Otázky V. Moravce: statistický žongler Blatný v klíčových momentech selhal

Účast velmi kritického šéfa ČLK Milana Kubka a ministra zdravotnictví Blatného dopředu slibovala třaskavou diskusi.

Původně jsem nepočítal s tím, že opět napíšu na toto téma článek, ale dva momenty z pořadu jsou natolik zásadní, že vnímám jako nutné je zmínit. Několikrát jsem měl v nedávné minulosti dojem, že Kubek je přehnaně agresivní a kritický vůči vládě. Musím říct, že při sledování pořadu jsem si uvědomil, že ten člověk reprezentuje spoustu opravdu naštvaných lékařů. Blatný kromě manipulování se statistikami chvílemi vypadal spíše jako ministr financí než zdravotnictví.

Kubek celou dobu velmi intenzivně útočil na veškeré statistiky, které Blatný předkládal a bohužel klíčové selhání Blatného přešlo bez povšimnutí. Ve 21. minutě pořadu Blatný vytáhl graf se statistikou denního počtu nakažených na milion obyvatel. Statisticky byla uvedena ČR, Německo a EU jako celek. Pochopitelně v grafu vyčníváme naprosto zásadním způsobem a zbylé dvě statistické linie ve srovnání s námi vypadají dost podobně. Blatný uvedl, cituji: "V této době, v lednu, podle statistik ECDC provádí Česká republika asi trojnásobek testů než Německá spolková republika. Navíc v Německu je to hlášení výsledků dobrovolné, u nás je povinné. Takže, když si vydělíte tento počet třemi, dostanete se na stejná čísla jako evropský průměr.". Musím přiznat, že nejdříve jsem se trochu zarazil. Když se ovšem nad tím tvrzením zamyslíte, uvědomíte si pár věcí. Pominu-li opominutá listopadová čísla!  Za prvé do jednoho tvrzení zamíchal statistiky Německa a EU. I kdyby Německo v daném období testovalo třikrát méně, chce nám Blatný tvrdit, že celá Evropa hlásí dobrovolně výsledky testů a celá Evropa testovala třikrát méně než my? Tohle je dokonale lživá manipulace s čísly. Kubek celou dobu tvrdil, že vláda situaci maluje narůžovo, argumentace Blatného to bohužel jen potvrzuje.

Druhým zásadním momentem byla následující situace. Kubek je dlouhodobým zastáncem krátkodobého a absolutního lockdownu s tím, že následně už situaci bude možné udržet pod kontrolou (osobně se domnívám, že teď už je pozdě), bylo by to lepší než tato protahovaná agonie (nutno brát v kontextu našich dlouhodobě nejvyšších čísel v Evropě). Je třeba dodat, že stejný názor zastává mnoho epidemiologů, narozdíl od onkologa Blatného. Okolo padesáté minuty začal Blatný v návaznosti na téma testování ve školách mluvit o ceně testování obecně. Zmínil částku 25 miliard za loňský rok, do této doby se hovořilo jen o pěti miliardách. Částku uváděl jako argument proti plošnému testování dětí při obnovení výuky. Nutno říct, že si sám ono testování nedovedu představit technicky, ale stínový ministr financí Blatný uváděl jako problém cenu. Reakce Kubka byla okamžitá: "I kdyby to bylo 25 miliard, stát přichází o stovky miliard díky protahovanému lockdownu". A nutno říct, že argumentace předsedy ČLK byla ze zdravotního hlediska naprosto logická, kdy zmiňoval, že děti jsou v podstatě superpřenašeči, neví o tom, že jsou nakažené. Paradoxem je, že lékař Blatný hájí ekonomické argumenty, které jsou navíc ve srovnání s krátkodobým tvrdým lockdownem neobhajitelné. Automaticky tu zní otázka, co je pro vládu vlastně důležité. Rychlé potlačení epidemie snad znamená rychlejší návrat do normálu a tím pádem kompenzace za náklady na testování, nebo ne?

Nebudu rozebírat, že s třetím účastníkem debaty lékařem Martinem Balíkem se Kubek shodl na tom, že registrační systém je tragický a dalších aspektech. Z celého pořadu mám jen jeden dojem, Blatný sice mluví hezky a uhlazeně, ale jednoduše prezentuje jen to, co se vládě hodí. A vláda z nás bohužel dělá systematicky pitomce. Situace s grafem hovoří jednoznačně za vše. Jsem jen zvědavý, kolik nám kabinet ještě připraví překvapení. 
 

Autor: Jaroslav Červenka | neděle 24.1.2021 14:41 | karma článku: 33,80 | přečteno: 1953x