Aktivisté chtějí po středě úterý

Hnutí „Limity jsme my“ požaduje okamžité ukončení provozu všech uhelných elektráren. Jak by výpadek výroby elektřiny nahradili? Chtějí zjistit, kde můžeme snížit spotřebu.

 „Jsou tady samozřejmě obnovitelné zdroje, což se nabízí. A myslím si, že to je ten směr, kterým bychom se měli vydávat. V první řadě zjistit, v čem všem spotřebu můžeme snížit,“ uvedla v Českém rozhlase aktivistka Veronika Dombrovská. 

To, co říká, by teoreticky samozřejmě dávalo smysl. Nepochybně je nutné zaměřit se na energetické úspory. Logický a správný je i rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Problém ale je, že aktivisté nechápou časovou souslednost. Zkrátka po středě přichází vždy čtvrtek, rozhodně ne úterý.

Logické by bylo, kdyby Dombrovská požadovala po vládě či uhelné komisi, aby se zaměřila na zjištění možností v oblasti energetických úspor a rozvoje obnovitelných zdrojů. Abychom se dozvěděli, co musíme udělat proto, abychom v budoucnu mohli nahradit výrobu z uhlí. Protože ji nahradit stejně budeme muset.

Dombrovská a hnutí „Limity jsme my“ ale chtějí nejdřív vypnout uhelné elektrárny a pak teprve něco začít zjišťovat a rozvíjet. Že jde o nesmysl, pochopí i průměrně nadaný žák základní školy.

Stačí si připomenout jen pár faktů. Nejvíce elektřiny se v Česku stále vyrábí z uhlí. Loni to bylo 43 procent v hnědouhelných elektrárnách a další 4 procenta elektřiny byla vyrobena z uhlí černého. Na jaderné elektrárny připadala třetina, obnovitelné zdroje energie dodaly 11 procent, a posledními 4 procenty přispěl zemní plyn.

Vypnutí uhelných elektráren by tedy znamenalo okamžité snížení výroby elektřiny téměř o polovinu, o výrobě tepla nemluvě.

Spotřeba elektřiny v České republice roste nepřetržitě již pátým rokem a loni dosáhla 73,9 TWh (+ 0,2 %), nejvíce za dobu jejího sledování v ročních zprávách Energetického regulačního úřadu. Z tohoto trendu je patrné, že snižování spotřeby nebude žádná legrace. Není důvod pochybovat, že možnosti existují, ale rozhodně to nepůjde rychle a snadno.

Nepříliš přesvědčivý je i další z častých argumentů aktivistů, kterým vadí, že Česko vyváží elektřinu. V oblasti přeshraničních toků elektřiny sice Česká republika je skutečně vývozcem. Celkový rozdíl ve prospěch exportu ale tvořil v loňském roce jen 13,9 TWh elektřiny. Jde tedy zhruba jen o třetinu výroby z hnědouhelných elektráren. A to ČEZ už oznámil, že příští rok vypne hned několik svých elektráren, což objem vývozu znatelně sníží.

Aktivisté tedy buď neumějí počítat, nebo zcela vědomě tlačí Českou republiku do stavu energetické nouze a závislosti. To ovšem otevřeně nepřiznávají. 

Autor: Jan Machač | středa 27.11.2019 9:46 | karma článku: 37,92 | přečteno: 1197x
  • Další články autora

Jan Machač

Zelené pokrytectví jménem CSRD

27.1.2023 v 13:40 | Karma: 20,91

Jan Machač

Lžou Greenpeace za peníze, nebo…?

15.10.2019 v 13:06 | Karma: 39,61