elektorát ANO a SPD. V situaci, kdy naše montovny zoufale hledají dělníky a nabízí velmi vysoké mzdy. Zvláštní. Tato kapitola rozpočtu prakticky není řešena a vláda se do ní opět bojí sáhnout. Jako kdyby neviděla, že jim to stejně není nic platné a preference klesají raketovým tempem. A opozice? Ta si přeci nebude kálet do vlastního hnízda, že? Po nás třeba potopa. 

Třetí potíž je zcela zvlčilý systém státních dotací, ze kterého nakonec stejně nejvíc tyjí naši multimilionáři. Babiš veřejně a s klidem. Ostatní hezky skrytě. Aktuálně se ve vládě vede spor o zrušení dotací na elektřinu. Stanjura rozumně navrhuje jejich zrušení, to ovšem pochopitelně neprojde. Jen pro upozornění, celkové dotace na energie činí sto miliard korun!!! Pochopitelně těžká záležitost, ale státní kasa je prázdná a při současném trendu skutečně nastoupíme cestu Řecka, byť akutně to zatím nehrozí, jak straší někteří ekonomové. A opozice? SPD nenavrhuje nikdy nic, těm prostě stačí nenávist. ANO téměř také ne, pouze mlhavá a zcela nejasná řešení. A když už, tak EET, které prostě neuspělo. 

Stav současné politické garnitury je naprosto děsivý. Co je ANO zač nám Babiš opět připomněl svými extempore v Poslanecké sněmovně, kde byl jako utržený ze řetězu. O SPD se vůbec nemá smysl bavit. Pětikoalice není ani ryba, ani rak. Petr Fiala umí krásně řečnit a zachovávat dekórum. Jenže to je tak zhruba vše. Vystavování žlutých karet je směšné a nikdo tomu již nevěří. Asi nejhorší ovšem je, že vláda sama dokonale umetá cestu ANO k návratu ke kormidlu. Výhled pozitivně rozhodně nevyznívá. 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Červenka | pondělí 11.9.2023 11:37 | karma článku: 29,04 | přečteno: 731x