Papež Benedikt XVI. kontra papež Jan Pavel II.

Média se zabývají skutečným důvodem odstoupení současného papeže Benedikta XVI. Nemálo se spekuluje, zda příčinou je skutečně jeho zdraví. Většina z nás ví, že jeho předchůdce Jan Pavel II. poslední měsíce svého života tento úřad již de facto ze zdravotních důvodů ani zastávat nemohl a přesto neodstoupil.

Proč asi odstupuje Benedikt XVI?

Jako ateista jsem podrobně nesledoval činy obou papežů, začnu tedy tím, co jsem vnímal z médií. Do očí doslova bije, jak rozdílně oba papeže prezentovala naše i světová média. Musím konstatovat, že za papeže Jana Pavla II. se v celém jeho funkčním období 1978-2005 neobjevilo v médiích nic, co by snižovalo jeho vážnost i vážnost jeho úřadu. Jan Pavel II. byl charismatická mediální hvězda, po celou dobu pracující na kultu svojí osobnosti a tento kult se mu dařilo pěstovat až do svojí smrti. Kult jeho osobnosti byl tak silný, že dosáhl neobvykle rychlého svatořečení. Brzy po smrti Jana Pavla II. se rozšířily požadavky, aby byl okamžitě prohlášen za svatého (již na jeho pohřbu volal dav heslo "Santo Subito" - "Ať je svatý ihned"). To je však podle církevního práva nemožné. Dne 13. května 2005 bylo oznámeno, že vzhledem k "výjimečným okolnostem" bude ihned zahájen beatifikační proces bez ohledu na předepsanou pětiletou prodlevu mezi smrtí kandidáta a zahájením procesu.

Zato krátce poté, co nastoupil papež Benedikt XVI., se s aférami na vrub Vatikánu roztrhl pytel. Zčistajasna  aféry o zneužívaných dětech v církevních zařízeních, o homosexualitě kněží, o korupci a podivných finančních transakcích ze strany vysoce postavených funkcionářů katolické církve. Že by se něco takového za Jana Pavla II. nedělo?

Že by o něčem takovém Jan Pavel II. nevěděl? Když se nad tím zamyslíme, vyjde nám jediná odpověď:

Jan Pavel II. nechtěl vědět!

Stačí se vrátit do historie, jak si někteří vládcové v minulosti dokázali vypěstovat kult svojí osobnosti do naprosté dokonalosti. Obyvatelé za hrůzovlád nevěřili, že by o páchaných zločinech mohl jejich vládce cokoliv vědět. Lidé zpracovaní kultem osobnosti byli přesvědčeni o laskavosti a moudrosti svého vládce a věřili, že je jen obklopen zlými lidmi, kteří tyto zločiny páchají a vládce o nich nic neví. 

Za éry Jana Pavla II. jako by neexistovaly v katolické církvi tyto závažné problémy.

Proč se tehdy v médiích neobjevilo NIC, co se za éry Benedikta XVI. omílalo a omílá neustále dokola?

Nebylo to třeba proto, že Jan Pavel II. vystupoval jako nepřítel komunismu, pravoslavné církve a hlavně jako nepřítel Ruska?

Co se týká vztahů se srbskou pravoslavnou církví, papež Jan Pavel II. se nemohl vyhnout kontroverzní náklonnosti chorvatského katolického kléru k ustašovskému režimu v Chorvatsku během druhé světové války. V roce 1998 blahořečil Aloysiuse Stepinaca, chorvatského záhřebského arcibiskupa ve válečných časech, který byl vnímán negativně těmi, kdo věřili v jeho aktivní spolupráci s ustašovským fašistickým režimem.

Navzdory tomu, že Jan Pavel II. procestoval víc než 100 zemí, Rusko nenavštívil. Byla skutečně vina na straně ruské pravoslavné církve, jak tvrdí příznivci Jana Pavla II.? Říká se, že prezident Vladimír Putin se nezúčastnil papežova pohřbu, protože mu patriarcha Alexej II., hlava Ruské pravoslavné církve, řekl, aby nešel. K tomu jen podotýkám. Prezident Putin by si asi těžko nechal od někoho diktovat, zda smí jet na pohřeb papeže.

A papež Benedikt XVI.? Jeho účast na pohřbu moskevského patriarchy Alexije II., stejně tak jako naopak účast konstantinopolského patriarchy Bartoloměje na biskupském synodu, kde poprvé v historii promluvil zástupce pravoslavné církve. Ke konci roku 2008 papež sám mluvil o zlepšení vztahů s křesťanským Východem a upozornil na výsledky dokumentu katolicko-pravoslavné komise na téma Církevní společenství, konciliarita a autorita.

Ve slovenské televizi jsem sledoval pořad o papeži Benediktu XVI. Účastník besedy tam vyprávěl, jak papež Benedikt XVI. měl v očích slzy, když se dozvídal od obětí zneužívání ze strany kněží jejich osudy a často zničený celý život.

Na rozdíl od Jana Pavla II. papež Benedikt takto postiženým lidem naslouchal a měl odvahu tyto problémy v katolické církvi řešit. Viníky dokonce chtěl předat světskému právu. Tedy něco nebývalého, protože tyto záležitosti se za jeho předchůdců v rámci katolické církve řešily pouze za zdmi Vatikánu.

Aféra VatiLeaks: Namířeno na papeže? Více zde: http://www.ceskapozice.cz/zahranici/svetove-udalosti/afera-vatileaks-namireno-na-papeze .

Co to znamená? Vzbouřila se proti Benediktovi část církve, které vyhovoval zaběhnutý stav a problémy se zametaly pod stůl jako za předchozích papežů? Nebo se Benedikt XVI. nehodil "do krámu" vlastníkům světového velkokapitálu, tedy i vlastníkům médií, protože dostatečně neprosazoval jejich zájmy a dovolil si navázat rozumné vztahy s Východem?

Doplatil papež Benedikt XVI. na to, že projevil soucit, lidskost a smysl pro světskou spravedlnost?

To se totiž v náboženství neodpouští podobně jako v politice.

Další zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Benedikt_XVI.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Pavel_II.

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaromír Petřík | pátek 15.2.2013 16:55 | karma článku: 14,35 | přečteno: 915x