Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

"Janíku, povězte mi, jaký dnes máme den?"

"No, paní profesorko, já to sice říct umím, jen nevím datum." "No přece jedenáctýho září," napovídá spolužačka... Cožpak jsme všichni zapomněli?

  V roce 2001 jsem akorát začal chodit do školy. 11. září jsem byl doma amyslím, že jsem koukal na televizi. Když v tu chvíli se objevil televizní hlasatel a oznámil nám všem tu zprávu. Teroristé unesli letadlo a narazili s ním do World Trade Centra, do Dvojčat. Ani si nepamatuji, co jsem si o tom myslel, jen vím, že jsem byl v šoku. Tato událost byla vysílána jako útok na naší civilizaci. Útok na naše hodnoty a svět. Televize se předháněly v záběrech a informacích. Okurková sezóna byla u konce, neboť zprávy teroristickém útok u lze vysílat několik dnů. Všude se o tom mluvilo, psalo, diskutovalo. 

A dnes?

Dnes jsem byl o hodině francouzštiny požádán, abych řekl, jaké je datum. Jak to říci jsem si vzpomněl, ale na datum ne. Potom nám ještě naše francouzštinářka povykládala, že to je přece významné datum.

Hm, pro koho.

Na serveru iDnes.cz jsem našel článek o ekonomickém dopadu na letecké společnosti. Na Aktuálně.cz jsem našel článek mluvící o tom, že Obama do New Yorku nepřijel, pouze měl proslov z Pentagonu a také o tom, že v vzpomínka na 11. září pomalu bledne.

Nevím jak Američané, ale hodně Čechů zastává názor, že tento útok byl naplánován CIA. Ano, až polovina Čechů věří kospiračním teoriím. A proč si tedy připomínat datum veleúspěšné akce CIA? Můj názor na 11. září není jednoznačný, nemám zkrátka dostatek důkazů. A důkazy typu - šťoural se v nečem a našli ho oběšeného ve skříni - moc relevantně neberu. Není totiž možné dohledat si fakta. Onen mrtvý má totiž jméno typu John Smith a těch je opravdu mnoho. Krom toho Internet není moc relevantní zdroj informací.

Ale uvěřme oficiálním zprávám a zamyšleme se, jak může být asymetrická válka /to jest válka, kdy jedna strana je na mnohem vyšší ekonomické a vědecké úrovni a ta druhá používá s snadno dostupné prostředky k podlomení ekonomiky strany první (výbušniny - a jak zlomily va leteckému průmyslu)/ zastavena. Řešení jsou dvě - ideové přesvědčení protivníka či jeho naprosté zničení a naprostá kontrola lidí.

Zkuste přijít na to, kteá varianta je pravděpodobnější a jak by se případným spilencům proti světu /ilumináti atd./ vyplatilo vyvolat strach lidí z terorismu.

Ale článek bych rád zakončil jinak, vzpomínkou na oběti 11. září a jiných teroristických útoků.

Autor: Jan Tomanek | pátek 11.9.2009 19:00 | karma článku: 10,82 | přečteno: 1199x
  • Další články autora

Jan Tomanek

Korporace, politici – mají jen tolik moci, kolik jim dáme

Lidé nenávidí politiky. Lidé nenávidí korporace. Velké zlé korporace zotročující malé děti ve třetím světě. Lidé protestují proti velkým korporacím a politikům. Jdou do ulic, oděni v šat koupený od korporací, zaznamenávajíc události na výrobky od korporací, protestovat proti těmto korporacím a politikům, jejichž voliči byli, jsou a budou.

2.3.2012 v 12:33 | Karma: 10,42 | Přečteno: 537x | Diskuse | Společnost

Jan Tomanek

Nový článek od nového autora

I já jsem podlehl kouzlu serveru blog.idnes.cz a založil jsem si blog. A čím jiným začít, než egoistickým článkem o vlastní osobě...

23.10.2011 v 14:56 | Karma: 15,00 | Přečteno: 1194x | Diskuse | Osobní

Jan Tomanek

Makléř volající po zodpovědnosti, opravdu zloduch?

Pro hnutí Occupy Wall Street se stal symbolem nenáviděného 1%, časopis Forbes ho označil za psychopata, šéf ekonomické sekce BBC o něm prohlašuje: „Musíte ho sledovat, když chcete porozumět eurokrizi a tomu, jak fungují trhy.“ Dovolet mi představit makléře Alessia Rastaniho, který mnoha lidem otevřel oči.

22.10.2011 v 19:00 | Karma: 11,22 | Přečteno: 1467x | Diskuse | Ekonomika

Jan Tomanek

Pryč s demokracií a svobodným trhem? Proč, vždyť nedostali šanci!

Aneb od Janečkova protikorupčního fondu, přes Occupy Wall Street a Steva Jobse k pilířům demokracie. V poslední době sílí hlasy, které volají po nahrazení demokracie a svobodného trhu něčím jiným, na demokracii a svobodné trhy, je útočeno ze všech stran, mnoho lidí vidí řešení současné krize v utužení zákonů a omezení svobody. Já se však ptám, dostala vůbec demokracie a svobodné trhy šanci?

16.10.2011 v 19:47 | Karma: 16,58 | Přečteno: 772x | Diskuse | Politika

Jan Tomanek

Pane poslanče, Vaši demisi - můj otevřený dopis poslanci Krátkému

Požaduji okamžitou demisi a omluvu poslance Krátkého. Můžeme si říct, že jde o banalitu, ale nejde. Česká společnost si toho nechává od politiků příliš líbit. Dokud budeme volby ignorovat, nebo volit stále ty samé strany, nic se nezmění. Přišel čas, aby naše společnost vyvíjela konstantní tlak na naše představitele. Ať už jde o korupci nebo podobné chování. Strážcem demokracie není nikdo jiný než občan.

20.9.2011 v 22:23 | Karma: 26,33 | Přečteno: 1322x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska

14. ledna 2025  20:11

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...

Trump je nadějí na mír, řekl Zelenskyj. Bruselské špičky velí ke spolupráci

20. ledna 2025  19:16

Evropští politici na sociálních sítích blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým...

Fico hledá cestu pro dodávky ruského plynu. Možná ji našel v Turecku

20. ledna 2025  19:07

Slovenský premiér Robert Fico během návštěvy Turecka označil Ankaru za klíčového partnera pro...

Stav nouze, vojáci na hranici s Mexikem. Trump oznámil změny kvůli migrantům

20. ledna 2025  18:42,  aktualizováno  18:58

Nový americký prezident Donald Trump ve svém inauguračním projevu oznámil sadu opatření ve snaze...

Jsem připraven k dialogu a gratuluji, řekl Putin před Trumpovou inaugurací

20. ledna 2025  18:49

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podle státní tiskové agentury TASS prohlásil, že je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1074x
budoucí student ekonomie/estetiky/? | kurátor zajímavostí | arbitr krásy | architekt představ | milovník technologií a umění | šéfredaktor magazínu Aestheticus.cz

Průnik věd humanitních a exaktních. Milovník Linuxu a open source, designu, knih, vědy, CreativeCommons a malinové marmelády. Svobodomyslný dlouhovlasý podivín.

"Roztomilý gentleman s hořlavým knírkem."