Je třeba řešit finanční situaci státního podniku Česká pošta

Senát doporučil zakladateli, Ministerstvu vnitra, přijmout neodkladně kroky vedoucí k odvrácení bezprostředního finančního ohrožení České pošty, s. p. a poskytování zejména základních poštovních služeb pro občany ČR. 

Problematikou poštovních služeb se dlouhodobě zabývám v rámci Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Senát projednal návrh usnesení Komise, které se týká stávající situace státního podniku Česká pošta. Komise navrhla, aby Senát doporučil zakladateli, Ministerstvu vnitra, přijmout neodkladně kroky vedoucí k odvrácení bezprostředního finančního ohrožení České pošty, s. p. a poskytování zejména základních poštovních služeb pro občany ČR. 

Tato situace se řeší dlouhodobě. Již v roce 2018 jsme projednávali Petici „Za spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb“, proběhlo i veřejné slyšení. Petici podepsalo více než 13 000 petentů. Česká pošta dostává od státu méně finančních prostředků a vedení hledalo úspory. To se projevilo v platové politice i menších investicích. Česká pošta se také soustředila na propracování projektu Pošta Partner, omezila pobočky v menších obcích a získávala jiné subjekty na provozování pošty. Byla jsem zpravodajkou a Senát doporučil kompetentním ministerstvům a institucím se věcí zabývat. Je vidět, že se toho za čtyři roky moc nezměnilo.

V srpnu 2022 se problematikou České pošty začala opět zabývat Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. Na jednání v Senátu vedení České pošty představilo katastrofický scénář s tím, že chybí 6 mld. Kč od roku 2012. Česká pošta je nucena brát si úvěr na provoz. Služby jako doručování balíků a poštovních zásilek přebírají jiné subjekty. Začínají se intenzivněji používat datové schránky. Po těchto informacích Komise navrhla usnesení, kde doporučuje Ministerstvu vnitra řešit záležitost finančního ohrožení. Já jsem usnesení na Komisi doplnila o stanovení termínu, aby Ministerstvo vnitra bezodkladně sdělilo informace o přijatých opatřeních.

Autor: Jaromíra Vítková | čtvrtek 12.1.2023 6:54 | karma článku: 7,98 | přečteno: 247x

Další články autora

Jaromíra Vítková

Dlouhodobě upozorňuji na násilné odběry orgánů v Číně

Již delší dobu se systematicky věnuji problematice porušování lidských práv v totalitních režimech, včetně otázky nedobrovolných a násilných odběrů orgánů v Čínské lidové republice.

12.2.2026 v 19:34 | Karma: 5,65 | Přečteno: 86x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

VVVK přijal závěry k veřejnému slyšení o komunitní prevenci

V rámci schůze VVVK byly projednávány závěry a výsledky veřejného slyšení „Rizikové chování dětí a mládeže – co ukazuje komunitní prevence v akci“, konaného v listopadu loňského roku.

25.1.2026 v 20:58 | Karma: 0 | Přečteno: 57x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Senát se na posledním plénu roku 2025 zabýval situací politických a válečných vězňů

Senát Parlamentu ČR se na svém posledním plenárním zasedání roku 2025 zabýval alarmující situací politických a válečných vězňů v Rusku v souvislosti s pokračující agresí Ruské federace proti Ukrajině.

4.1.2026 v 13:40 | Karma: 3,87 | Přečteno: 75x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Senát hostil veřejné slyšení o komunitní prevenci: první krok k systémové ochraně dětí

V prostorách Senátu Parlamentu ČR proběhlo veřejné slyšení k tématu prevence rizikového chování u dětí a mladistvých.

24.11.2025 v 19:55 | Karma: 0 | Přečteno: 54x | Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

Jednání k problematice systémových nerovností mezi zaměstnanci mateřských škol

V pondělí 22. září 2025 se v Senátu uskutečnilo odborné jednání věnované otázkám právní nejistoty a systémových nerovností, které dopadají na zaměstnance mateřských škol, zejména v období letního a vánočního provozu MŠ.

23.9.2025 v 19:46 | Karma: 0 | Přečteno: 56x | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Lavičky v „Sherwoodu“ u stanice Praha hlavní nádraží zmizely. Proč se vrátí jen 40 procent?

Návrh českého studia re:architekti, který se umístil v soutěži na třetím místě...
26. února 2026  12:37

Z Vrchlického sadů kolem železniční stanice Praha hlavní nádraží byly během posledního únorového...

Galerie Telegraph otevřela výstavu mapující rumunskou figurativní malbu

Galerie Telegraph otevřela výstavu mapující rumunskou figurativní malbu
5. března 2026  19:30,  aktualizováno  19:30

Rumunskému výtvarnému umění zasvětila svou novou výstavu olomoucká Telegraph Gallery. Expozice s...

Dvůr Králové schválil smlouvu s investorem bazénu a potápěčského centra

ilustrační snímek
5. března 2026  19:21,  aktualizováno  19:21

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku dnes schválili smlouvu o spolupráci se soukromou...

Mezi řidiči zahraničních kamionů se rozšířila manipulace s tachografem

Zařízení, které umožňuje manipulaci s tachografem. Ten slouží k zaznamenávání...
25. února 2026  20:32,  aktualizováno  5. 3. 20:06

Policisté na dálnici D1 na Vysočině v posledních několika týdnech při kontrolách opakovaně uložili...

Vlak srazil v Tachově staršího muže, utrpěl vážná zranění; provoz na trati stojí

ilustrační snímek
5. března 2026  17:55,  aktualizováno  17:55

V Tachově srazil dnes odpoledne vlak člověka, muž utrpěl vážná zranění. Cestujícím z vlaku se nic...

Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato
Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato

Fermentace dokáže proměnit známé suroviny v chuťově komplexní zážitek. Naše redaktorky proto vyzkoušely dvě salátové zálivky od moravské značky...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 213x
Senátorka za obvod č. 49 Blansko. V Senátu jsem zařazena do Klubu KDU-ČSL, Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a Podvýboru pro sport. Jsem členkou volební komise a stálou ověřovatelkou Senátu. Moje témata jsou: doprava, zejména D43, školství, nyní zejména řemeslné obory, životní prostředí, cestovní ruch, památky, neziskové organizace a další.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.