PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem. 

K tématu vlastnictví propan-butanových lahví jsem pořádala 1. března 2023 kulatý stůl v Senátu, kterého se účastnili zástupci všech dotčených resortů a úřadů, stejně jako profesní svazy sdružující obchodníky s propan-butanem.

Problémy na trhu s propan-butanem jsou způsobeny větou v energetickém zákoně o zákazu plnění propan-butanových lahví bez souhlasu vlastníka. Věta zní: „Plnění propan-butanových lahví bez souhlasu jejich vlastníka“. Problematika propan-butanových lahví do energetického zákona nepatří. V roce 2011 se do tohoto předpisu dostala formou poslaneckého přílepku. Jedná se o legislativní chybu. V celé Evropské unii se oběh propan-butanových lahví řídí harmonizovanou úpravou o obalech a příslušnými technickými předpisy, zejména ADR (Mezinárodní dohoda o silniční přepravě nebezpečných věcí).

Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 proběhlo zasedání Hospodářského výboru PS PČR k novele energetického zákona označované jako LEX OZE II. Hospodářský výbor hlasy poslanců napříč politickým spektrem také díky dlouhodobému vyjednávání senátorky Vítkové, schválil pozměňovací návrh načteného poslancem za KDU-ČSL Davidem Šimkem, který odstraní zjevnou legislativní chybu, tj. problematiku plnění propan-butanových láhví z energetického zákona. Za podporu návrhu se postavil také místopředseda Hospodářského výboru PSP za KDU-ČSL poslanec Antonín Tesařík, který ve svém vystoupení zdůraznil: „Tento návrh definitivně odstraní překážku, která doposud bránila zajištění nakládání s propan-butanovými lahvemi plně v souladu s pravidly platnými v celé EU a zákonem o obalech. Pomůže vyřešit situaci cca 2,6 mil. tzv. privatizačních lahví, striktní vázání revizních lhůt na otevřený nebo uzavřený systém užívání s cílem zvýšení bezpečnosti, a umožní také kontroly České obchodní inspekce kvality plněného plynu.“

Pokud předloha úspěšně projde Parlamentem, po 30 letech se začne český trh s propan-butanovými láhvemi konečně konsolidovat a strukturovat podle úpravy obsažené v zákoně o obalech, tj. Česká obchodní inspekce bude moci kontrolovat dodržování podmínek pro oběh lahví v uzavřeném a otevřeném systému. Dle energetického zákona byla dána působnost Energetického regulačního úřadu, ten ale žádné kontroly neprováděl.

Ani po schválení novely energetického zákona moje legislativní práce nekončí. Jsem připravena jednat s představiteli dotčených resortů a profesními svazy o dalších potřebných legislativních úpravách, které zajistí provádění oprav lahví zejména v otevřeném systému.

„Za Ministerstvo životního prostředí lze deklarovat, že jsme připraveni diskutovat potřebné změny, které zajistí řádně a bezpečné nakládání s propanbutanovými lahvemi. Nesystémovost byla způsobena pozměňovacím návrhem, který znemožňuje plnit lahve bez souhlasu vlastníka, přičemž zákazníci neví, zda jsou vlastníky či nikoliv. V tomto ohledu je nutné nastavit takové právní prostředí, aby každý zákazník věděl, zda má lahev koupenou nebo zapůjčenou. Nakládání se zapůjčeným majetek nebo vlastním majetek je dostatečně upravenou v jiných právních předpisech a nařízeních,“ doplnil vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí na Ministerstvu životního prostředí David Surý.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromíra Vítková | pondělí 27.11.2023 20:49 | karma článku: 5,72 | přečteno: 211x
  • Další články autora

Jaromíra Vítková

V Lanžhotu se projednávala petice proti vyhlášení CHKO Soutok

Jako místopředsedkyně Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice (“VVVK“), jsem svolala jednání k petici Proti vyhlášení CHKO Soutok, které se konalo ve Společenské domě v Lanžhotu.

23.5.2024 v 0:00 | Karma: 6,51 | Přečteno: 174x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Komise pro rozvoj venkova řešila problematiku bezprizorních zvířat

Na 13. schůzi Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, která zasedala 16. dubna, se na můj podnět řešila problematika nelegálních dovozů zvířat z Ukrajiny a problematika registru psů, koček a útulkových zvířat.

28.4.2024 v 19:33 | Karma: 6,37 | Přečteno: 218x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Ministr dopravy přijel do Boskovic debatovat na téma I/73

Ministr dopravy Martin Kupka přijal mé pozvání na setkání s veřejností v Boskovicích, které se konalo v pátek 16. února 2024 v Zámeckém skleníku za podpory města Boskovice.

18.2.2024 v 17:14 | Karma: 9,94 | Přečteno: 490x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

V Senátu se uskutečnilo veřejné slyšení k petici

V Senátu jsem uspořádala pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice veřejné slyšení k petici „Diskriminační podmínky v zemědělství – nerovné podmínky pro sdružené vlastníky“.

1.2.2024 v 18:42 | Karma: 10,40 | Přečteno: 341x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Příprava nové kapacitní komunikace I/73 pokračuje

Již dlouhodobě se zasazuji o výstavbu nové kapacitní komunikace I/73 a přestože vše nejde tak rychle, jak by si mnozí přáli, tak se pomalými krůčky blížíme ke kýženému výsledku.

1.12.2023 v 19:24 | Karma: 6,99 | Přečteno: 190x | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Nález ÚS respektuji, vzkázal Fiala. Platy soudců bude koalice ještě řešit

28. května 2024  13:15

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

Když neuděláme nic, za 20 let budeme muset penze o třetinu snížit, říká koalice

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  13:15

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začínají na mimořádné schůzi...

Španělská vláda oficiálně uznala Palestinu. Podpora genocidy, zuří Izrael

28. května 2024  13:11

Španělská vláda schválila uznání palestinského státu, označila to za historický krok. Má to jediný...

  • Počet článků 92
  • Celková karma 6,44
  • Průměrná čtenost 230x
Senátorka za obvod č. 49 Blansko. V Senátu jsem zařazena do Klubu KDU-ČSL, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a Podvýboru pro sport. Jsem členkou volební komise a stálou ověřovatelkou Senátu. Moje témata jsou: doprava, zejména D43, školství, nyní zejména řemeslné obory, životní prostředí, cestovní ruch, památky, neziskové organizace a další.

Seznam rubrik