Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvojí založení logiky a možná i filosofie

Ve filosofii se občas vynořují různé „základní otázky“, jež někdy vedou (naštěstí nejčastěji pouze u nepočetných skupin odborníků) k polarizaci. K podobné polarizaci filosofie podle mne poukazuje i volba definice logiky.

V evropské filosofii lze za vzájemně konkurenční dvojice paradigmat považovat například platónismus a aristotelismus (ve více formální podobě pak realismus a nominalismus) nebo epikurejství a stoicismus (později materialismus a idealismus). Domnívám se, že k jedné takové dvojici lze dohlédnout od dvojího založení logiky.

Logiku jsem vždy považoval za poměrně přehlednou vědu, jež obývá malé území na pomezí tří velkých království, a to matematiky, filosofie a jazyka. O jejím dvojím možném založení či  „ospravedlnění“ jsem sice věděl snad od svého mládí, ale rozdíl mezi nimi jsem dlouho považoval za formální a ne příliš zajímavý. Při obou svých založeních totiž logika nakonec pracuje se dvěma nebo třemi hodnotami (ano, ne, případně ještě nerozhodnuto), zabývá se proměnnými, jež mohou těchto hodnot nabývat a „vymýšlí“ pro ně různé operace, relace či funkce. Dnes si nezajímavostí rozdílu obou založení vůbec nejsem jist.

„Matematické“ založení logiky

První ze založení logiky je Booleova algebra. Jistě nejde o prvenství v čase. Na prvním místě zmiňuji toto východisko pro logiku proto, že je méně problémové. Nejjednodušší Booleovu algebru lze definovat tak, že nad dvouprvkovou množinou jsou zavedeny dvě binární a jedna unární operace, jež mají určité vlastnosti. Jde o zcela abstraktní formální strukturu. Logika se z ní stane tak, že se zmíněné dvouprvkové množině „přiřadí význam“ hodnot „pravda“ a „nepravda“. Ve (vyvolené – vhodné) unární operaci se pak „rozpozná“ negace, v binárních operacích „logické spojky“ a logika je hotova. Dále lze samozřejmě zobecňovat, pracovat s výroky a výrokovými formami, zavádět kvantifikátory pro operandy i operace (logiky vyšších řádů), pracovat se spočetně nekonečnými množinami (případně se i domnívat, že lze pracovat s množinami nespočetnými), definovat modální nebo fuzzy logiky etc.

Takto formálně založená logika se mimo jiné dobře hodí pro vytváření algoritmů, čehož praktické užití vidíme v různých automatických a řídicích systémech od osobních počítačů a chytrých telefonů přes databáze velkých firem a státních institucí až třeba po řízení kosmických letů.

Formální založení logiky a z něj odvozené systémy nevytvářejí prostor ani pro axiologii (rozlišení dobrého a zlého, resp. více či méně hodnotného) ani pro otázku po směřování. Zdá se, jakoby byly „předurčeny“ k popisu světa neživých věcí. Pokud tyto logické a řídicí systémy neživý svět i mění, jde o jev, jenž lze opět nezaujatě konstatovat a třeba také zaznamenat systémem samým. Že se tím mění i svět živých bytostí, je ovšem fakt, jenž z oné dokonale logické mašinerie poněkud trčí.

„Filosoficko historické“ založení logiky

Od starověku byla (alespoň v Evropě) logika považována za vědu o správném (či nástroj ke správnému) usuzování. Domnívám se, že často byla logika užívána dokonce až ve smyslu nástroje ke správnému rozhodování. Tedy k hledání hodnotnějších a/nebo smysluplnějších možností ve změti všeho, co se myslící bytosti nabízí (a podbízí).

Po vzniku matematicky založené logiky si mnozí lidé všimli, že jím je logika o ono „filosoficko historické“ paradigma ochuzena. Možná i tento pocit vedl Rudolfa Carnapa k úvahám, zda by logický popis empirického světa nemohl k rozměru extenzí („k čemu“ se logika vztahuje) doplnit rozměr intenzí („jak“ se vztahuje).

Velmi snadno bylo zmíněné ochuzení možno nahlédnout na příkladu implikace. Implikace (nebo něco jí podobného) bývala mnohdy považována za podstatnou součást jednotlivých kroků při tvorbě („správného“) úsudku neboli při logickém dokazování. Ve formálně založené logice jsou ale nutně evidovány dvě vlastnosti implikace, jež zdaleka ne u každého „tvůrce úsudků“ vzbuzují nadšení: Zaprvé nepravda implikuje cokoli a zadruhé pravda je implikována čímkoli. Nejznámější pokus o „nápravu“ tohoto stavu je patrně alternativní definice implikace od Davida Kellogga Lewise a vznik moderní modální logiky.

V současné době se povědomí o rozdílu obou paradigmat v logice vytrácí. Na podporu této své domněnky si dovolím uvést dva typy úsudků, jež jsou našim středoškolákům předkládány v podstatě současně a jejichž vzájemná nekompatibilita myslím nikomu příliš nevadí:

(1) Jednoduchá úloha z (jednoduché, středoškolské) Boolovy logiky: Určete pravdivostní hodnotu implikace: Jestliže je číslo 20 dělitelné osmi, pak jeho polovina je liché číslo. Za „správné“ řešení se považuje odpověď „pravdivá implikace“, protože antecedent (předpoklad „8 dělí 20“) je nepravdivý.

(2) Jednoduchá úloha z fyziky: Určete, zda platí tvrzení: Když jede automobilista z Prahy do Brna (200 km) první polovinu dráhy konstantní rychlostí 130 km/h a druhou polovinu dráhy konstantní rychlostí 70 km/h, je jeho průměrná rychlost ((130 + 70 )/ 2) 100 km/h. Za „správné“ řešení se považuje odpověď „úvaha neplatí“. (Aritmetický průměr rychlostí se totiž rovná rychlosti průměrné při stejných intervalech času, nikoli dráhy. Zde je průměrná rychlost 200 [km] / 2,198 [h] = 91 [km/h].) Pokud by si ale nějaký student všiml, že tvrzení má formu implikace, mohl by uvažovat i takto: Na dálnici D1 je vzhledem k jejímu stavu a stálým opravám nemožné jet první stokilometrový úsek konstantní rychlostí 130 km/h. (A nejspíš nebude možné ani u druhého úseku dodržet stálou rychlost 70 km/h.) Je prakticky jisté, že takto žádný řidič nejel. Antecedent zkoumané implikace je nepravdivý a implikace sama je tedy pravdivá. Taková úvaha by jistě byla posouzena jako chybná. Úlohy ve fyzice se totiž nevztahují ke světu „reálně existujícímu“, ale ke světu (nějak (?(!))) „možnému“.

Dvojí založení filosofie

Výše popsané dvojí paradigma lze od „založení“ logiky odpoutat, zobecnit a aplikovat na lidské vypořádávání se s otázkou po „celku“, tedy na filosofii. Matematickému založení logiky pak bude odpovídat filosofie nezaujatě popisného typu, která „pouze“ eviduje to, co pokládá za dané. Patrně sem patří pozitivismus, různé formy empirismu, nejspíš i současná analytická filosofie (nebo alespoň její „jaderná“ část). Osobně k tomuto paradigmatu řadím i mnohé formy náboženských systémů, zejména ty, které jasně popisují jakýsi (podle nich „důležitější“ či „trvalejší“) svět nad tímto světem a dávají přesný návod na jistou cestu k němu, nejčastěji jazykem církevních dogmat či jinými prostředky religiozity.

Toto první filosofické paradigma bych si dovolil označit slovem „popisné“ či „popisující“. Užití popisného paradigmatu samozřejmě nevylučuje popis hodnotových systémů a různých forem angažovanosti, jež se dají evidovat při studiu lidské společnosti.

Pro druhé paradigma je charakteristické, že se u „pouhého“ popisu nezastavuje, případně ani nemá ambici zabývat se úplně všemi zákoutími množiny empirických dat a (přírodo)vědeckých faktů. V popředí zájmu filosofa při užití druhého paradigmatu bývá třeba nakládání člověka s jeho životem, vztah člověka k hodnotám etc. Toto paradigma lze myslím nalézat u některých forem tzv. kontinentální filosofie. Z teistických způsobů vztahování se k „celku“ sem podle mne patří systémy otevřené, které nenabízejí hotové a všepokrývající receptury ani pro vztah ke světu ani pro vztah k Bohu.

Toto druhé paradigma bych si snad troufl nazvat „směřující“. Poctivé užití směřujícího paradigmatu ovšem vůbec nedává záruku, že jeho uživatel či nositel najde ve svém životě vždy jasně a zřetelně „správnou“ cestu a/nebo že do úběžníku svého směřování dokáže domalovat zřetelný cíl.

Autor: Jan Kábrt | pondělí 15.2.2016 8:05 | karma článku: 10,68 | přečteno: 241x
  • Další články autora

Jan Kábrt

O svobodě (a) uctívání 12

Patří k důstojnému naplnění lidského života spíše přijetí svobody, anebo pokorné uctívání? Působí tyto dva fenomény spíše společně, anebo proti sobě?

10.2.2018 v 7:08 | Karma: 6,30 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Mýtus – orientace v bytí a vzhlížení k obzoru

Mýty byly a jsou součástí našich životů. Nemyslím si, že je smysluplné proti všem projevům mýtu bojovat. Patrně však není dobré nechat nějakou formou mýtu zotročit. (OSaU 11)

3.2.2018 v 7:08 | Karma: 8,24 | Přečteno: 119x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Svoboda, úcta a (a)teismus

Srovnávání teismu a ateismu může mít zajisté rozmanitou podobu. Rád bych se pokusil o cosi podobného z hlediska svobody a úcty. (OSaU 10)

27.1.2018 v 7:08 | Karma: 8,56 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Svoboda, evoluce a hra

Ideálu svobody přisuzujeme často vznešenost a vážnost. Hra bývá naopak spojována s volným časem a s nezávazností. Přesto to mohou být příbuzné fenomény. (OSaU 9)

20.1.2018 v 7:08 | Karma: 5,31 | Přečteno: 90x | Diskuse| Společnost

Jan Kábrt

Svoboda, úcta a sociální stratifikace

Po tisíce let žijeme ve společenstvích rozdělených do vrstev či tříd. Sociální status bezpochyby ovlivňuje mnohé naše vztahy. Včetně vztahu ke svobodě. (OSaU 8)

13.1.2018 v 7:08 | Karma: 10,93 | Přečteno: 241x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Foto měsíce zachycuje zlaté oslavy. Porota ocenila Michala Růžičku z MAFRY

27. června 2024  16:08

Kapitán národního týmu Roman Červenka slaví na pódiu s mistrovskou trofejí, zatímco na něj...

Silné bouřky jdou Českem, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  16:04

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Zelenskyj se v Bruselu sešel s lídry EU, podepsal novou bezpečností dohodu

27. června 2024  15:03,  aktualizováno  16:01

Evropská unie a Ukrajina v Bruselu schválily bezpečnostní dohodu, jež slibuje pokračování vojenské...

Policie prohledala pražské byty Bystroně z AfD, dostala žádost z Německa

27. června 2024  12:48,  aktualizováno  15:48

Česká policie prohledala dva byty politika Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně na pražském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 468x
Oficiálním vzděláním jsem matematik. Nemalou část života jsem se pokoušel proniknout do některých oblastí filosofie a teologie. Možná proto, že ani v jednom z uvedených tří oborů nepracuji, mě všechny dodnes přitahují.

Seznam rubrik