Salman Rushdie – prorok islámské invaze

Pokud by si nevysloužil Salman Rushdie fatvu za Satanské verše, bezesporu by ho stihla za otevřený popis islámského teroru, který se snáší na civilizovaný svět, v jeho nové knize Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí.

Rushdie ukrývá svůj pohled na islám za metaforou džinů, jak je pro jeho magický realizmus typické. V boji těch dobrých na straně lidstva proti těm zlým vidí spisovatel jedinou naději na záchranu civilizace před temnotou a nihilismem.

Ukazuje, jak nevelké množství odhodlaných jedinců dokáže ovládat obrovské masy, tak jako například „v dobách největšího rozmachu Britského impéria nebylo v Indii více než dvacet tisíc Britů, kteří úspěšně vládli více než třem stovkám milionů Indů“. Vůdci invaze, podle Rushdieho, „nepochybují, že džinové (čti muslimové) jsou lidem v každém ohledu nadřazeni‘. Jejich „pohrdání poddanými jen posílila ochota lidí nechat se naverbovat do role pomocníků při správě nové říše“. Zde Salman Rushdie ukazuje v celé nahotě bezpáteřnost politiků, kteří za příslib zachování byť zdání moci, zradí civilizovaný svět.

V čem vidí naději, vtělil spisovatel do slov filozofa Ibn Rušda: „Nepřítel je hloupý. Tyrani nepřijdou s ničím novým a nedokážou se poučit ze skonu svých předchůdců. Budou krutí,“ pokračuje Rushdie, „budou umlčovat soky násilím, plodit nenávist a ničit to, co mají lidé rádi, a to je nakonec porazí.“ „Obsadit jednotlivá území světa a vyhlásit na nich království, je jedna věc, vládnout jim však je něco úplně jiného. Svárliví, lhostejní, marniví a krutí, obávaní, ale také nenávidění zlí... k vládnutí jim chybí schopnosti. Jediné, čím jsou pro vládnutí nadání, je hrubá síla“.

A tak dokud nebudou „dobří“ muslimové slyšet přinejmenším stejně jako ti „zlí“, nemá civilizace naději. Protože „to, co je v nich zlé a odpudivé, je zrcadlovým odrazem odpudivého a zlé zlého v (ostatních) lidech,... bezohlednost, zlovolnost a krutost. Bitva proti džinům (čti muslimům) je zpodobněním bitvy v lidském srdci.“

Lidstvo může vyhladit islám kvůli těm, kteří staví na jeho násilné podstatě a ignorují to dobré, co se v něm hluboko ukrývá. Ale s tím by jen posílili démony a džiny v sobě samých. Jediná cesta je, aby se muslimové postavili do čela boje proti muslimům. Prošli si co nejrychleji osvícenstvím a reformací. Jinak budou pohlceni spolu s poraženými. Jedině když se budou podílet na zachování „mírumilovného, civilizovaného světa, ve kterém vládne tvrdá práce a úcta k zemi“, má Země šanci na zastavit pád do temnoty islámského područí.

Autor: Jan Jirků | pátek 5.8.2016 20:25 | karma článku: 32,07 | přečteno: 1329x

Další články autora

Jan Jirků

Jak se z konzervatismu stala karikatura

Z učení o kontinuitě a omezení moci se stal pojem, kterým se často legitimizuje zvrat, silný vůdce a selektivní respekt k institucím. Konzervatismus se mění ve svoji karikaturu.

30.12.2025 v 19:41 | Karma: 10,26 | Přečteno: 291x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Člověk a týden - Kdo se postará o seniory

Tento týden přinesl mnoho zpráv, které spojuje jedno - naše společnost stárne rychleji, než roste její solidarita. A pokud nezměníme přístup k těm, kteří pomáhají, může se stát, že jednou už nikdo nezvedne telefon.

19.10.2025 v 20:29 | Karma: 7,93 | Přečteno: 333x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Člověk mezi Jihem a Vysočinou

Znáte svoje kořeny? Nemyslím teď složité rodokmeny a heraldické znaky. Myslím krajinu, jazyk, rytmus života. V jakém prostředí jste vyrostli? Kde jste poprvé pochopili, co je „doma“?

16.10.2025 v 20:31 | Karma: 6,19 | Přečteno: 99x | Diskuse | Společnost

Jan Jirků

TÝDEN PO

Téměř dva miliony voličů nevolili ANO proto, že by věřili v nesplnitelné sliby. Volili ho, protože v časech nejistoty představuje alespoň příslib jistoty

12.10.2025 v 22:42 | Karma: 10,00 | Přečteno: 225x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Liza a Maxim: Dva hlasy odporu proti ruské válce

Zdravotnice a IT technik. Hlasy svědomí ruských zločinů. Dva z lidí, kteří dokumentují pravdivý obraz temné kapitoly ruského impéria. Nyní jim v USA hrozí deportace do Ruska.

7.3.2025 v 8:00 | Karma: 11,48 | Přečteno: 162x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
16. dubna 2026  10:35

Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
16. dubna 2026  10:28

V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...

Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha

Petřín (duben 2026)
15. dubna 2026  11:45,  aktualizováno  12:50

Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...

Výluka tramvají mezi Želivského a Vinice potrvá téměř 3 měsíce. ROPID mění trasy

V ulici Želivského došlo ke srážce tramvají (16. prosinec 2025)
15. dubna 2026  12:40

Kvůli napojení nové tramvajové trati bude od soboty 18. dubna 2026 přerušen provoz tramvají v úseku...

Opožděně, dráž a zapovězený autům. Dvorecký most mění tok dopravy

Dvorecký most, který bude spojovat břehy Prahy 4 a 5 se oficiálně otevře...
17. dubna 2026,  aktualizováno 

Slavnostní otevření s historickými autobusy, ale i největší změny v městské hromadné dopravě za...

vydáno 16. dubna 2026  23:24

Zkušební provoz této trolejbusové linky č. 52 již probíhá z termínálu Na Knížecí v Praze 5 přes...

Hnutí Za Lužánky povede do podzimních voleb ředitelka TIC Brno Janulíková

ilustrační snímek
16. dubna 2026  19:18,  aktualizováno  19:18

Nové hnutí Za Lužánky povede do podzimních komunálních voleb ředitelka TIC Brno Jana Janulíková....

ODS v Praze připouští SPOLU bez lidovců, kritizuje jejich handl o kandidátku

ilustrační snímek
16. dubna 2026  20:52,  aktualizováno  20:52

V komunálních volbách v roce 2022 dosáhla koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) významného úspěchu,...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1190x
O legitimitě a dělbě moci,
o příbězích a hledání pravdy,
o svobodě, rovnosti a bratství,
Maners maketh man.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.