Řemeslo má zlaté dno
Byla jsem oslovena Masarykovou střední školou Letovice ke spolupráci v rámci úsilí zařadit Keramiku – kameninu na Letovicku a Kunštátsku do seznamu Národních kulturních tradic v oblasti keramiky. Tuto iniciativu jsem přivítala i vzhledem k tomu, že již několik let se snažím propagovat řemesla, řemeslné obory a projekty s tím spojené. S paní ředitelkou Helenou Marešovou se velice dobře znám a spolupracujeme na více aktivitách.
Nemateriální kulturní dědictví, dle Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví, jsou zkušenosti, znázornění, vyjádření, znalosti, dovednosti, ale i nástroje, předměty, artefakty a kulturní prostory s nimi související, které společenství, skupiny a v některých případech též jednotlivci považují za součást svého kulturního dědictví. Dědictví se předává z pokolení na pokolení a je neustále přetvářeno v závislosti na jejich prostředí, na jejich interakci s přírodou a historii. Tato dědictví dávají lidem pocit identity a kontinuity.
Nemateriální kulturní dědictví podporují úctu ke kulturní rozmanitosti a lidské tvořivosti. Historie keramiky na Kunštátsku a Letovicku je velmi bohatá. Keramika je perfektně zvládnuté řemeslo, které se prolíná s prvky výtvarna. Vznikají tak praktické výrobky, které jsou i velmi estetické. V současné době, kdy řemeslo upadá, je velmi důležité podporovat aktivity k jejich udržení a zachování.
Nejvhodnějším nositelem tradice je Masarykova střední škola Letovice, která má ve výuce oboru umělecký keramik v Jihomoravském kraji exkluzivitu a zajišťuje výchovu nových keramiků, a to jak řemeslníků, tak lidí schopných věnovat se ateliérové tvorbě a udržet tak plynulé pokračování tradice. Jako jeden z nástrojů k tomu uzpůsobených je i to, že škola zaměstnává keramiky, kteří jsou v žádosti označení jako nositelé tradice a kteří se stále keramickému řemeslu věnují. K předávání zkušeností tak dochází přímo, podobným způsobem, jakým se v dřívějších dobách předávalo řemeslo z pokolení na pokolení. Škola se také, mimo výuky, věnuje dalším akcím zaměřeným na podporu řemesla a rozšiřování povědomí o něm mezi veřejnost.
Odborná komise doporučila Radě Jihomoravského kraje zápis navrhovaného nemateriálního statku k zápisu do Seznamu Nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Členové odborné komise vzhledem k unikátnosti keramiky-kameniny na Letovicku a Kunštátsku, navrhli doporučit k zápisu do Seznamu Nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Rada Jihomoravského kraje odsouhlasila zařazení do Seznamu Nemateriálních statků tradiční lidové kultury JMK.
Jsem ráda, že se daří keramiku-kameninu na Letovicku a Kunštátsku zařadit do Seznamu nemateriálních statků tradičních kulturních tradic Jihomoravského kraje. Je opravdu velice důležité těmto věcem věnovat pozornost a nenechat je zaniknout.
Jaromíra Vítková
MAP jako spojovací článek vzdělávání v regionech končí, a co dál?

MAP neboli místní akční plány rozvoje vzdělávání, jsou projektové aktivity financované z evropských fondů, jejichž cílem je zlepšení kvality vzdělávání v území.
Jaromíra Vítková
Výstava Pod vašimi křídly je ke zhlédnutí v Senátu

Putovní výstava Pod vašimi křídly projektu Nebýt na to sama, byla v úterý 27. května představena na slavnostní vernisáži v Senátu Parlamentu České republiky.
Jaromíra Vítková
Podpora dětí s náročným chováním se zvoněním nekončí

V pondělí 5. května se v Senátu pod mojí záštitou a za účasti široké odborné veřejnosti, zástupců škol i volnočasových organizací, konal kulatý stůl „Podpora dětí s náročným chováním se zvoněním nekončí, aneb co po vyučování.“
Jaromíra Vítková
Ministr životního prostředí opět navštívil senátní obvod senátorky Vítkové

V minulých dnech navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík opět můj senátní obvod a společně jsme navštívili firmu Gatema a jednali jsme se starosty obcí Malá Haná.
Jaromíra Vítková
Senátorka Vítková podpořila ústavní stížnost proti Úhradové vyhlášce na rok 2025

Prostřednictvím skupiny senátorů a senátorek byla podána ústavní stížnost proti návrhu takzvané Úhradové vyhlášky na rok 2025. Návrh konkrétně směřuje proti příloze č. 1 a příloze č. 10 vyhlášky.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Hamburk ukazuje MHD budoucnosti. Vyjde ho na desítky miliard eur
Premium Druhé největší město v Německu je známé svým rozsáhlým, integrovaným, a hlavně organizovaným...
Nájemník si připlatí za opravy. Vláda zvedá částky za údržbu, kterou lidé hradí sami
Premium Nájemník zjistí, že vodovodní baterie v koupelně kape a je potřeba vyměnit celou kartuši. Oprava...
Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc
Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí...
Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice
Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u...
- Počet článků 106
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 220x