Za devatero fotkami (Zapadlý západ)

Americký západ není jen Yosemite, Yellowstone nebo Velký kaňon. V záhybech Skalistých hor naleznete bezpočet malebných zákoutí, ve kterých se můžete pokochat drsnou poesií divočiny bez nebezpečí, že zaplevelíte zorné pole všudypřítomných japonských fotoaparátčíků. Jednou z takových oáz nalézajících se stranou hlavních turistických tahů je například okolí městečka Rapid City v Jižní Dakotě. Městečko samotné sice příliš rychlé není, řekl bych dokonce že je poněkud ospalé, ale to nevadí. V jeho sousedství najdete tolik atraktivních lokalit, že se nudit rozhodně nebudete.

 

Mount Rushmore je na první pohled vcelku nevýrazný skalní útvar. A zůstal by jím kdyby do něho v letech 1927-1941 skupina asi 400 dělníků sochaře Gutzona Borgluma nevytesala hlavy čtyř amerických presidentů v nadživotní velikosti (každá hlava je zhruba 18 metrů vysoká). Zleva doprava: Oldřich Nový, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt a Abraham Lincoln. Mimochodem, v muzeu na protilehlém svahu se dozvíte, že na léčbě majzlíkem se podílela i skupina česko-slovenských kameníků (tzv. Czecho-Slovak Camp - mají tam ve vitrínce i letáček). Tento monument se nachází jen asi 30 minut od Rapid City směrem jihozápadním. Pokud jste ochotni popojet dalších 30 minut na západ, dostanete se k ještě většímu (leč stále nedokončenému) projektu - soše indiánského náčelníka Crazy Horse, taktéž tesané přímo do skály.

Hned za Mount Rushmore začíná Black Hills National Forest, což je rozsáhlá chráněná oblast zahrnující i nejvyšší bod Jižní Dakoty - Harney Peak (2207 m). Cesta k němu vede rozsáhlým skalním městem, které vzdáleně připomíná Adršpašské skály. Vrcholek sám je za těmi skalisky zatím schován. Za dvě hodinky jste tam. Vrtačku s sebou. Občas si budete připadat jako na procházce zemským chrupem.

 

Na vrcholku naleznete starou požární hlásku, ze které se v minulých dobách monitorovalo blížící se nebezpečí. Celá oblast Rapid City je součástí poměrně vyprahlé krajiny, takže o rozsáhlé a ničivé požáry nebyla nouze.

Při návratu z parku se nedivte, pokud se tu a tam dostanete do úzkých.

To v sousedním Wyomingu se na silnici dostanete spíš do širokých. Až spatříte zajímavý skalní útvar, zastavte a srolujte si okénko. Pokud uslyšíte češtinu, tak jste u Kunětické hory (a v tom případě jste si trochu zajeli). Pokud ale uslyšíte angličtinu, koukáte se na slavnou Ďáblovu věž (Devil's Tower), skoro čtyřistametrový skalní masív proslavený hlavní rolí ve filmu Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu (Close Encounters of the Third Kind). Vzhledem k tomu, že Rapid City je kousek od hranic, cestu tam a zpátky v pohodě zvládnete za jeden den a ani si neunavíte auto.

Kolem věže vedou dva turistické okruhy, jeden kratší (asi 2 km) a jeden delší (asi 7 km). Podél trasy občas narazíte i na triedr na mince, takže můžete v detailu pozorovat grimasy taškářů, snažících se na skálu vylézt. Vizuální obeznámenost s problematikou výstupového sloupce Vás přímo předurčuje k zahalekání nějaké dobře míněné rady. Třeba "musíte víc nahoru".

Na východ od města se rozprostírá jeden z méně známých národních parků zvaný Badlands (doslova "špatná země"). Já bych spíš řekl "žíznivá země". Tady se polopouštní charakter krajiny projevuje v plné nahotě. Vyprahlá půda nejenže neudrží významnější vegetaci, ale ještě se působením vymílání proměnila ve svérázný geologický labyrint plný křivolakých soutěsek a zohýbaných hřbetů. Takhle nějak vypadá země na kolenou.

Na okrajích parku se můžete projít po sušené prérii. Je taková stepilá a hezky křupe pod nohama. Ty útvary v pozadí jsou z měkké skály či ztvrdlé hlíny. Pro někoho nenucený geologický výsek, pro jiného soustružnická symfonie. V každém případě máte pocit jako byste vodě dali zednické dlátko na hraní. I když občas se mi zdálo, že ty barokní římsy vytvarovalo spíš stékající sucho. A nebo slunce chtivě utržené z řetězu.

Orientace v takovém terénu není žádná legrace. Nekonečné tvarosloví eroze dokáže přiskřípnout jakýkoliv náznak perspektivy. Při delších výletech musíte dávat pozor na ocelové pruty (uprostřed snímku), které vyznačují turistické stezky. Pokud je minete, můžete si na sebe začít drolit nějaké vhodné supí koření. Ve vzduchu těch holohlavých prevítů krouží dost. A asi nekrouží zbytečně...

Jo, a pokud jste náhodou z východních Čech, mám pro Vás ještě jeden tip na celodenní výlet. Kromě Wyomingské verze Kunětické hory si nenechte ujít ani Dakotskou verzi Hradce Králové.

Šťastnou cestu.

___________________________________________________________

Oprava: prvním presidentem USA nebyl Oldřich Nový, ale George Washington

Všechny fotky z Jižní (ale i Severní) Dakoty

Autor: Jan Řeháček | pátek 28.2.2014 9:09 | karma článku: 27,15 | přečteno: 1984x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45