Vladimír Kapal: Americká vyhrůžka či naprostá neznalost dějin?

Po přečtení tohoto textu: ZDE, který Vladimír Kapal píše a idnes.cz doporučuje. "Musím upozornit." Nechápu jak IDNES.CZ může toto doporučovat ?! To je jako napsat jen to skvělé o Hitlerovi a opomenout to špatné. Tím pádem z něj udělat hrdinu. Zde tento scénář funguje naopak.

Autor před 89. tleskal popravám Horákové a českých letců z Anglie. "Novinář" z období totality. Stejně tak já bych mohl dehonestovat jakýkoliv jiný oddíl, který byl v historii na okamžik zneužit církví, pokud bych byl také demagog.

Dragoun byl původně příslušník jízdní pěchoty. Tato vojenská profese vznikla v 16. století a rozšířila se během první poloviny 17. století. Dragoun se pohyboval na koni jako kavalérie, ale bojoval jako pěchota (zde podobnost s americkými jednotkami, jedná se o pěchotu, využívající transportéry). Proto se v tomto období k jezdectvu neřadil.

Jméno pochází z volby zbraně, kterou nejčastěji používal – karabinu nebo krátkou mušketu (zvanou drago). Význam pochází z výrazu „plivat oheň“, tedy záblesku ohně a kouře po výstřelu.

Počátkem 17. století tvořili polovinu dragounských pluků mušketýři, vyzbrojení především pěchotní mušketou a druhou polovinu kopiníci s tehdy charakteristickým pěchotním kopím, které bylo upravené k nošení na koni. Dragounů bylo v období třicetileté války užíváno k provedení nenadálých útoků na menší pevnosti, k vyhození brány nepřátelské pevnosti nebo k nenadálému přepadení nepřátelského ležení. Větší rozmach dragounských pluků je možno sledovat v závěru třicetileté války, kdy se dragounské vojsko začalo blížit řadovému jezdectvu. Postupně nahradili dragouni i jezdecké útvary arkebuzírů. V polovině 17. století se již setkáváme s dělením jezdectva jen na kyrysníky a dragouny.

Na přelomu 17. a 18. století byli dragouni vyzbrojeni karabinou a dvěma pistolemi s kolečkovým zámkem, které měli zasunuty v pouzdrech u sedla. Neoddělitelnou součástí výzbroje byl palaš, který se nosil v pochvě na pravém boku. Výzbroj byla doplněna ještě bodákem. V letech 1711–1715 byly zřízeny granátnické kompanie. Dragounští granátníci byli vyzbrojeni navíc ručními granáty, které nosili ve velkých kožených taškách.

Postupem času docházelo k modernizaci výzbroje, ovšem příchodem 1. světové války bylo již zřejmé, že uplatnění tohoto typu vojska v přímém boji je nemyslitelné. Dragouni tak byli užíváni jen k vedlejším činnostem, např. při přepadech a průzkumu. Jejich činnost byla zcela ukončena až druhou světovou válkou v souvislosti s rozvojem dopravní techniky a obrněných vozidel.

My Češi jsme však byli patřičně hrdí za Rakouska-Uherska na naše Dragouny. Byli symbolem cti a odvahy, vlastnosti jenž jsou autorovi dle jeho životopisu cizí..

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jarda Novák | sobota 28.3.2015 16:33 | karma článku: 17,68 | přečteno: 1223x
  • Další články autora

Jarda Novák

EU vs Austrálie v otázce imigrace

27.10.2015 v 18:43 | Karma: 16,12

Jarda Novák

Sluníčko vs. Jarda

26.10.2015 v 3:50 | Karma: 23,84

Jarda Novák

Co je to muslim?

22.10.2015 v 19:04 | Karma: 30,46