Československá liga? Proč s tím nepřišli raději hokejisté?

(Krátké zamyšlení nad myšlenkou společných sportovních soutěží se Slováky. Proč fotbalový nápad přijímám s rozpaky, ale okamžitě bych ho aplikoval na lední hokej. Srovnání s dalšími nadnárodními ligami.)

Czechoslovakialeccos.com

Po česko-slovenské házenkářské Interlize, po ČeskoSlovenské SuperStar a po česko-slovenském Silvestru tu máme velice atraktivní nápad na společnou fotbalovou ligu. Já jsem se narodil v ČS(S)SR, mám spolužáky ze Slovenska, občas navštěvuji slovenské servery, a vnímám Slováky jako bratrský národ, což už třeba někteří mladší takhle neberou. Proto první dojem z takovéhoto nápadu je jednoznačně kladný. Jenže při troše přemýšlení začne určitá skepse hlodat.

 

Obě země mají vlastní fotbalové svazy, vlastní národní týmy, vlastní systém pohárových koeficientů a řadu podobných problémů. Na úrovni klubového fotbalu se dá říci, že naši východní sousedé se zmítají v krizi od rozdělení státu, zatímco my jsme se dlouho měřili s Řeky, Portugalci, Rusy a Skoty, abychom v posledních letech zapadli do úplně stejných bažin. Zatímco česká klubová kopaná ustupuje ze slávy, slovenská aspoň stagnuje na místě. Na úrovni národních týmů dochází k určitému prohození rolí, ale všechno potvrdí nebo vyvrátí teprve čas.

 

Co by spojením ligy odpadlo? Různé záchranářské antizápasy typu Vršovice – Střížkov, Žižkov – Kladno nebo Dubnica – Senica. Co by přibylo? Velké cestování pro některá družstva (Plzeň, Košice). Ano, určitý bonus by to s sebou neslo. Ale nepřevážily by technické náklady takového nápadu? V příští sezóně mají reprezentovat každou zemi 4 mužstva. Přidělila by UEFA 6 míst jedné lize (zbylé 2 týmy by se kvalifikovaly z národních pohárů), a to lize stále kvality nikterak závratné? Nedovedu si to představit. V evropských ligách se setkáme s případem Monaka ve francouzské lize, které ovšem spadá právě do francouzských kvót. Pak je tu třeba severoirské Londonderry hrající irskou ligu a určitě pár dalších případů. Dodneška se nepovedlo dotáhnout projekt glasgowských klubů Celtic a Rangers v anglické lize. Moldavský (podněsterský) Šeriff Tiraspol, černá můra všech slávistů, zatím ne a ne být připuštěn do ruské nebo ukrajinské ligy. Dokonce i Velšané hrají samostatnou ligu.

 

Pokud by se podařilo vyjednat nějakou výjimku na UEFA, pak bych pro společnou fotbalovou ligu se Slováky samozřejmě byl, ale zatím mi celý projekt připadá jako plácnutí do vody. Možná by se někdy v létě před sezónu dal udělat např. čtyřčlenný Superpohár, s vítězi národních lig a pohárů. To by nikoho nic nestálo a fanoušky snad aspoň trochu potěšilo. Na něco většího asi hned tak nedojde.

 

Zato ve druhém z populárních sportů, ledním hokeji, je sjednocení vynikajícím nápadem. Ba možná i nutností. Kromě dobře známé kanadsko-americké ligy (onoho zvláštního, ale již klasického, hybridu, kde americká mužstva výrazně převažují nad kanadskými, zatímco v národnostech hráčů je to právě naopak). Máme tu velkoruskou KHL, která by ráda vystrčila své růžky na Skandinávský poloostrov i do středu Evropy. A v rakouské lize hraje 6 týmů z Rakouska, 2 ze Slovinska a po 1 zástupci má Maďarsko a Chorvatsko.

 

V situaci, kdy český i slovenský hokej zažívají ústup ze slávy, je pravá chvíla si alespoň trochu pomoci sjednocením ligy. Při neexistenci rozumných evropských hokejových pohárů nemají Češi ani Slováci co ztratit. Navíc by se cestování dalo (ale nemuselo) ošetřit systémem divizí, který je v hokeji běžný. Např. rozdělením na českou, moravsko-slezskou a slovenskou divizi. Zejména závěrečné play-off by mělo zase o něco větší náboj. Jsem zkrátka přesvědčen, že v ledním hokeji má česko-slovenská spolupráce podstatně zajímavější a reálnější budoucnost než v kopané. Doufám, že si to odpovědní činovníci brzy uvědomí.

 

Zatím se můžeme těšit na olympijský turnaj, slibně začínající pikantní skupinou československo-sovětského (ne)přátelství. Bude to určitě pěkný hokej, i když všichni asi tak trochu tušíme, že to může snadno dopadnout analogií Linekerova citátu o fotbale, 90 minutách, 22 hráčích a Němcích: ,,Hokej je hra, která trvá 60 minut, hraje ji 12 lidí a vždycky vyhrají Rusové.“

 

Anebo bude všechno úplně jinak? Uvidíme…

 

KONEC

Autor: Jan Hoffmann | pátek 12.2.2010 0:55 | karma článku: 11,60 | přečteno: 1763x