Půl století bez Hugo Haase

Před 50 lety nás navždy opustila jedna z ikon prvorepublikové kinematografie, vynikající český herec a nezapomenutelný dr. Galén z Čapkovy Bílé nemoci, Hugo Haas. Jeho hluboké lidství prozařuje z jeho postav i přes propast času.

Haasův pohnutý životní příběh je dostatečně známý.

Talentovaný syn židovského obchodníka s obuví, absolvent brněnské konzervatoře, odešel ve svých 23 letech do Prahy a během několika let se vypracoval mezi hereckou špičku tehdy ještě mladé republiky. Po pětiletém angažmá v Divadle na Vinohradech přišla pozvánka z míst nejvyšších. Karel Hugo Hilar ho přijal do činoherního souboru Národního divadla.

Jeho četné filmové role z 30. let jsou díky filmům pro pamětníky dobře známé a proto se v tomto medailonku zaměřím na jeho americké období.

Pro svůj židovský původ byl Haas v pomnichovském vadnutí propuštěn z Národního divadla a v dubnu 1939 se s ženou Bibi vydal přes Paříž a Lisabon do Ameriky, kam dorazil na podzim roku 1940. Během poměrně dlouhé cesty se začal učit anglicky a ještě během války se vypracoval v uznávaného divadelního a filmového herce (v herecké škole Actor Lab si zahrál např. v inscenaci Volpone, v produkci Coronet Theater ztvárnil Barberiniho v Brechtově hře Galileo). Působil také jako mentor a o své herecké zkušenosti se podělil mimo jiné s mladým Gregory Peckem, se kterým si zahrál ve filmu "Days of Glory" (1944).

Role, které Haas v Hollywoodu dostával se samozřejmě nemohly měřit s rolemi, na které byl zvyklý z Prahy. A tak se rozhodl pro poměrně riskantní krok - stal se sám sobě producentem. Něco si vypůjčil od investorů, něco zaplatil z vlastních úspor a v roce 1951 natočil film "Pickup" (volně podle Koptova Hlídače č. 47 - děj je ovšem zasazen do Texasu). Po jeho překvapivem uspěchu zakoupil staré Chaplinovo studio a pokračoval v natáčení filmů, ve kterých se úspěšně zhostil trojrole herec - režisér - producent. Většinou se jednalo o temná  melodramata, ve kterých představoval staršího muže v osidlech mladé energické ženy (jeho "dvorní herečkou" se po Beverly Michaels z "Pickupu" stala Cleo Moore, která si zahrála celkem v sedmi filmech). Po natočení je obvykle prodal velkým studiům, aby se mohl plně věnovat dalšímu projektu.

Protože v těchto filmech nevystupují velká herecká jména, mnohé z nich najdete na YouTube kompletní. Podívat se můžete na Strange Fascination (1952),  One Girl's Confession (1953),  The Other Woman (1954) a dokonce i na jeho poslední Paradise Alley (1962). Jako první ukázku jsem ale vybral již zmíněný "Pickup". Video je sice obrazově i zvukově trochu horší, ale jednak je Koptův příběh v Čechách dostatečně známý a jednak v Haasově profesionální dráze tento film znamenal významný existenční milník. Pokud chcete jen jednu třešinku, mrkněte se na 32:23, kde Haasův hrdina (Jan "Hunky" Horak) zjistí, že ztrácí sluch.

+++++++++

Kromě vlastních filmů si Haas občas zahrál také v hollywoodském mainstreamu. Speciální zmínku zaslouží jeho ztvárnění postavy francouzského generála Paula de Marchanda v trochu netradičním westernu "Fighting Kentuckian". V titulní úloze se blýskl slavný John Wayne a ve vedlejších rolích se objevily další dvě zajímavé osobnosti: známý komik němé éry, Oliver Hardy (je to jeden z mála filmů, kde se musel obejít bez Stana Laurela) a česká krasobruslařka a po naturalizaci americká herečka, Vera Ralston (narozená jako Věra Hrubá v Praze). Film byl později kolorován, ale ve videoklipu z této verze se Hugo Haas jen mihne (ve 4.03 a 4.11). Proto se ve druhé ukázce vrátíme k verzi černobílé a podíváme se, jak je pan Načeradec - tedy pardon, francouzský generál -  představen Johnu Wayneovi (scénku najdete v 7:07).

+++++++++

Hugo Haas si zahrál také v barevném velkofilmu King Solomon's Mines z roku 1950. Ten ale na YouTube celý nenajdete a v upoutávce se Haas objeví jen na chvíli ve 2:02. O Mistra v plných barvách ale ochuzeni nebudeme. Haas si zahrál roli vůdce kočovné společnosti v jedné z episod slavného westernového seriálu 60. let "Bonanza". Pokud si v poslední ukázce najedete na 12:55, uvidíte jak se hlavním hrdinům snaží prodat koně.

+++++++++

(další zajímavé programy v češtině)

Na návštěvě u Hugo Haase (video:dokument 1968)
Český herec Hugo Haas (video:dokument 1989)
Komici na jedničku: Hugo Haas (video:cyklus 2011)

+++++++++

Na stará kolena se Hugo Haas vrátil do Evropy a usadil se ve Vídni, co by z rodného Brna kamenem dohodil. V uvolněné atmosféře 60. let se dokonce podařilo zorganizovat krátkou návštěvu Prahy (1963). Na další navázání zpřetrhaných uměleckých svazků už ale nezbyl čas. Zdraví a dějiny se postavily proti. Po sovětské invazi v srpnu 1968 požádala redakce Svobodného slova několik Čechů v zahraničí, aby poslali těžce zkoušené zemi vzkaz. Hugo Haas ji pozdravil takto:

Ježíš, co bych za to dal, kdybych to věděl, že budoucnost mé nešťastné země bude šťastnější než její minulost! Praotec Čech si vybral ten nejkrásnější kousek světa, ale když on leží všem v cestě! Kéž by tam jednou děti a děti jejich dětí mohly prožít celý svůj beztak krátký život. Bez těžkých otřesů a zklamání, jimiž prošla naše generace za uplynulých padesát let až do dnešních dnů. Vroucnější přání bych neměl.

V dnešní prchavé a neukotvené době klidný a laskavý hlas dr. Galéna schází. Jako v jemném koňaku je v něm vydestilováno charakteristické aroma země ze které vzešel - trpký osud, smysl pro humor, starosti obyčejného člověka i jeho víra v lepší budoucnost.

Autor: Jan Řeháček | sobota 1.12.2018 9:09 | karma článku: 23,79 | přečteno: 444x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45