Budeme energetičtí králové nebo žebráci?
Dnes činí souhrnný instalovaný výkon všech domácích elektráren (včetně tzv. kogeneračních zdrojů na elektřinu i teplo) 22 277 megawattů. Zatímco v poslední dekádě Česko každoročně vyváželo mezi 11 až 17 TWh elektrické energie, mezi lety 2022 a 2030 budeme muset ročně naopak od 5 do 10 TWh dovézt ze zahraničí.
Podle modelů analytiků ICIS by totiž v roce 2021 měly být v Česku odstaveny černo a hnědouhelné bloky o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW. V roce 2022 by měly být uzavřeny další zdroje o výkonu 1,5 GW, v letech 2023 a 2024 další 1 GW. Už v roce 2021 se Česko stane tzv. čistým dovozcem elektrické energie.
Situaci má do budoucna řešit především výstavba nových jaderných bloků. Nejprve má na řadu přijít výstavba v Dukovanech. Přesné termíny jsou ale zatím stále ve hvězdách. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že stavba nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla začít kolem roku 2030, pokud by přípravné řízení postupovalo relativně dobře. Blok by tam pak mohl být postaven mezi roky 2035 až 2040.
Když se ale podíváme na aktuálně rozestavěné jaderné elektrárny v Evropě, zjistíme, že naprosto všechny projekty nabírají obří zpoždění. V průměru jde o 8 let, o dramatickém prodražení nemluvě. Všichni navíc víme, jak pomalu se u nás staví třeba obchvaty a dálnice. Může tedy někdo věřit tomu, že zrovna u jaderné elektrárny bychom to zvládli bez zpoždění?
Pokud se však nepodaří postavit a spustit nové jaderné bloky v uvedeném termínu, hrozí nedostatek elektřiny. Dovoz elektřiny ze zahraničí totiž není po roce 2040 reálný. Své zastaralé elektrárny zavírají totiž i další evropské státy. Některé – jako třeba sousední Německo – končí i s jádrem. A nově budované obnovitelné zdroje, alespoň při dnešním stavu technologií, nejsou schopny výpadek ve středoevropském regionu zcela nahradit. Další alternativa, plynové elektrárny, zase zvyšuje závislost Evropy na dováženém ruském plynu. A není také jasné, jak se bude do budoucna vyvíjet jeho cena.
Co z toho všeho vyplývá? Podle mě především to, že nejde o žádnou legraci. Například zelení aktivisté neustále šermují změnou klimatu a mimo jiné křičí, že vyvážíme spoustu elektřiny, tudíž můžeme rychle snižovat emise tím, že zavřeme uhelné elektrárny. Jak je ale vidět z modelu ICIS, už za pár let budeme naopak závislí na dovozu. Bude ale od koho dovážet?
A nebude náhodou už za pár let elektřina ještě mnohem cennějším zbožím než dnes? Nebylo by pro Českou republiku z hlediska bezpečnosti a zahraniční politiky trumfem, kdybychom měli elektřiny dostatek? Spotřeba se totiž pořád zvyšuje a to se například teprve rozjíždí elektromobilita. Místo žebrání u sousedů bychom mohli jednat z pozice těch, kdo můžou svou elektřinou pomoci jiným. Samozřejmě, jak už to tak chodí, výměnou za peníze či jiné protihodnoty. Zamýšlí se vůbec někdo nad těmito věcmi?
Jan Machač
Zelené pokrytectví jménem CSRD
Evropská komise zveřejnila 21. 4. 2021 v rámci balíku Udržitelné finance a taxonomie EU návrh na směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti podniků.
Jan Machač
Gravitace moci a politická odpovědnost německých Zelených
Vlastně je to taková historická notorieta. K moci vás dostanou ideály, sliby a vzletná slova, načež narazíte na realitu, která vás donutí otočit a zklamat své voliče. V dějinách se to stalo mnohokrát a většinou to neskončilo dobře
Jan Machač
Aktivisté chtějí po středě úterý
Hnutí „Limity jsme my“ požaduje okamžité ukončení provozu všech uhelných elektráren. Jak by výpadek výroby elektřiny nahradili? Chtějí zjistit, kde můžeme snížit spotřebu.
Jan Machač
Rypadlo obsadili zločinci, ne aktivisté
Ve zpravodajství o akcích zelených aktivistů se často věci nenazývají pravým jménem. Zkresluje to podstatu konkrétních skupin, ale i celého hnutí.
Jan Machač
Lžou Greenpeace za peníze, nebo…?
Šéf německých Greenpeace Martin Kaiser v rozhovoru uvedl: Kolegové mne informovali, že podstatná většina polské populace by do roku 2030 chtěla úplný útlum uhlí. Výsledky polských voleb dokazují, že jsou jeho slova lež jako věž.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Třetí pilíř penzijního pojištění mění svou tvář. Jaká je současná nabídka?
Penzijní spoření je na trhu už tři desetiletí. V čase se ale produkt notně proměnil. Penzijní...
ANALÝZA: Izrael čelí dilematu. Útočit, či neútočit na íránská jaderná zařízení?
Premium Po rozsáhlém íránském raketovém útoku na Izrael minulé úterý se ve světě čile spekuluje, zda by se...
Éra uhelného teplárenství v Česku končí, modernizace přijde na stovky miliard
Za dálkovým teplem v České republice, které je díky rozsáhlé infrastruktuře považováno za...
Šéf nás nutí vyřídit si živnostenský list, jinak nám dá výpověď. Jak se bránit?
Premium Práce na IČ se může zdát výhodnější, co se týká odměny. Na druhé straně zaměstnance chrání zákoník...
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...
- Počet článků 22
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2029x