Čímže nám to pan prezident zase vyhrožuje ?

Že Číňani odejdou ? No tak už aby šli. A ať rovnou ode všeho odevzdají klíče. Ale ono to nebude tak jednoduché. Ale co je jisté, není důvod se s nimi nějak moc mazat.

 

Důvody jsou prosté.

Když před pár lety přišel Miloš Zeman do svého úřadu, vyhlásil politickou strategii ekonomické diplomacie. Hloupí, nevzdělaní a všichni jeho zastánci ze strany důchodců si to vyložili jako strategii "Národního přínosu". Ve skutečnosti, jak už se mockrát potvrdilo, šlo o dlouhodobou politiku prosazování zájmů úzkého kolektivu nejbližších spolupracovníků a přátel Miloše Zemana. Voliči z toho neměli nic. To že pan Kellner dál bohatne, to mi nevadí. To že Miloš Zeman slibuje pečené holuby a nakonec je to tak, že češi holuby za své vykrmí a pochutnají si pánové někde v Číně, to už v pořádku není.

Miloš Zeman se často pyšní tím, že do ČR dotáhl Čínské investice. Ale praxe ukázala něco jiného. Číňani tu skoupili za lacino některé tuzemské investice, ale v těch větších a smysluplnějších už nepokračovali. Celkový rozdíl mezi objemy investic slíbených a realizovaných je asi 80 ku 20 procenům. Jedna pětina. Žeby si tady za této situace po několika letech měla Čínská strana něco diktovat, je nesmysl.

Pochopitelně, že se vše nese v duchu skandálu Huawei. Prezident vyjmenoval hlavní Čínské investice, jež jsou ohroženy a na prvním místě je 5G síť, což je plán za 8.5 miliardy korun. Jenže pan prezident už neřekl o co vlastně jde.

Pokud by tady chtěli Číňané investovat a tu síť postavit za své, tak by to bylo převzetí telekomunikačního trhu, což je nejenom proti Zákonu o telekomunikacích a Antimonopolnímu zákonu, ale také proti Evropské telekomunikační legislativě. Muselo by se to schválit v Bruselu a - to se nikdy nestane.

A pokud je to tak, že by Čínské firmy síť postavily a ČR bude těch 8.5. miliardy prostřednictvím Správy radiokomunikací platit ze svého rozpočtu, tak ČR je v pozici zákazníka a Čína v pozici dodavatele.

A kdo platí, určuje pravidla.

Proč bychom my jako zákazníci, měli před dodavatelem ohýbat záda.

Jestli si Číňani nevidí na špičku nosu, tak ať si tu technologii nechají. A tady mně napadá, jak velký rozdíl je v přístupu našich politiků právě k Číně.

Tři příklady.

Velký politický silák Lubomír Zaorálek před dvěma lety sotva ustál jednání s Čínskou stranou. I přes zdvořilost obsaženou v závěrečném tiskovém komuniké, si nechal Čínskou stranou okopávat kotníky. Pamatujete se ještě na ty pozdní Čínské nediplomatické fráze, že slova musí provázet také skutky? Zaorálek se projevil jako diplomatická a politická nula a neodpověděl na to.

A Miloš Zeman, ten velký a silný ? Před Číňany nyní hrbí záda v situaci, kdy by vůbec nemusel. Nebo z nějakého skrytého důvodu musí ?

A do třetice. Nedávno proběhlo jednání mezi Čínským velvyslancem a Andrejem Babišem.

Tiskové komuniké bylo zdvořilé a pan Velvyslanec si na adresu českého předsedy vlády také neodpustil pozdější silácká tisková prohlášení o tom co všechno Andrej Babiš slíbil napravit a dát dopořádku..

A tentýž (mouchy snězte si mně) Andrej Babiš který narozdíl od obou předchozích pánů politiků, nikdy nebyl politický Rambo udělal něco zcela nečekaného. Protokolární cestou uvědomil Čínskou ambasádu, že už nemá zájem v budoucnu s panem velvyslancem Čang Ťien Minhem osobně jednat a pak tohoto netaktního diplomata veřejně setřel ve všech médiích s tím, že pan velvyslanec uveřejňuje něco, co se ve skutečnosti vůbec nedojednalo.

Jedině Andrej Babiš se z velkohubých Číňanů nepo......

Alespoň že předseda vlády je u nás normální politik a chlap.

 

Jan Zíma

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Zíma | pondělí 14.1.2019 7:28 | karma článku: 21,01 | přečteno: 919x