Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak svobodně volit svůj druh nesvobody

Neschválení "protikuřáckého zákona" jsem nepovažoval (jako tolerantní kuřák) za „vítězství“. Zatím ještě platné rozhodnutí lidem zvoleného parlamentu vnímám jako rozhodnutí, které nijak direktivně nereguluje možnost volby. 

Ano, zatím ještě platné rozhodnutí lidem zvoleného parlamentu vnímám jako rozhodnutí, které nijak direktivně nereguluje možnost volby - ani provozovatele, ani nikoho dalšího - což považuji za důležitější, než populistické tlachání ministra zdravotnictví a pokusy o plnění nesplnitelných předvolebních slibů vládní pseudokoalice. Navíc ve znění zákona nenachází volič nic zásadního o prevenci problému týkajícího se kouření. Jen direktivní zásah do svobody podnikání a "kastraci" možnosti volby. Neřešme zákon jako takový, spíš až enormní snahu a způsob prosazení, jakým se ho dožaduje určitá skupina politiků. 

 

  Ačkoliv od onoho hlasování neuběhlo mnoho vody ve Vltavě, lze zvolat: „Ejhle!“ To, co u jiných, a troufnu si tvrdit i mnohem důležitějších, zákonů trvá i roky, nyní neplatí.„Opravený“ návrh tohoto zákona třímá hysterický Němeček v ruce již nyní. Podle svých slov„doufá, že se zákon podaří projednat ve zkrácené lhůtě a začne platit ještě v tomto volebním období“. My bychom zase měli doufat, že ministr strany, která má slovo demokratický přímo ve svém názvu, a která prostřednictvím vůle lidu v určitém období řídí tuto zemi, ctí a bude ctít svobodné rozhodnutí svých kolegů z jiných stran.  Těm přejme dostatek odvahy, nepodřídit se tlaku politických čachrů a rozhodnout se podle svého vlastního svědomí.

  Připravovaný zákon má podle Němečka velkou podporu veřejnosti a jeho neschválení nesli lidé s nelibostí. Tomu se opravdu člověk musí jen pousmát a takovým předvolebně populistickým blábolům uvěří nejspíš pouze člověk, který jim věřit chce. Argumenty typu: "Pro zákaz kouření: osm s deseti lidí v Česku. Před dvěma lety jich bylo pro o 10 % méně, Celkově by omezení uvítalo 78 % dotázaných (podle průzkumu FSV UK a agentury IPSOS, 2015 ) opravdu berte s jistým odstupem. Kdyby si tento průzkum objednal tabákový koncern, výsledky by byly naprosto odlišné. Koncern však průzkumy veřejného mínění platit nemusí, obrat za prodané zboží je jasným ukazatelem. Stejně jako fakt, že nejlevnější krabička cigaret přinese na spotřební dani 50,- Kč. A to pomiňme další daně s tím spojené.Čím případné ztráty v rozpočtu vláda nahradí se také zatím marně snažíme dopátrat.

  Skutečně si nedělejte iluze, jak fungují české mediální agentury pro průzkum veřejného mínění. Ať už si je objedná jakékoliv médium. O praktikách, spin doctoringu, plánování výsledků průzkumů, prefabrikaci preferencí, ovlivňování nerozhodnutých respondentů či voličů, opakování průzkumu, pokud výsledky neodpovídají cílené představě a potřebě nebo dalších machinacích existují celkem věrohodná svědectví a konkrétní důkazy, takže opírání se o tento zdánlivě demokratický proces hlasu „veřejného mínění“ považuji za čirý oportunismus. V devíti z deseti případů se jedná o tzv. konfirmační průzkumy, tedy o průzkumy, které mají zadavatelovi potvrdit to, co potřebuje. Pokud nepotvrdí, je problém.

  A ten nastal minulý týden po několikrát opakovaném(!) hlasování o zmíněném protikuřáckém zákonu ve Sněmovně. A podobných „problémů“ bude s blížícími se volbami do 1/3 Senátu ČR a krajských zastupitelstvech přibývat. Zostřující se „všekritika“ a ostřejší rétorika politiků, kteří ovšem nemyslí ve svých prohlášeních na nic jiného, než na zvýšení volebních preferencí a po volbách nebudou dělat pro občana zase nic, patří dlouhodobě k předvolebním koloritům. Stejně jako naprosto různorodé odhady předvolebních preferencí, které se dokáží od skutečných výsledků „lišit“ až v řádu několika procent.  Řeči se vedou a skutky se nedějí. Možná, že to pomůže politikům samým, jejich kamarádům a bílým koňům, nastrčených v různých funkcích, kde budou dál pouštět žilou rozpočtům země, krajů i obcí.

  I díky okolnostem začal předvolební marast již půl roku před termínem voleb pěkně zostra. Místo činu – Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jedna z dlouhodobě nejrizikovějších lokalit ČR a zcela pochopitelně jeden z nejlevicovějších regionů. Optimální místo pro populisty a manipulátory. „Vševědoucí“ Zeman, v poklidu lobující za svou stranu SPO v nadstranické funkci, chce v kauze OKD zavírat lobbisty a podvodníky minulých vlád za mříže, ačkoliv sám je obklopen lidmi naprosto stejného ražení a praktik, jen jiné obchodní a politické orientace. Odhalený "čápohnízdič" Babiš, snažící se zastavit pád ANO v předvolebních průzkumech (mimo vládní koalici) kritizuje bývalého vlastníka Bakalu za "morální selhání"(!!!), Sobotkova ČSSD slibuje lidem v regionu „nezištnou“ podporu a pomoc, ačkoliv se jedná o miliardy korun z veřejných peněz a už z principu by stát neměl podporovat firmy v soukromém sektoru, tím spíš, že současný premiér se na prodeji OKD Bakalovi podílel coby ministr financí, který část vlastněnou státem (necelých 50%) nabídl v roce 2003 k prodeji za podhodnocenou částku okolo 2 miliard. Až po intervenci Antimonopolního úřadu zaplatil Bakala státu 4,1 miliardy korun…

 Opustíme-li konkrétní region, neboť tahle „nákaza" brzy postihne celou republiku, potom přichází stále funkční evergreeny napříč veřejností i politickým spektrem –  zákaz kouření, uprchlíci a česká xenofobie, nesoudný populismus podle hesla „Řekneme vám to co chcete slyšet“ přesně podle  hesla „Slibem nezarmoutíš“ a tu a tam vypluje blábol přesahující tento rámec – znárodnění ČT nebo pokutování pojištěnců, kteří pravidelně nenavštěvují svého praktického lékaře…

 Každý alespoň trochu nezaujatý člověk dobře ví a uvědomuje si, že politické strany připravily nás, občany této země, už o stovky miliard, politici vyplodili stovky nesmyslných změn a nefunkčních či zmetkových zákonů, ale jsou svým jednáním rovněž zodpovědné za tisíce lidských životů, osudů občanů a privátních tragédií. Shrňme to tak, že za rozhodně neadekvátní plat „vládnou“ nám i této zemi přes pětadvacet let.

 Osm milionů voličů může vymést z radnic politiky typu jihomoravského hejtmana Haška, jihočeskou „mladou pušku ČSSD“ Zimolu a jim podobné kádry. Ovšem při povaze Čechů spíš předpokládejme, že volby (s tradičně nejnižší účastí) asi zůstanou v pozadí a extrémní nárůst volební účasti asi netřeba očekávat.

 Dál budeme sedět na zadku, nadávat na politiky a jejich rozhodování a pokud zmíníme tu část voličů, kteří se voleb účastní, pak si ve volbách nejspíš zvolíme zase ty samé, jim podobné nebo ještě horší. Naše volební i občanská pasivita utvrzuje všechny korytáře o tom, že jejich čas ještě neskončil.

Jelikož pomalu a plíživě potichu přicházíme i o vědomí a podstatu vlastní osobní svobody v dnešním světě zákazů a nařízení, kterých začíná být čím dál tím více než svobod a práv, ve které jsme před několika lety naivně věřili, zakončím tento text citací mého oblíbeného polského básníka, aforisty a satirika, Stanislava Jerzyho Lece: „Bohatství mysli je zřídkakdy ohroženo znárodněním.“  Ale s dovětkem, že si tím, bohužel, nejsem zcela jist.

 

Autor: Jan Raus | neděle 29.5.2016 21:00 | karma článku: 33,21 | přečteno: 2655x
  • Další články autora

Jan Raus

FeNoMen #2: Esther Abrami - Hudba je můj další jazyk

Povídání s francouzskou houslistkou Esther Abrami sice uvízlo déle na půlové pomlce, ale možná zdánlivě křehkou, ovšem nesmírně ambiciozní mladou umělkyni jen tak nic nerozhází, donc allons ensemble, découvrir elle liberté, oui?

2.6.2019 v 2:00 | Karma: 9,45 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ona

Jan Raus

Taková NE/NORMÁLNÍ rodinka

“Taková normální rodinka” byl v roce 1971 de facto prvním československým sitcomem, příběh NE / NORMÁLNÍ čtyřčlenné rodiny, vsazený do notových linek úspěšného amerického muzikálu “Next to Normal”, prozatím míří k české premiéře

26.5.2019 v 22:00 | Karma: 16,73 | Přečteno: 2595x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Ten kdo neskáče (prý) není Čech

Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop! Kam jsme doskákali, podle koho skáčeme a komu na co ještě “skočíme” 30 let po listopadu 89? Trapného Putina na bruslích dostihla karma na koberci, ale již za pár dnů můžeme zakopnout všichni

14.5.2019 v 22:00 | Karma: 19,25 | Přečteno: 1752x | Diskuse| Politika

Jan Raus

MessenJah - Má stále nabito a udržuje balanc

Ačkoliv můj host patří věkově do jiné, mladší generace a hudebně do odlišného žánru, dlouhodobě shledávám na něm osobně, na jeho hudbě i na jeho postojích a názorech dosti sobě vlastního a zajímavého pro tento krátký rozhovor.

23.4.2019 v 15:40 | Karma: 12,58 | Přečteno: 2664x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Klímův Sternehoch - možnost, která se uskutečnila

Pokud lze napsat o operním kusu v Národním, že to je nářez, potom tak v dobré víře. rok po premiéře, s potěšením činím. Sternehoch v opeře jiný příměr, v mých očích a uších, zkrátka nepřipouští, stejně jako Ladislav Klíma samotný.

8.4.2019 v 20:40 | Karma: 12,69 | Přečteno: 959x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

I'm not a 21st Century Digital Boy

Co způsobuje "inteligenční exploze ultra-inteligentních strojů" lidskému mozku a našim životům obecně? Je již dnes definován takový stroj, který sám o sobě daleko předčí všechny lidské intelektuální aktivity? Doufejme, že nikoliv

31.3.2019 v 14:15 | Karma: 23,75 | Přečteno: 5438x | Diskuse| Společnost

Jan Raus

FeNoMen #1: Alexandra Dodd - Papoušek, hokejka a bikiny

Alexandra Dodd, kapitánka ženského hokejového týmu Canterbury Eagles, hrajícího hokejovou ligu Nového Jižního Wallesu v Austrálii, coby premiantka v mediálním projektu o různých a úspěšných ženách současného světa okolo nás.

17.6.2018 v 12:11 | Karma: 31,33 | Přečteno: 3216x | Diskuse| Společnost

Jan Raus

Když muž sám snídá a žena je v práci

Pokud se dnes, z jakéhokoliv důvodu, ocitnete kdekoliv, kde je na hromadě přehršel různých magazínů pro ženy, musíte, jako muž, konstatovat, že tolik zbytečně potištěného papíru nenajdete možná ani ve Sběrných surovinách.

5.6.2018 v 15:16 | Karma: 34,21 | Přečteno: 9853x | Diskuse| Ona

Jan Raus

Kde domov můj? Zde domov můj...

Kde domov můj? V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém, mysl jasnou, vznik a zdar, a tu sílu vzdoru zmar? To je Čechů slavné plémě, mezi Čechy domov můj, mezi Čechy domov můj

1.4.2018 v 12:00 | Karma: 38,19 | Přečteno: 8045x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Kecy, sex nebo poezie? Račte si vybrat!

Stín ignorance, pohlavního diformismu, verbálního primitivismu uniformního stáda, v uměle polarizovaném světě, se nenápadně vkrádá i tam, kde bychom jej nejspíš ještě nedávno ani nehledali. Kupříkladu v poezii, a to i ve Vogonské.

20.3.2018 v 22:22 | Karma: 33,48 | Přečteno: 2252x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Muzikálové TICK, TICK ... BOOM! Jonathana Larsona

Tick,tick a BOOM? “Třicítka” klepe na rameno? Paranoia? Nuda? Svědomí? Zaprášená přání, co se nepovedla naplnit? V životě, který občas nedává očekávané, a naopak nečekaně odebírá chtěné? Hora ruit. Per aspera ad astra.

24.2.2018 v 12:00 | Karma: 35,99 | Přečteno: 2318x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Fenomén Miloš Zeman

Miloš Zeman, podruhé zvolený prezidentem republiky, je bezesporu fenoménem české politiky. Co Miloš Zeman dal a vzal české společnosti? Rozděluje ji, nebo naopak spojuje? A je opravdu prezidentem všech občanů České republiky?

4.2.2018 v 14:00 | Karma: 18,66 | Přečteno: 917x | Diskuse| Pozvánky, akce

Jan Raus

Ano, gratuluji vám všem, kteří jste volili Zemana

Po ukončeném klání se sluší říct: Sláva vítězům, čest poraženým. A k vítězství patří gratulace, že?

28.1.2018 v 9:30 | Karma: 34,58 | Přečteno: 2826x | Diskuse| Politika

Jan Raus

25 let na vlnách rádia Bla - Bla plus

Leden jasný, roček krásný. Těžko říct, zda chápat pranostiku ve smyslu počasí nebo stavu našich myslí. Každoroční start roku, čas na letmé ohlédnutí. Dnes k počátkům devadesátých let, prostřednictvím Rádia Bla Bla Plus. On Air 93

17.1.2018 v 0:25 | Karma: 28,15 | Přečteno: 1195x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Nika Nováková - S čistou radostí v dědečkových stopách

Během devadesátých let jí bylo plné jeviště. Ať v Divadle Archa s Jaroslavem Duškem, tak na jiných scénách. Dnes má její život trochu jiný směr i tempo, ale divadlo v jejím životě stále zůstává bytostnou záležitostí.

13.1.2018 v 13:13 | Karma: 23,72 | Přečteno: 1300x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Rok 2018: Osm v Baccaratu nestačí

Bezbřehý optimismus, navlečený na všechna nejasná očekávání, nedočkavě přešlapuje na ostrém startu roku 2018. Ten osmičkou ve svém letopisu tradičně zakulatí historii tohoto národa a rozdá jeho budoucnost jako karty na Baccarat.

1.1.2018 v 13:13 | Karma: 30,67 | Přečteno: 1147x | Diskuse| Společnost

Jan Raus

Kudy ven z kruhového objezdu?

Punk byl vždy hnutím lidí, kteří se cítili ze společnosti vyřazeni anebo do ní patřit nechtěli. Byl a je to prostor, kde má každý možnost se vyjádřit. tvořit podle svého, bez ohledu na konvence a normy. No Future? Dovolte úsměv.

16.12.2017 v 20:20 | Karma: 34,30 | Přečteno: 3734x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Lenka Vaníčková - I nádraží je katedrála

Je Václav Hrabě autor, díky kterému si na obchodní akademii uvědomíte, že určitě nebudete účetní a půjdete studovat literaturu, abyste se o něm dozvěděli více? Možná ano, možná ne, v případě Lenky Vaníčkové tomu tak bylo.

6.12.2017 v 13:12 | Karma: 29,32 | Přečteno: 896x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Něco takového by nevymyslel ani sám Mrożek - Tego by nawet sam Mrożek nie wymyślił

Česko-polské vztahy prošly v posledních sto letech mnohdy bouřlivým vývojem. Nyní jsou poněkud v útlumu. Politická absurdita současné moci je ovšem tím, co naše národy minimálně spojuje..Říkám si: Ani Mrozek by tohle nevymyslel...

25.11.2017 v 12:12 | Karma: 35,04 | Přečteno: 1858x | Diskuse| Kultura

Jan Raus

Markéta Vozková - Austrálie je zázračný kontinent

Práci i soukromí hodí Markéta Vozková na několik dnů za hlavu s razancí kriketového bowlera. Didgeridoo, maorská Haka v Lucerně i festivalový pelmel filmů od protinožců patří již tradičně v listopadu do jejího života.

14.11.2017 v 11:11 | Karma: 29,16 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 86
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2040x
občan ČR, zaměstnanec Českého Rozhlasu, volný novinář, ext.redaktor Divadelních Novin, Media Relationship manager v 4UM z.s, spolupořadatelfestivalu Strakonice nejen sobě 2015, textař a zpěvák kapely Z ničeho nic