Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Energetické mýty, legendy a experti

Před pár dny publikoval pan Vladimír Wagner článek, který měl podle svého názvu hodnotit výhodnost či nevýhodnost exportu elektřiny z ČR (http://technet.idnes.cz/jak-se-pocita-cena-elektriny-d12-/tec_technika.aspx?c=A140204_234241_tec_technika_mla). To byl prvek očekávání. Prvek zklamání následoval v zápětí. V článku nebylo nic konkrétního o tom kam se elektřina prodává a za kolik. Jaké jsou energetické a finanční bilance. Celý článek se totiž zvrhl v pranýřování německé energetiky a byl plný mýtů, legend a polopravd. Pokusím se je uvést na pravou míru. Na rozdíl od pana Wagnera i s odkazy.

Mýtus první - Německo dotuje vývoz elektřiny

Spočítat bilanci export/import není až tak těžké. To se vezme aktuální cena, vynásobí se aktuálním tokem přes hranici, udělá se časová řada, kde se sečtou zvláště ceny exportů a importů. Výsledkem je finanční bilance. Němci nejsou blbí a udělali si ji. Udělal ji konkrétně DeStatis neboli Německý statistický úřad. (https://www.destatis.de/DE/PresseService/Presse/Pressemitteilungen/2013/04/PD13_125_51.html) Výsledek? V roce 2012 to byl čistý zisk v hodnotě 1,4 mld. EUR. Exportovalo se hlavně do Francie během zimy (přímotopy) a do Holandska (stále více závislého na německé energii).

Mýtus druhý - Německo exportuje dotovanou elektřinu z OZE

Na tom je zajímavé to, že sami Němci jsou toho názoru, že exportují elektřinu z uhlí. Vycházejí totiž z autorem popsaných priorit nákupu. OZE totiž ještě nikdy plně neuspokojily německou spotřebu elektřiny. Rekord byl loni v prosinci během bouře Xaver,  kdy extrémní meteorologická situace vytvořila krátkodobě asi třetinu německé výroby z větrných elektráren. Takže pořád bylo nutné kupovat "uhelnou elektřinu". Samotné OZE (zatím) ještě nikdy nestačily. (http://www.renewablesinternational.net/xaver-sets-german-wind-power-record/150/435/75213/)

Dobrý trh pro elektřinu z uhlí je Bavorsko a Rakousko, které mají trvalý deficit ve výrobě. Problém je ovšem v tom, že levné uhelné elektrárny s přebytkem výrobních kapacit jsou v Lužici a jižních Braniborech. "Normálně" by jejich elektřina tekla do oblasti Berlína, Hamburku, Kielu, apod. Ale ty nemají moc zájem, protože mají větrníky a vlastní uhelné elektrárny. Takže si elektřina musí najít cestu do Bavor a Rakous. Nejkratší je to přes Česko a čeští přenosáci z toho mají nervy. Mohl by to být potenciálně dobrý kšeft, kdy by si ČEPS nechal platit "za zkratku". Bohatý soused by nás miloval za to, že nám může platit. Místo toho se na hranicích budou stavět omezovače a v německých hnědouhelných elektrárnách se pracuje na regulovatelnosti výkonu elektráren. Nově třeba na 500 MW bloku gigantické elektrárny v Jänschwalde (http://www.renewablesinternational.net/vattenfall-wants-flexible-brown-coal/150/537/74734/).

Mýtus třetí - Kvůli OZE mají Němci po Dánech (další exoti) nejdražší elektřinu v EU

Tady se sluší dodat, že elektřina je v Německu i Dánsku dražší hlavně kvůli vysokému zdanění (v USA se třeba elektřina nedaní vůbec). Ale díky dlouhodobému efektu vyšších cen a systematickým investicím německé vlády do energetických úspor platí Němci v penězích za elektřinu o dost míň než hýřiví Američani, Francouzi a Britové. (http://blog.rmi.org/blog_2013_04_17_germanys_renewables_revolution).

Mýtus čtvrtý - Biomasy není tolik, aby to ovlivnilo trh

Výroba elektřiny z biomasy je takový černý vzadu za VE a FVE. Ale i tak je, co se týká produkce, srovnatelná s těmi dvěma slavnějšími. Těch německých cca 35 TWh ročně není zanedbatelná položka pro zdroj, který může fungovat jako pološpičkový (pálení biomasy) nebo i špičkový (bioplyn). Dobře postavená bioplynová stanice je rentabilní i bez dotací (musí používat místní zdroje a prodávat i teplo a digestát jako hnojivo). (http://www.erneuerbare-energien.de/en/unser-service/mediathek/downloads/detailview/artikel/development-of-renewable-energy-sources-in-germany-in-2011-graphics-and-tables/)

Mýtus pátý - Německo plánuje odstavit své zbývající jaderné bloky, které zatím tlačí cenu na burze dolů i v době, kdy tolik nesvítí a nefouká

Ve skutečnosti nově instalované výrobní kapacity více než převýšily svou výrobou dosud odstavené jaderné bloky. A není důvod, aby tomu nebylo i po roce 2020. Navíc nejsou baseload zdroje kompatibilní s hlavními OZE, které Němci preferují. (http://www.renewablesinternational.net/upticks-and-trends/150/537/75926/)

Mýtus šestý - Rychlý růst velikosti dotací do obnovitelných zdrojů, který vede k rychlému růstu cen elektřiny pro spotřebitele

V reálu dostalo 900 000 německých domácností vánoční dáreček ve formě levnější celkové ceny elektřiny pro rok 2014 (http://www.stromauskunft.de/service/energienachrichten/572754.eans-adhoc-weatherford-files-form-10-q/). Poklesla cena silové elektřiny a poplatek "za grid".

Mýtus sedmý - Velké stabilní zdroje jsou nutné pro stabilitu sítě

S těmito zdroji se do budoucna vůbec nepočítá, jsou nekompatibilní s FVE a VE. (http://www.agora-energiewende.org/topics/the-energiewende/detail-view/article/12-insights-on-the-energiewende/)

Polopravda osmá - Kvůli dotacím do OZE se nevyplácí provoz hlavně plynových zdrojů

To je způsobeno hlavně krásnou korelací špičky denní spotřeby elektřiny a denní výroby z FV. Drahé plynové zdroje mají proto menší procento využití a Putin furt nedal slevu. Prostě už skoro nenastávají situace, kdy by mělo smysl je pouštět.

Polopravda devátá - Třeba řešit transport elektřiny ze severu Německa na jih.

To se samozřejmě řeší. A protože se žádná kaše nejí tak horká, jak se uvaří, tak se ukazuje, že náklady na přebudování sítě budou okolo 800 miliónů EUR ročně (třetina původních odhadů). Na běžné investice do přenosové soustavy se v Německu utratí více a v kontextu finančních toků celé energetiky se jedná o položku na úrovni procent. (http://www.renewablesinternational.net/german-energy-agency-estimates-cost-of-grid-expansion/150/537/59270/). Někoho prostě napadlo zohlednit vliv distribuovaných malých zdrojů. Ony totiž snižují zátěž sítě.

Co expert neřekl

Neřekl třeba to, že za posledních 6 let poklesla spotřeba elektřiny v Německu o 25,5 TWh. To jsou asi 3,5 GW instalovaného výkonu JE. (http://www.renewablesinternational.net/upticks-and-trends/150/537/75926/) Do roku 2050 mají v plánu snížit spotřebu o 40% vzhledem k roku 2008.

P.S.: Diskutujte a kritizujte mě dle libosti. Aspoň budu mít na co reagovat v příštích textech.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Veselý | pondělí 17.2.2014 14:00 | karma článku: 11,92 | přečteno: 777x
  • Další články autora

Jan Veselý

To jste mi neřekli

Veřejné mínění jde ovlivňovat různými způsoby. Kolikrát ani nemusíte lhát. Kolikrát úplně stačí, když se o něčem vůbec nedozvíte. A přitom je to třeba "za humny".

11.11.2015 v 10:00 | Karma: 9,88 | Přečteno: 701x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Veselý

Neschopné automobilky

Zase jsem si někde něco přečetl a jenom jsem se po kratším počítání rozohnil. Proč? Došel jsem totiž k názoru, že celý automobilový průmysl nejspíše řídí banda neschopných nýmandů a jsou zralí na sérii krachů.

6.11.2015 v 12:00 | Karma: 13,58 | Přečteno: 608x | Diskuse| Ostatní

Jan Veselý

Podnikatel - zelený hrdina

Toto je příběh podnikatele, který zbořil mýtus toho, že co je ekologické, je drahé. Toto je příběh podnikatele, který neoutsourcoval výrobu v Číně a vymyslel něco lepšího. Toto je příběh Raye Andersona a jeho firmy Interface.

28.10.2015 v 18:08 | Karma: 12,11 | Přečteno: 656x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Veselý

Zelení vrazi z Wall streetu

Toto je příběh toho, jak se v posledních dvou letech zcela zásadně změnil svět "čisté energie" a "čistých technologií". Toto je příběh toho, jak poznáte, že nějaký obor lidské činnosti čeká v blízké budoucnosti boom nebo pád.

18.8.2015 v 14:46 | Karma: 11,36 | Přečteno: 902x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Veselý

Německé šílenství na plné obrátky

Už zase máme za sebou dalšího půl roku. Čeští spotřebitelé elektřiny dostali za poslední půl rok dva dárečky - novelu energetického zákona a energetickou koncepci ignorující dění v okolních zemích. A zatím v Německu ...

3.7.2015 v 12:00 | Karma: 15,83 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1521x
Jsem dělník vědy, ekoterorista, malorolník zahrádkový, rozumbrada hospodský, sexuolog samouk, šofér, závozník, pan(í) na hlídání, všeználek, nenažranec nenažraný, domácí kutil, kuchtík i uklízečka. Většinu z toho dělám dokonce i rád. Teď mám ambici být i (amatérský) spisovatel. Dělám ve fabrice na rozum a inženýry a občas mi to i jde.

Seznam rubrik