Armáda české republiky - proč, nač a zač?

Na článek o strategické koncepci naší armády mi přišla odezva - "to je válčení jak za Marie Terezie - po celém území republiky!"  "Vždyť se musíme se za každou cenu dohoudnout, aby u nás žádná válka nebyla!"  Možná se na

Armádní generál Ludvík Krejčí - pilíř a hlavní architekt prvorepublikové obrany : měli jsme se bránit ....

kliknutím na podtržené texty se dostanete k odkazům a odpovídajícím článkům na blogu i na netu

Základní postoj všech, kteří cvičí vnitřní bojová uměnjí můžeme vyjádřit asi takto:

Cvičím a učím se např. kungfu, abych bojové umění používal jen v tělocvičně a nikoli mimo ni.

Teorie bojového umění mluví o něčem, co nazývá "ŠEN". Anebo také tvář tygra. Můj učitel - asiat, menšího vzrůstu - "šen" popisuje takto:

"Dělal jsem vyhazovače na diskotéce. Přišla tam skupina cca pěti mužů a pěti žen. Klasických anglických rowdies. V silně podnapilém stavu se cpali dovnitř. Řekl jsem jim, že tam určitě nepůjdou. Rozkročil jsem se ve dveřích a ruce založil na prsou.

Následovala slovní přestřelka, ale nic si nedovolili a odešli. Kdybych to takto neuměl, musel bych se poprat."

Můžeme si říci, že  "šen" České republiky vznikne již jen tím, že jsme v NATO. Ale jak vzniká odstrašující síla NATO? Je poskládána z "šen" jednotlivých členských států.

Odstrašující síla - možno také říci síla "muže" v mezinárodních vztazích - se okamžitě vrací i ve finanční podobě. Vezměme jen v úvahu vztahy s Ruskem a jednání o cenách a dodacích podmínkách ropy a plynu. Vidíme, že náklady na obranu se okamžitě vrací ve finanční podobě.

Národ, který je sebevědomý a má hrdou sebeobranou doktrínu také postupně získá jinak - efektivněji - fungující management.

Ať se to komu líbí anebo nelíbí, armáda používá nejmodernější technologie. Pokud si ji zajistí v domácích firmách, máme ji k dispozici i v jiných oblastech. Fungující domácí zbrojní průmysl je vynikající podpora exportu. Neboť je projevem národního sebevědomí. Od hrdého obchodníka každý rád nakupuje.

Pan Havel, při vší úctě, podlehl pacifistické iluzi. Každý z nás má z vlastního osobního života nespočet příkladů, kdy prostá racionální dohoda nefunguje. Ať už v práci či v rodině. Pak se musí zvýšit hlas anebo i praštit do stolu.

Nemluvím o panovačnosti, ale občas nejde jinak. Stejné je to i v mezinárodních vztazích.

Hrdému národu se vždy vyplatí hrdá vojenská doktrína.

První republika byla jedním z nejvyspělejších států světa a hrdou doktrínu měla. Za své dvacetileté existence však prvorepublikovou národní hrdost nestačila dostatečně zvnitřnit a přišel Mnichov.

Hrdá prvorepubliková vojenská doktrína se projevila v nepředstavitelné síle československého odboje proti nacistům. Lidé utíkali přez hranice a byli v domácím odboji i přez hrozbu vyvraždění celých rodin. Myslíte si, že to přišlo zničeho nic?

Prvorepubliková doktrína nepočítala se zastavením nepřítele na pohraničním opevnění!

Opevnění bylo v nejužších místech republiky, aby nemohlo dojít k jejímu "přetržení". Opevnění mělo zajistit čas na mobilizaci a příchod spojeneckých sil. Velitelství a vláda se měla přesunout k Vyškovu. Počítalo se s boji na třech příčkách - vltavské,pražské a liběchovské příčce a s ústupem na Slovensko.

Takže také jako za Marie Terezie - opevněná města Terezín, Olomouc, Hradec, Brno. Možná že se skutečně vyvíjíme ve spirále. Za Marie Terezie byla sedmiletá služba - když už se to voják naučil, nebyl jednoduše nahraditelný odvedencem.

Dnešní zbraně a dynamický způsob vedení války také asi není vhodný pro "kanonenfutr" z dob první světové války. Takže profesionální armáda.

V dnešní době chápeme funkci kolektivního nevědomí. Hrdá armáda je jeho výraznou pozitivní složkou. Z čeho tak asi plyne produktivita práce USA, Japonska, Německa?

U "komunistických" států je to trošku jinak. Mají sice obrovské armády i veliké výdaje na zbrojení, ale nesvoboda prostřednictvím kolektivního nevědomí tuto národní hrdost láme a deformuje.

Napoleon také skončil na Rusku - neměl tam co dělat!

NATO požaduje výdaje na obranu ve výši dvou procent národního rozpočtu. ČR má nyní hodně pod jedno procento. Výdaje na obranu ČR byly od r. 1935 - 1938 cca 33% HDP! několik let před tím byly na dvacíti procentech ...

Buďme rádi, že to tak nemusí být. Ale o něčem to svědčí.

Zajištěná územní obrana je základní sociální jistota.

Hrdá, moudrá a sebevědomá vojenská doktrína se nám vždy vyplatí. Nejsou to vyhozené peníze.

 

 

Podobné téma:

Stalinistický imperialismus RSFR anebo Evropa posraná až za ušima?

Strategická koncepce české armády - územní obrana i účast v misích

Bezpečnostní politika "státu" Israel - inspirace nejen pro Evropu

Láska, havlokreténi u moci a přiměřená obrana kolegy Matějky

Historie a vývoj rezortu obrany od roku 1918 do současnosti.

Operace Anthropoid - revival u Nehvizd - jak vnímáme své dějiny

Spravedlnost čeká, až se jí někdo ujme. ...

Homér místo PaeDrů a desatera - síla, naděje a prosperita

Evropa - vlast, rodina, dojná anebo kojná?

Diskuse k jasné deklaraci postoju cz zahraniční politiky

Kdysi bojovali za Československo, na hrobě mají nyní znak nepřátel

http://slama.blog.idnes.cz/c/310211/Koncepce-armady-je-vadna-pani-Peake.html

 

Ústí nad Labem, 21.11.2012

 

Ing. Jan Rýznar

 

Autor: Jan Rýznar | středa 21.11.2012 7:33 | karma článku: 21,95 | přečteno: 5113x