Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Petice Za zachování veřejných poštovních služeb je důvodná

Česká pošta, s.p. je ve vážné situaci, kdy dlouhodobě nedostávala finanční prostředky ve výši, která jí náležela. Tato situace trvala několik let. Česká pošta, s.p. i v zájmu zlepšení situace proto propouštěla pracovníky.

Ve veřejném prostoru rezonuje nedobrá situace státního podniku Česká pošta. Do Senátu byla doručena petice Za zachování veřejných poštovních služeb. V médiích proběhla zpráva o rušení 300 poboček České pošty a objevují se informace o finančním ohrožení a o transformaci státního podniku. To vše znepokojuje občany, kteří služeb České pošty využívají a nevědí, co bude dál. Petici Za zachování veřejných poštovních služeb jsem převzala letos v únoru v Senátu.  

Osobně se problematikou České pošty zabývám v Senátu delší dobu. Již v roce 2018,  na základě požadavků ze senátního obvodu, jsem svolala jednání k projektu Pošta Partner, spolupracovala jsem na řešení Petice Za zachování veřejných poštovních služeb  také v roce 2018. Dále jsem v rámci Komise pro rozvoj venkova opět připomínala problémy v rámci projektu Pošta Partner v roce 2022 a v té době jsem se podílela na usnesení Komise ohledně nedobré situace České pošty, s.p. a usnesení schválil v lednu Senát. K petici jsem uspořádala kulatý stůl za účasti dotčených odborníků, ministerstev a institucí.

Česká pošta, s.p. je ve vážné situaci, kdy dlouhodobě nedostávala finanční prostředky ve výši, která jí náležela. Tato situace trvala několik let. Česká pošta, s.p. i v zájmu zlepšení situace proto propouštěla pracovníky. Těm, kteří zůstávali, nezvyšovala platy. Situace pro pošťáky i další pracovníky znamenala velký stres, obrovskou zátěž a obavy o budoucnost. Navrhla jsem usnesení, které schválilo plénum Senátu ve středu 21. 6. 2023.

Zásadní sdělení je to, že petice je důvodná. Dále v návrhu na usnesení jsou body, které hovoří o nutnosti zlepšit komunikaci České pošty, s.p. s veřejností, zaměstnanci a samosprávami, protože rušení poboček, které se odehrálo v dubnu, nebylo dostatečně projednáno  s dotčenými a vyvolalo  obrovský negativní ohlas. Podporujeme MV ČR a MPO ČR v přípravě legislativních změn, které umožní předvídatelné financování služeb, aby se neopakovala situace z minulých let. Podporuje se i transformační projekt, který by měl zajistit větší efektivnost, udržitelné financování a stabilitu podniku.

Pro zlepšení situace, nejen podniku, ale i pracovníků, Senát navrhuje, aby vedení České pošty, s.p. a Ministerstva vnitra ČR zefektivnilo poskytování služeb a hospodaření s majetkem. V minulosti se osvědčil projekt Pošta Partner, který by bylo vhodné dále rozvíjet a tím zefektivnit zachované základní poštovní služby. Jediný bod, který na plénu Senátu neprošel, byl odsouhlasen petičním výborem a týkal se zlepšení finančního ohodnocení zaměstnanců. Myslím si, že pošťákům by se přidat mělo.

Česká pošta, s.p. také potřebuje od vlády definici přesného rozsahu služeb, které vzhledem k veřejnému zájmu, vláda bude vyžadovat. Navrhuje se, aby stát financoval veřejné služby včas a ve výši, která odpovídá poskytovaným veřejným službám. Zaměstnanci musí mít jistotu do budoucnosti, a proto se doporučuje vedení více se zaměstnanci i odborovými svazy v této věci komunikovat. S ohledem na to, že petice v roce 2018 nebyla ve všech bodech řešena, žádáme všechna dotčená ministerstva i Českou poštu, s.p., aby do 31. srpna 2023 informovala o přijatých opatřeních k usnesení Senátu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromíra Vítková | čtvrtek 22.6.2023 10:55 | karma článku: 11,16 | přečteno: 274x
  • Další články autora

Jaromíra Vítková

V Lanžhotu se projednávala petice proti vyhlášení CHKO Soutok

Jako místopředsedkyně Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice (“VVVK“), jsem svolala jednání k petici Proti vyhlášení CHKO Soutok, které se konalo ve Společenské domě v Lanžhotu.

23.5.2024 v 0:00 | Karma: 6,51 | Přečteno: 174x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Komise pro rozvoj venkova řešila problematiku bezprizorních zvířat

Na 13. schůzi Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, která zasedala 16. dubna, se na můj podnět řešila problematika nelegálních dovozů zvířat z Ukrajiny a problematika registru psů, koček a útulkových zvířat.

28.4.2024 v 19:33 | Karma: 6,37 | Přečteno: 218x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Ministr dopravy přijel do Boskovic debatovat na téma I/73

Ministr dopravy Martin Kupka přijal mé pozvání na setkání s veřejností v Boskovicích, které se konalo v pátek 16. února 2024 v Zámeckém skleníku za podpory města Boskovice.

18.2.2024 v 17:14 | Karma: 9,94 | Přečteno: 490x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

V Senátu se uskutečnilo veřejné slyšení k petici

V Senátu jsem uspořádala pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice veřejné slyšení k petici „Diskriminační podmínky v zemědělství – nerovné podmínky pro sdružené vlastníky“.

1.2.2024 v 18:42 | Karma: 10,40 | Přečteno: 341x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Příprava nové kapacitní komunikace I/73 pokračuje

Již dlouhodobě se zasazuji o výstavbu nové kapacitní komunikace I/73 a přestože vše nejde tak rychle, jak by si mnozí přáli, tak se pomalými krůčky blížíme ke kýženému výsledku.

1.12.2023 v 19:24 | Karma: 6,99 | Přečteno: 190x | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Nález ÚS respektuji, vzkázal Fiala. Platy soudců bude koalice ještě řešit

28. května 2024  13:15

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

Když neuděláme nic, za 20 let budeme muset penze o třetinu snížit, říká koalice

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  13:13

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začínají na mimořádné schůzi...

Španělská vláda oficiálně uznala Palestinu. Podpora genocidy, zuří Izrael

28. května 2024  13:11

Španělská vláda schválila uznání palestinského státu, označila to za historický krok. Má to jediný...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 92
  • Celková karma 6,44
  • Průměrná čtenost 230x
Senátorka za obvod č. 49 Blansko. V Senátu jsem zařazena do Klubu KDU-ČSL, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a Podvýboru pro sport. Jsem členkou volební komise a stálou ověřovatelkou Senátu. Moje témata jsou: doprava, zejména D43, školství, nyní zejména řemeslné obory, životní prostředí, cestovní ruch, památky, neziskové organizace a další.

Seznam rubrik