Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radio Wave: Už 10 let dělá vlny

13. ledna 2006 byl pátek. Ať patříte mezi pověrčivé či ne, pátek třináctého je pro stanici ČRo Radio Wave datem v pravdě příznačným. Po celou dobu její desetileté existence.

 Cílem tohoto textu je pouze letmé ohlédnutí se za fungováním rozhlasové stanice Radio Wave v jedné dekádě a ve veřejnoprávním médiu, coby nositele programu nemainstreamové a alternativní kultury. Zcela pomiňme celkové zákonné a stanovené plnění cílů veřejné služby veřejno-právní instituce Českého Rozhlasu jako celku nebo kvalitu nabízených pořadů. Radio Wave je určitě jedna z mála stanic Českého rozhlasu, která zcela jednoznačně, coby jasně vyprofilovaná stanice pro konkrétní cílovou skupinu posluchačů ve věku 15 – 35 let, přesně plní funkci veřejno-právního rozhlasu. Přesně ve smyslu zákona, kterým je zřízen. Takže i přes veškeré peripetie i osudové zvraty mohou nejen posluchači poblahopřát Radiu Wave k jeho již desetiletému působení v „éteru“. Což považuji v době, kdy se očekává volba nového generálního ředitele Českého rozhlasu, za informaci, která by neměla zapadnout. Aby i nadále Radio Wave mohlo dělat velmi pozitivní vlny.

 

 

 Snahy Československého rozhlasu a Českého rozhlasu o vysílání pořadů pro mladší posluchače registrujeme ještě před listopadem 1989. Nepříliš úspěšné pokusy o vytvoření takového vysílání pokračují i v celých 90. letech minulého století. Uvažování o zřízení samostatné stanice pro mladé posluchače evidujeme v jejich polovině, ale přes různé důvody bylo její zřízení neustále odsouváno do pozadí. Tato vize z něho vystoupila až s počátkem internetu a digitálního vysílání v roce 2000. Spuštění projektu Radium, speciálního pořadu pro mladé a prvního, experimentálního vysílání na internetu ČRo, lze charakterizovat jako určitý mezník ve skladbě vysílání, neboť poprvé zazněl z éteru Českého rozhlasu hip hop, hard core a další alternativní scéna. Vedoucím tohoto projektu a de facto praotcem Radia Wave je Ladislav Lindner-Kylar. Pod jeho vedením stanice spouští svou činnost 13. ledna 2006 jako jedna ze stanic v rámci digitálního vysílání plus analogové vysílání pro Prahu a Středočeský kraj na frekvenci 100,7FM. Ke konečnému schválení zřízení ČRo 4 – Radio Wave dochází 25.ledna 2006 na zasedání Rady ČRo.

 

 

Ačkoliv čísla ratingu nejsou ihned ohromující, již od počátku si Wave své posluchače získává. Především jasnou a ucelenou koncepcí, která nabízí alternativní a pestrou hudební nabídku oproštěnou od komerčních žebříčků, zaměřením se na témata blízká mladým lidem a především aktivní komunikaci s posluchačem. K postupné popularizaci stanice jistě přispívá i inovátorský přístup k jednotlivým pořadům. Již v roce 2006 Wave společně s European Broadcasting Union zařazuje do vysílání pořad STAGE (záznamy koncertů světové i domácí scény), z další zahraniční spolupráce s British Council vzniká pořad SELECTOR. Oba tyto pořady najdeme na Wavu dodnes. Další novinku v médiu veřejné služby představuje spuštění hudební hitparády široké české hudební scény STARTÉR v roce 2008. Vysílá se jednou za čtrnáct dní a po tříleté odmlce se jako měsíčník do vysílání vrací na podzim roku 2011.  Éterem provází Tomáš Turek (budoucí šéfredaktor) a Tadeáš Haager, restartovanou verzi od listopadu 2013 moderují Jonáš Zbořil a Jakub Johánek

 

 

Již od svých počátků se Wave stává předmětem střetu zájmů, a to především díky přidělenému analogovému kmitočtu na vysílači Cukrák. První pokus o odebrání frekvence 100,7 FM datujeme na březen 2006, kdy ovšem snaha Rady pro Rozhlasová a Televizní Práva vyznívá naprázdno. O rok později se ovšem situace, díky výtkám o nenaplňování veřejné služby odebráním Wavu přidělené frekvence stanici Region, výrazně posouvá v neprospěch mladé stanice. I přes nepříliš průkazná či smysluplná tvrzení Rady ČRo se situace komplikuje a nepomáhá ani osobní snaha tehdejšího ředitele Václava Kasíka. Kauza ohledně analogového vysílání Rádia Wave pokračuje i v roce 2008, který přináší změnu na postu ředitele, kdy odvolaného Lindnera-Kylara  nahrazuje Judita Hrubešová. Přes veškerou snahu všech, kteří chtějí Wavu zachovat i analogovou podobu stanice na VKV končí posledním srpnovým dnem. Celá kauza ohledně Radia Wave nakonec stojí místo i tehdejšího generálního ředitele, Kasík je odvolán o rok později. Stanice nadále pokračuje ve vysílání ve zbývajících a nově se rodících formátech.

Radio Wave Flashback

 

To, že je text stejně důležitou součástí písně jako melodie můžeme dokumentovat na dalším škraloupu, který na Wavu naprosto neprávem ulpěl. Počítám se mezi fanoušky skotských Primal Scream, takže znám jejich tvorbu i názory, které jejím prostřednictvím prezentují mezi miliony posluchačů na celém světě. O to větší překvapení působí  ostrá výtka Rady ČRo směrem k převzatému pořadu FRIDAY RIPPLE  vysílaného 8. září 2008, ve kterém zaznívá i skladba Primal Scream  s názvem „Svastika Eyes“ a naprosto antifašistickým poselstvím, Podnětem k této stížnosti se stává měsíční hodnocení mediálního analytika Radka Vogla, který na základě chybného překladu a vyvozením naprosto mylného závěru umožňuje spustit lavinu kritiky i na další program, jako jsou anglicky moderované programy a za přispění tehdejšího programového ředitele Richarda Medka de facto revidovat samotnou koncepci vysílání. Ostatně Medkovo tehdejší prohlášení, že „ stávající podoba vysílání Rádia Wave oslovuje pouze menšinovou skupinu, která není budoucností tohoto národa, anebo velice ojediněle“ nepotřebuje dalšího komentáře. V maximálně vyhrocené situaci se za vedení stanice a stávající koncepci vysílání staví odborná i posluchačská veřejnost, zaznívají zpochybňující a naprosto relevantní výtky k radním, na podporu stanice se konají demonstrace nebo koncerty. Čtyřmi stovkami stížností zavalení radní se pod tímto nátlakem omlouvají a ponechávají Wave v jeho dosavadní podobě. Tahle stanice vždy balancovala a balancovat bude na víc než tenké hranici při uvažování a hodnocení naplňování vysílání média veřejné služby.

 

 

Počátek druhé pětiletky v roce 2010 přináší nejen stabilizaci vysílání, ale i nárůst posluchačů, což je tou nejlepší odpovědí pro všechny. Po nástupu Štěpána Turka do funkce šéfredaktora navíc začíná Wave obohacovat posluchače vlastní produkcí, kterou v posledních letech nabízí formou živě přenášených koncertů s účastí veřejnosti. Ať v různých pražských klubech jako MeetFactory nebo La Fabrika, tak především v zajímavém prostoru rozhlasového Studia 1 na Vinohradech. Interpreti jsou vždy pečlivě voleni a vybíráni, ať už se jedná o české nebo slovenské soubory jako Ohm Square, Vložte Kočku, Zrní, Kieslowski, Pleasue the Trees, Kalle, Smack & Mutanti Hledaj Východisko, DVA. The Chancers nebo o velmi zajímavá jména z různých koutů světa. Američtí Air Waves, The Soft Moon či americko-kanadští Teen, kanadský hudebník, multiinstrumentalista a hudební skladatel Owen Pallett, islandská hudebnice Sóley, nebo syrský hudebník Omar Souleyman, to je jen několik interpretů, kteří na „vlnách“ Rádia Wave pluli společně s vámi. Z novějších pořadů chci zcela určitě zmínit Distrikt, rozhlasový magazín o všem, co reprezentují dnešní města i místní kulturní scény, pořad, který se snaží pojmenovat lokální problémy, výhry i potíže těch, kteří se snaží města vracet lidem, představuje společenské fenomény, které města proměňují. Od února 2014 ho moderuje Táňa Zabloudilová. S koncem roku 2015 nahradila šéfredaktora Štěpána Turka Iva Jonášová, která bude stanici řídit v letošním roce pravděpodobně v podobném směru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koncert Ohm Square, studio 1 ČRo

Zatímco v úplných počátcích vykazovala poslechovost čísla okolo 30 tisíc posluchačů týdně, v roce 2011, už coby jen digitální stanice, překročil Wave hranici 10 tisíc posluchačů denně. Okolo těchto čísel se Wave pohybuje i v současnosti, kdy už je snad definitivně etablovanou rádiovou stanicí, která neodmyslitelně patří do rozhlasové rodiny, což ostatně potvrdil i prozatímní ředitel ČRo Karel Zýka: „Radio Wave si od svého vzniku prošlo mnoha dramatickými zvraty. Všechny je dokázalo překonat a své místo si uhájit. Jsem na to hrdý. Pro Český rozhlas je Radio Wave důležitou stanicí, protože dokáže oslovit mladé posluchače. Naším malým dárkem bude prosklené studio, které právě dokončujeme v přízemí hlavní budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Radiu Wave přeji k narozeninám hodně sil do dalších let, spoustu inspirativních pořadů a dobrou muziku.“

 

 

 K tomuto přání se rádi připojí zcela jistě i další včetně pravidelných posluchačů, kteří jsou společně s ostatními srdečně zváni na sobotní Wave Párty 16. ledna ve smíchovském MeetFactory. I jedenáctou sezónu můžete "dělat vlny" .

Autor: Jan Raus | středa 13.1.2016 21:00 | karma článku: 23,98 | přečteno: 775x
  • Další články autora

Jan Raus

FeNoMen #2: Esther Abrami - Hudba je můj další jazyk

Povídání s francouzskou houslistkou Esther Abrami sice uvízlo déle na půlové pomlce, ale možná zdánlivě křehkou, ovšem nesmírně ambiciozní mladou umělkyni jen tak nic nerozhází, donc allons ensemble, découvrir elle liberté, oui?

2.6.2019 v 2:00 | Karma: 9,45 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ona

Jan Raus

Taková NE/NORMÁLNÍ rodinka

“Taková normální rodinka” byl v roce 1971 de facto prvním československým sitcomem, příběh NE / NORMÁLNÍ čtyřčlenné rodiny, vsazený do notových linek úspěšného amerického muzikálu “Next to Normal”, prozatím míří k české premiéře

26.5.2019 v 22:00 | Karma: 16,73 | Přečteno: 2595x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Ten kdo neskáče (prý) není Čech

Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop! Kam jsme doskákali, podle koho skáčeme a komu na co ještě “skočíme” 30 let po listopadu 89? Trapného Putina na bruslích dostihla karma na koberci, ale již za pár dnů můžeme zakopnout všichni

14.5.2019 v 22:00 | Karma: 19,25 | Přečteno: 1752x | Diskuse| Politika

Jan Raus

MessenJah - Má stále nabito a udržuje balanc

Ačkoliv můj host patří věkově do jiné, mladší generace a hudebně do odlišného žánru, dlouhodobě shledávám na něm osobně, na jeho hudbě i na jeho postojích a názorech dosti sobě vlastního a zajímavého pro tento krátký rozhovor.

23.4.2019 v 15:40 | Karma: 12,58 | Přečteno: 2664x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Klímův Sternehoch - možnost, která se uskutečnila

Pokud lze napsat o operním kusu v Národním, že to je nářez, potom tak v dobré víře. rok po premiéře, s potěšením činím. Sternehoch v opeře jiný příměr, v mých očích a uších, zkrátka nepřipouští, stejně jako Ladislav Klíma samotný.

8.4.2019 v 20:40 | Karma: 12,69 | Přečteno: 959x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

I'm not a 21st Century Digital Boy

Co způsobuje "inteligenční exploze ultra-inteligentních strojů" lidskému mozku a našim životům obecně? Je již dnes definován takový stroj, který sám o sobě daleko předčí všechny lidské intelektuální aktivity? Doufejme, že nikoliv

31.3.2019 v 14:15 | Karma: 23,75 | Přečteno: 5438x | Diskuse| Společnost

Jan Raus

FeNoMen #1: Alexandra Dodd - Papoušek, hokejka a bikiny

Alexandra Dodd, kapitánka ženského hokejového týmu Canterbury Eagles, hrajícího hokejovou ligu Nového Jižního Wallesu v Austrálii, coby premiantka v mediálním projektu o různých a úspěšných ženách současného světa okolo nás.

17.6.2018 v 12:11 | Karma: 31,33 | Přečteno: 3216x | Diskuse| Společnost

Jan Raus

Když muž sám snídá a žena je v práci

Pokud se dnes, z jakéhokoliv důvodu, ocitnete kdekoliv, kde je na hromadě přehršel různých magazínů pro ženy, musíte, jako muž, konstatovat, že tolik zbytečně potištěného papíru nenajdete možná ani ve Sběrných surovinách.

5.6.2018 v 15:16 | Karma: 34,21 | Přečteno: 9853x | Diskuse| Ona

Jan Raus

Kde domov můj? Zde domov můj...

Kde domov můj? V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém, mysl jasnou, vznik a zdar, a tu sílu vzdoru zmar? To je Čechů slavné plémě, mezi Čechy domov můj, mezi Čechy domov můj

1.4.2018 v 12:00 | Karma: 38,19 | Přečteno: 8045x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Kecy, sex nebo poezie? Račte si vybrat!

Stín ignorance, pohlavního diformismu, verbálního primitivismu uniformního stáda, v uměle polarizovaném světě, se nenápadně vkrádá i tam, kde bychom jej nejspíš ještě nedávno ani nehledali. Kupříkladu v poezii, a to i ve Vogonské.

20.3.2018 v 22:22 | Karma: 33,48 | Přečteno: 2252x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Muzikálové TICK, TICK ... BOOM! Jonathana Larsona

Tick,tick a BOOM? “Třicítka” klepe na rameno? Paranoia? Nuda? Svědomí? Zaprášená přání, co se nepovedla naplnit? V životě, který občas nedává očekávané, a naopak nečekaně odebírá chtěné? Hora ruit. Per aspera ad astra.

24.2.2018 v 12:00 | Karma: 35,99 | Přečteno: 2318x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Fenomén Miloš Zeman

Miloš Zeman, podruhé zvolený prezidentem republiky, je bezesporu fenoménem české politiky. Co Miloš Zeman dal a vzal české společnosti? Rozděluje ji, nebo naopak spojuje? A je opravdu prezidentem všech občanů České republiky?

4.2.2018 v 14:00 | Karma: 18,66 | Přečteno: 917x | Diskuse| Pozvánky, akce

Jan Raus

Ano, gratuluji vám všem, kteří jste volili Zemana

Po ukončeném klání se sluší říct: Sláva vítězům, čest poraženým. A k vítězství patří gratulace, že?

28.1.2018 v 9:30 | Karma: 34,58 | Přečteno: 2826x | Diskuse| Politika

Jan Raus

25 let na vlnách rádia Bla - Bla plus

Leden jasný, roček krásný. Těžko říct, zda chápat pranostiku ve smyslu počasí nebo stavu našich myslí. Každoroční start roku, čas na letmé ohlédnutí. Dnes k počátkům devadesátých let, prostřednictvím Rádia Bla Bla Plus. On Air 93

17.1.2018 v 0:25 | Karma: 28,15 | Přečteno: 1195x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Nika Nováková - S čistou radostí v dědečkových stopách

Během devadesátých let jí bylo plné jeviště. Ať v Divadle Archa s Jaroslavem Duškem, tak na jiných scénách. Dnes má její život trochu jiný směr i tempo, ale divadlo v jejím životě stále zůstává bytostnou záležitostí.

13.1.2018 v 13:13 | Karma: 23,72 | Přečteno: 1300x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Rok 2018: Osm v Baccaratu nestačí

Bezbřehý optimismus, navlečený na všechna nejasná očekávání, nedočkavě přešlapuje na ostrém startu roku 2018. Ten osmičkou ve svém letopisu tradičně zakulatí historii tohoto národa a rozdá jeho budoucnost jako karty na Baccarat.

1.1.2018 v 13:13 | Karma: 30,67 | Přečteno: 1147x | Diskuse| Společnost

Jan Raus

Kudy ven z kruhového objezdu?

Punk byl vždy hnutím lidí, kteří se cítili ze společnosti vyřazeni anebo do ní patřit nechtěli. Byl a je to prostor, kde má každý možnost se vyjádřit. tvořit podle svého, bez ohledu na konvence a normy. No Future? Dovolte úsměv.

16.12.2017 v 20:20 | Karma: 34,30 | Přečteno: 3734x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Lenka Vaníčková - I nádraží je katedrála

Je Václav Hrabě autor, díky kterému si na obchodní akademii uvědomíte, že určitě nebudete účetní a půjdete studovat literaturu, abyste se o něm dozvěděli více? Možná ano, možná ne, v případě Lenky Vaníčkové tomu tak bylo.

6.12.2017 v 13:12 | Karma: 29,32 | Přečteno: 896x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Něco takového by nevymyslel ani sám Mrożek - Tego by nawet sam Mrożek nie wymyślił

Česko-polské vztahy prošly v posledních sto letech mnohdy bouřlivým vývojem. Nyní jsou poněkud v útlumu. Politická absurdita současné moci je ovšem tím, co naše národy minimálně spojuje..Říkám si: Ani Mrozek by tohle nevymyslel...

25.11.2017 v 12:12 | Karma: 35,04 | Přečteno: 1858x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Markéta Vozková - Austrálie je zázračný kontinent

Práci i soukromí hodí Markéta Vozková na několik dnů za hlavu s razancí kriketového bowlera. Didgeridoo, maorská Haka v Lucerně i festivalový pelmel filmů od protinožců patří již tradičně v listopadu do jejího života.

14.11.2017 v 11:11 | Karma: 29,16 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 86
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2040x
občan ČR, zaměstnanec Českého Rozhlasu, volný novinář, ext.redaktor Divadelních Novin, Media Relationship manager v 4UM z.s, spolupořadatelfestivalu Strakonice nejen sobě 2015, textař a zpěvák kapely Z ničeho nic