Budoucnost dětských skupin

Děti mladší tří let by v prvé řadě měly být doma v rodině. Samozřejmě jsou různé situace, kdy je pro rodinu lepší dítě umístit například v dětské skupině.

Vzhledem k tomu, že Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje novelu zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, jsem uspořádala v Senátu na toto téma seminář. Seminář „Jesle X dětské skupiny“ se uskutečnil v úterý 7. ledna 2020 v Senátu. K navrhovaným důležitým změnám v oblasti dětských skupin jsem pozvala na seminář odborníky z odpovědných ministerstev a také zástupce dětských skupin. Seminář byl určen pro dětské skupiny i mateřské školy, mateřská a rodinná centra a příslušné instituce. Současný návrh preferuje změnu terminologie spočívající v nahrazení slov „dětská skupina“ slovem „jesle“, to bude znamenat i změnu názvu zákona.  Návrh zavádí nový typ služby péče o malý počet dětí – tzv. mikrojesle, což jsou malé jesle pro kolektiv max. 4 dětí od 6 měsíců věku. Dále má návrh za cíl zavézt stabilní financování jeslí a mikrojeslí ze státního rozpočtu za účelem zvýšení dostupnosti služeb péče o děti.

Můj názor je, že děti do tří let mají zůstávat pokud možno v rodině, tam je jim nejlépe. Za MPSV vystoupila Mgr. Martina Štěpánková Štýbrová, ředitelka Odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí, za Ministerstvo financí ředitelka Odboru rozpočtová politika společensky významných odvětví Mgr. Marie Bílková, za MŠMT vystoupila Mgr. Ivana Blažková, vedoucí Oddělení předškolního a speciálního vzdělávání. Všichni představili náhled k řešení této problematiky. Zkušenosti z praxe přednesly: Bc. Lenka Šebelová, předsedkyně Sdružení organizací poskytujících služby péče o děti, Mgr. Radka Horáková za dětskou skupinu Sluníčko z obce Voděrady a Mgr. Magdaléna Panáčková za dětskou skupinu Panáčci. Přítomny byly také zástupkyně Ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice.

Do širší diskuze se zapojili další přítomní posluchači se svými dotazy. Děti mladší tří let by v prvé řadě měly být doma v rodině. Samozřejmě jsou různé situace, kdy je pro rodinu lepší dítě umístit například v dětské skupině. V regionech jsou odlišné podmínky, někde jsou obce, které zřizují mateřskou školu, současně zde je soukromá mateřská škola i dětská skupina. V jiné menší obci si nemohou dovolit zřídit mateřskou školu, proto přistoupili ke zřízení dětské skupiny a mnoho dalších případů. Každý region a lokalita má svoje specifika.

Obecně dětské skupiny podporuji a mám ve svém obvodu několik, se kterými jsem v kontaktu. Primárně by si mateřské školy a dětské skupiny neměly konkurovat, ale doplňovat se v tom, co nabízí. Ohledně financování dětských skupin by byla větší jistota formou víceletého financování, jako je například u sociálních služeb. Seminář „Jesle x dětské skupiny“ přinesl obsáhlou diskuzi. Účastníci z mnoha regionů objasňovali důležitost zachování a přínos pro děti, rodiče, malé obce i města. Zástupci ministerstev si jistě z téměř čtyřhodinového setkání odnesli informace, které se promítnou do připravované novely zákona o dětských skupinách.

 

Autor: Jaromíra Vítková | pondělí 20.1.2020 12:21 | karma článku: 7,16 | přečteno: 329x