Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fyzikální nahodilost a prožívaná svoboda

Modely připouštějící různost časového vývoje a proti tomu prožívaná svoboda (či pocit svobody) jsou různé věci. Jejich vzájemná podmíněnost nemusí být zřejmá. (OSaU 3)

Problém možnosti nenastalého

Tvrzení, že „opravdu svobodné“ je pouze takové jednání, při němž dochází k výběru jedné z „nejméně dvou realizovatelných možností“, je značně diskutabilní. Již proto, že reálnost nevybrané možnosti nelze ověřit. Dichotomie „determinismus – nahodilost“ je konstrukt lidské teorie, týká se hlavně modelů dějů fyzikálních, kde jsou zkoumány vazby mezi veličinami. Takové vazby bývají buď jednoznačné (klasická mechanika) nebo pravděpodobnostní (Heisenbergův princip neurčitosti). Aplikovatelnost takové dichotomie v otázkách společenských věd není ani jednoduchá ani zřejmá.

Dvojice jevů „nesvoboda – svoboda“ se naopak dá sotva aplikovat na fyzikální veličiny. Jde o dvě opačné charakteristiky či celou škálu, jež se týká života, nebo možná „prožívání“. Spíše než s nahodilostí neživého (fyzikálního) světa ji lze spojovat s pojmy jako zodpovědnost, riziko nebo hodnota.

Vztah svobody k nahodilosti (náhodnosti, neurčenosti, nedeterminovanosti) může být pojímán rozličnými způsoby, ale těžko lze obsahy a rozsahy obou pojmů prostě překrýt a ukázat, kde, jak a zda vůbec jeden přesahuje vně druhého. Podobně je to (při užití opačných pojmů) s určeností (daností, determinovaností, kauzalitou v absolutním smyslu) a s nesvobodou.

Různost možností ohledně vztahu svobody a (in)determinismu samozřejmě není mým objevem. V odborné terminologii se spojení deterministického pojetí světa (názor, že vše, co „je“, je „nutně“) a svobodné vůle člověka nazývá kompatibilismus. Indeterministickým zastáncům svobodné vůle se říká libertariáni. Kompatibilismus a jeho alternativy [1] znázorňuje tabulka na následující straně. V ní je asi přirozené předřazovat otázku po determinismu (záhlaví řádků) otázce po svobodě (záhlaví sloupců).

Možnost „¦ ? ¦“ v třetím řádku vyjadřuje upuštění od předřazování otázky po determinismu, „uzávorkování“ takové otázky (po vzoru fenomenologického uzávorkování noumena předřazovaného fenoménu), případně její deaktivaci odpověďmi typu „nerozhodnuto“, „nerozhodnutelno“ či „nepodstatné“.

Obr. 1

V některých textech je místo adjektiva „přísný“ [2] z obrázku 1 užíváno slov „tvrdý“ [3] nebo „silný“ [4].

(Poznámka: Pole „Sk/LK“ jsem si dovolil doplnit z vlastní „svobodné vůle“.)

Problém záměrnosti

Při povrchním pohledu se může zdát, že ve snaze o „definici“ svobody mají libertariáni před kompatibilisty určitou výhodu. Libertariánská definice svobody by totiž mohla znít tak, že svobodné jednání spočívá v možnosti výběru z nejméně dvou různých „alternativ reality“. Kompatibilisté s různými alternativami reality nepočítají, proto se při definici svobodného konání většinou odvolávají na záměrnost, racionální deliberaci nebo absenci donucení.

Podle mne jsou ale oba pokusy o definici svobody problematické. Libertariánům těžko může stačit jakýkoli výběr z možných variant, protože pokud by byl výběr nezáměrný, nedala by se svoboda odlišit od nahodilosti. Kompatibilisté (případně i se záměrností počítající libertariáni) pak mohou docela snadno nahlédnout, že záměrnost a deliberace (tj. úvaha či rozhodnutí) jsou pojmy podobného typu jako svoboda, donucení je zase pojem spjatý s negací či potlačením svobody. V definici těchto pojmů by patrně bylo potřeba se na svobodu nějak odkazovat a ocitli bychom se v definičním kruhu.

Zdá se, že kompatibilismus a libertariánství (dvě pole v obrázku 1) problematiku svobody nepokrývají zcela a bez problémů. Jejich alternativou však nemusí nutně být odmítnutí svobody a přechod do pravého sloupce obrázku 1 s adjektivy „přísný“. Možná by mohl být hoden pozornosti i takový pohled, jenž nazírá svobodu jako fenomén nezávislý na otázce po platnosti determinismu. Protože tento náhled nečiní svobodu závislou na informaci o počtu různých alternativy budoucnosti a o reálnosti jejich výběru (a také z důvodu omezenosti mé fantazie a kreativity v oblasti tvorby slov), dovolil jsem si jej nazvat „skorokompatibilismem“ nebo „lehkým kompatibilismem“. V obrázku 1 jde o pole „Sk/LK“. Asi méně krkolomný by byl název „semikompatibilismus“. Ten ale již použil John Martin Fischer pro uznání morální odpovědnosti bez ohledu na existenci svobody.

Problém se spočetností a odděleností

Kladení podstaty svobody do výběru z možných alternativ je podle mne problematický počin, ať již se v sousloví „možné alternativy“ spojujeme adjektivum „možné“ s možností praktické realizovatelnosti (jak ji zjišťovat?), se schopností si alternativu „představit“ (jaké meze dát fantazii?) či s nenalezením sporu při modelování reality nějakou teorií matematicko-logického typu (jak modelovat něco takového, jako je svoboda?).

Dále model, jež počítá s rozhodováními v izolovaných bodech časové osy a s konečným (případně spočetně nekonečným) množstvím alternativ v každém z těchto bodů, není určitě jediným možným modelem. Lze si představit i model, v němž rozhodovací „okamžiky“ a jednotlivé „alternativy“ tvoří buď nespočetné kontinuum, nebo se rozplývají do nějakých fuzzy struktur.

Zejména pro oblast emocí je spojitost snadno představitelná. A to nejen pro intenzitu cítění a prožívání, ale i pro přechody mezi variantami a typy. Jestliže pak kontinuum jako model nějakých jevů v mysli připustíme, stanou se úvahy o porovnávání, vyhodnocování a vybírání dosti nejasnými. Proces vzniku volby by mohl paralyzovat třeba i takový ryze matematický problém, jako je platnost axiómu výběru.

Dalo by se namítat, že i kontinuálně prožívané vnitřní stavy vyústí navenek v určité volby mezi alternativami, jejichž počet není nespočetný. Tak tomu patrně skutečně bývá. Je ale otázka, zda i „volba“ toho, jak budu určitou situaci prožívat, nakolik budu případné těžkosti brát jako výzvu pro své lidství a nakolik si budu naopak zoufat, nemá co činit se svobodou. A zda právě takové „volby“ postojů, prožívání či hodnocení nemohou působit na osobnost „volitele“ i na jeho okolí a zda nemohou podstatným způsobem ovlivňovat jeho i jeho bližní.

Pro svou vlastní osobu si odpovídám, že mohou. A domnívám se, že pro ony „volby“ postojů nelze předem vytvářet konečné, ba ani spočetné seznamy možností.

Zde se snad ukazuje něco podobného kontinuu, navíc nejspíš s problematickými možnostmi uspořádání a s nejasným počtem dimenzí. A možná se zde ukazuje ještě i něco dalšího a zcela jiného než nespočetné kontinuum. Totiž život sám.

-----

[1] Shadlen Michael N., Roskiesová Adina L.: The neurobiology of decision-making and responsibility: Reconciling mechanism and mindedness; http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnins.2012.00056/full

[2] Šimáčková Kateřina: Svobodná vůle z pohledu experimentální filosofie: Mezi kompatibilismem a inkompatibilismem; http://is.muni.cz/th/262593/ff_m/Diplomova_prace.pdf, str. 9

[3] Havlíček Ondřej: Svobodná vůle a přístup k informacím o vlastních intencích; http://www.ondrejhavlicek.com/docs/2012-11-07_Havlicek_DP_Svobodna-vule.pdf, str. 7

[4] V jistém smyslu Brinzanik Dušan: Živé tělo jako pramen svobody; https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120064572, str. 22

Autor: Jan Kábrt | sobota 9.12.2017 7:08 | karma článku: 7,87 | přečteno: 329x
  • Další články autora

Jan Kábrt

O svobodě (a) uctívání 12

Patří k důstojnému naplnění lidského života spíše přijetí svobody, anebo pokorné uctívání? Působí tyto dva fenomény spíše společně, anebo proti sobě?

10.2.2018 v 7:08 | Karma: 6,30 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Mýtus – orientace v bytí a vzhlížení k obzoru

Mýty byly a jsou součástí našich životů. Nemyslím si, že je smysluplné proti všem projevům mýtu bojovat. Patrně však není dobré nechat nějakou formou mýtu zotročit. (OSaU 11)

3.2.2018 v 7:08 | Karma: 8,24 | Přečteno: 119x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Svoboda, úcta a (a)teismus

Srovnávání teismu a ateismu může mít zajisté rozmanitou podobu. Rád bych se pokusil o cosi podobného z hlediska svobody a úcty. (OSaU 10)

27.1.2018 v 7:08 | Karma: 8,56 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Svoboda, evoluce a hra

Ideálu svobody přisuzujeme často vznešenost a vážnost. Hra bývá naopak spojována s volným časem a s nezávazností. Přesto to mohou být příbuzné fenomény. (OSaU 9)

20.1.2018 v 7:08 | Karma: 5,31 | Přečteno: 90x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Svoboda, úcta a sociální stratifikace

Po tisíce let žijeme ve společenstvích rozdělených do vrstev či tříd. Sociální status bezpochyby ovlivňuje mnohé naše vztahy. Včetně vztahu ke svobodě. (OSaU 8)

13.1.2018 v 7:08 | Karma: 10,93 | Přečteno: 241x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Emigrantovi v USA pomohl s důchodem archiv StB, našli v něm doklad o zaměstnání

2. května 2024  15:15

Seniorovi žijícímu v USA pomohl s důchodem v ČR archiv Státní bezpečnost (StB). Právě v něm totiž...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  15:15

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

U Prahy vykolejil v zatáčce osobní vlak, dva vagony se převrátily

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  15:13

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Poslanci budou jednat o zákoníku práce, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  15:05

Přímý přenos Poslanci mají začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela zákoníku práce předpokládá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 467x
Oficiálním vzděláním jsem matematik. Nemalou část života jsem se pokoušel proniknout do některých oblastí filosofie a teologie. Možná proto, že ani v jednom z uvedených tří oborů nepracuji, mě všechny dodnes přitahují.

Seznam rubrik