Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příprava důležitých dopravních staveb – silnice 43

V Poslanecké sněmovně je již ve schvalovacím procesu tzv. liniový zákon. Cílem novely je umožnit rychlejší a efektivnější přípravu dopravních staveb, zkrátit dobu přípravy strategických dopravních staveb.

V Poslanecké sněmovně je již ve schvalovacím procesu novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, zkráceně tzv. liniový zákon. Cílem novely je umožnit rychlejší a efektivnější přípravu dopravních staveb, zkrátit dobu přípravy strategických dopravních staveb, zjednodušit povolovací procesy. Novelu předkládá Ministerstvo dopravy spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Zákon byl doručen poslanecké sněmovně v prosinci 2019, proběhlo 1. čtení a nyní (březen 2020) je v projednávání na Hospodářském výboru. Dalším důležitým procesem je rekodifikace veřejného stavebního práva.

V Jihomoravském kraji je jako jedna z nejdůležitějších staveb dálničního typu připravována silnice 43. Za výstavbu silnice 43 dlouhodobě usiluji a snažím se neustále komunikovat se zástupci ŘSD ČR, MD ČR a dalšími institucemi. Pro desetitisíce (až sto tisíc) obyvatel je nutné řešit dopravu v severní části Jihomoravského kraje a přilehlých oblastech kraje Pardubického. Všichni podnikatelé, stejně jako samosprávy, se shodovali v tom, že špatná dopravní přístupnost je limitujícím prvek možného většího rozvoje. I Policie ČR shledává, že stávající I/43 je nebezpečná, protože je kapacitně přetížená, což dokladují každoroční statistiky lehkých, těžkých a smrtelných zranění u dopravních nehod. Přetížená I/43 není kapacitně uzpůsobena k řešení nehod, požárů, přepravy nemocných a dalších nepředvídaných událostí a neumožňuje rychlé zásahy v těchto situacích.

Pozvala jsem do Boskovic generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR Ing. Radka Mátla. V pátek 13. března 2020 mě navštívil v regionální kanceláři v Boskovicích, dále proběhla menší debata se starosty „severního úseku“ v Boskovicích na orlovně. Zde jsem informovala společně s  generálním ředitelem o aktuálním stavu přípravy silnice 43. Zastupitelstvo Jihomoravského kraje vybralo jednu nejvhodnější variantu v rámci Aktualizace č. 1 Zásad územního rozvoje JMK, jedná se o variantu I/2 „silniční I/43“. Bude následovat projednávání s veřejností a poté konečné schválení této varianty. V úterý 10. března jsem na Podvýboru pro energetiku a dopravu v Senátu informovala o aktuálním stavu naplňování usnesení Senátu v souvislosti s Peticí na podporu přípravy a realizace dálnice D43 (Brno – Moravská Třebová) a Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, kterou Senát projednal v červenci 2018.

Generální ředitel ŘSD Ing. Radek Mátl informoval o jednotlivých úsecích silnice 43. Takzvaný „Jižní“ úsek od D1 po Kuřim je nejvíce problematický. Úsek Bořitov – Svitávka je s předpokladem zahájení výstavby v roce 2025. Dle ŘSD se předpokládá zahájení prací na DUR v dubnu 2020. Souběžně se bude řešit i „Třetí“ úsek, jakmile budou splněny požadavky Centrální komise MD ČR. Ředitel Ing. Mátl uvedl, že pro „Třetí“ úsek od Svitávky po napojení na D35 (Staré Město) bude zahájena projekční činnost po splnění požadavků Centrální komise.

Centrální komise MD ČR vrátila Technicko-ekonomickou studii k přepracování s požadavkem na zadání nových průzkumů, jedná se například o vyhodnocení dopadu na životní prostředí, geologickou rešerši, geodetické zaměření, pasportizaci. V letošním roce se předpokládá znovu předložení dopracované studie Centrální komisi. Ředitel Ing. Mátl přislíbil, že bude vyjednávat, aby požadavky na dopracování byly minimalizovány z důvodu úspory času.

Jsem ráda, že se pan generální ředitel do Boskovic dostavil. Ukázala jsem mu těleso tzv. „Německé dálnice“ přímo v terénu, zastavili jsme se u mostu u Vanovic a u Bačova.

Autor: Jaromíra Vítková | úterý 24.3.2020 12:21 | karma článku: 12,03 | přečteno: 365x
  • Další články autora

Jaromíra Vítková

Další novela památkového zákona prošla Senátem

Ve středu 29. května 2024 se na 24. schůzi Senátu projednával návrh zákona, kterým se mění zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.

31.5.2024 v 22:11 | Karma: 4,10 | Přečteno: 90x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

V Lanžhotu se projednávala petice proti vyhlášení CHKO Soutok

Jako místopředsedkyně Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice (“VVVK“), jsem svolala jednání k petici Proti vyhlášení CHKO Soutok, které se konalo ve Společenské domě v Lanžhotu.

23.5.2024 v 0:00 | Karma: 6,56 | Přečteno: 182x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Komise pro rozvoj venkova řešila problematiku bezprizorních zvířat

Na 13. schůzi Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, která zasedala 16. dubna, se na můj podnět řešila problematika nelegálních dovozů zvířat z Ukrajiny a problematika registru psů, koček a útulkových zvířat.

28.4.2024 v 19:33 | Karma: 6,76 | Přečteno: 218x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Ministr dopravy přijel do Boskovic debatovat na téma I/73

Ministr dopravy Martin Kupka přijal mé pozvání na setkání s veřejností v Boskovicích, které se konalo v pátek 16. února 2024 v Zámeckém skleníku za podpory města Boskovice.

18.2.2024 v 17:14 | Karma: 10,36 | Přečteno: 493x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

V Senátu se uskutečnilo veřejné slyšení k petici

V Senátu jsem uspořádala pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice veřejné slyšení k petici „Diskriminační podmínky v zemědělství – nerovné podmínky pro sdružené vlastníky“.

1.2.2024 v 18:42 | Karma: 10,73 | Přečteno: 342x | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Marian to slíbil, řekl Zdechovský o Jurečkově záměru skončit v čele lidovců

16. června 2024  11:22,  aktualizováno  11:46

Zvolená poslankyně do europarlamentu Markéta Gregorová za Piráty v pořadu Partie Terezie Tománkové...

Dozorce v ruské věznici se podařilo osvobodit, útočníci jsou po smrti

16. června 2024  10:25,  aktualizováno  11:43

Skupina šesti mužů se v sobotu ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35

Aktualizujeme V islandském Öxnadalu havaroval v pátek autobus s 22 českými turisty. Podle cestovní kanceláře...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12

Více než tři promile alkoholu nadýchal řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s vlakem na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 93
  • Celková karma 5,81
  • Průměrná čtenost 229x
Senátorka za obvod č. 49 Blansko. V Senátu jsem zařazena do Klubu KDU-ČSL, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a Podvýboru pro sport. Jsem členkou volební komise a stálou ověřovatelkou Senátu. Moje témata jsou: doprava, zejména D43, školství, nyní zejména řemeslné obory, životní prostředí, cestovní ruch, památky, neziskové organizace a další.

Seznam rubrik