Vláda tlačí na ceny potravin „systematicky“, ale málo
Když lidem stoupají životní náklady rychleji než příjmy a než výnosy z úspor a investic, když chudne většina národa, není to problém několika tisíců málo vydělávajících či vůbec nevydělávajících osob, ale je to problém celé obce a tedy téma výsostně politické.
Otázka je, zda má nějaké politické řešení. Francouzský prezident Emmanuel Macron letos zjara svolal jednání vlády s obchodními řetězci a dohodli se společně na zastropování cen potravin. Dohoda platila od dubna do června a říkalo se jí „protiiflační čtvrtletí“. Namátkové kontroly pak měly zaručit, že obchodníci si nebudou kompenzovat snížení příjmů vydíráním dodavatelů. Výběr toho, které potraviny budou takto „zabržděny“, zůstal na samotných obchodnících. Zajímavý byl přístup velkého řetězce E. Lecrlerc, který se jednání neúčastnil, ale jeho majitel Michel-Edouard Leclerc prohlásil: „Chci být levnější raději plošně. Nečekal jsem na hromadné jednání, abych snížil ceny. Dohoda by mohla vyvolat dojem, že si to maloobchodníci vynahradí tak, že budou účtovat více za své další produkty.“
U nás jednání probíhala tak, že vláda poslala na obchodníky kontroly z Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS), kteří nic neodhalili, kromě toho, že konkurence u nás je slabá. Ministři chodili po obchodech kontrolovat ceny na regálech, chválíce slevové akce, a vinu za drahé potraviny na sebe vzájemně házeli zemědělci, výrobci potravin a obchodníci. Členové vlády doporučovali občanům jezdit nakupovat do blízkého zahraničí. Proč tam je levněji, než u nás, ale vysvětlit nikdy nedokázali a něco proti tomu dělat už vůbec ne.
Zveřejnění loňských hospodářských výsledků největších dodavatelů potravin a primárních zemědělských surovin však jako by vlilo premiérovi do žil nové odhodlání. Při zahájení veletrhu Země živitelka v Českých Budějovicích tento týden premiér Fiala prohlásil: „Vysoké ceny potravin trápí české občany. Nesnažím se poukazovat na viníky, ale jde o to, aby lidé mohli jít do obchodu a koupit kvalitní české potraviny za přijatelnou cenu.“ Vyplácí se podle něj, že vláda „vyvíjí systematický tlak“ na všechny články obchodního řetězce. „Už klesají i (ceny) některé potraviny, ceny cukru, mléka nebo i másla. Nižší ale musí být i ceny jiných potravin,“ citovala jeho slova agentura ČTK.
Na viníky ale Fiala poukázal, a to docela přesně. „Vláda není cenotvorným orgánem, ale naší povinností je mluvit se všemi a vytvářet přiměřený nátlak na to, aby existovala rovnováha mezi ziskem, marží a cenou potraviny. Ti, kteří patří k největším podnikům tohoto typu v České republice – a do jisté míry mi připadá i nevkusné, když majitel takovýchto firem vyčítá vládě, že nic nedělá s cenami potravin – on by mohl jediným rozhodnutím ve svých koncernech dosáhnout toho, že lidé budou mít potraviny levnější,“ řekl Fiala a na dotaz ČTK potvrdil, že myslí Andreje Babiše. Omyl, jediné rozhodnutí by leželo na svěřeneckém fondu. Ale to je detail. Pokud bychom premiérova slova vzali vážně a důsledně, bylo by nejefektivnější, kdyby byl Babiš předsedou vlády.
Babiš určitě nemůže za to, že vláda zjišťuje skutečnosti a vztahy, které prostý občan má už dávno očíhnuté i ošlápnuté. Fialovo tápání odhaluje třeba jeho vyjádření pro deník Právo. Na otázku, proč jsou potraviny v Polsku pořád o tolik levnější než u nás, premiér reagoval mimo jiné vysvětlením, že polské zemědělství nebylo postiženo takovou koncentrací do velkých JZD jako u nás za minulého režimu a zůstali zachováni i malí zemědělci. Dobrá, ale proč nezůstali zachováni také v Česku, 30 let po zrušení JZD?
Ministr zemědělství Marek Výborný lidem poradil, aby si pečlivě kontrolovali, zda potraviny, které kupují, jsou české. Vláda zato bude "apelovat na řetězce", aby nabízely více českých potravin za přijatelné ceny. Problém je, že třeba banány určitě nejsou česká potravina a jsou levnější, než jablka. Tuzemští pěstitelé tvrdí, že česká jablka za české produkční ceny jsou ve velkých samoobsluhách neprodejná. Lidé jezdí do statků a na samosběr tak urputně, až zablokují dopravu. Řetězce to zřejmě nedojímá.
Takže pravdu má nakonec jihočeský hejtman Martin Kuba, když Právu řekl: „Ceny potravin ale spotřebitel opravdu u nás nemá možnost ovlivnit.“ Opravdu ne, ani když je kupuje v zahraničí. Zatímco v 1. pololetí 2019 Češi utratili v Polsku kartami České spořitelny 440 mil. Kč, letos už jsou to 2,5 miliardy korun, převážně za potraviny. Celkem to letos bude zhruba 17 miliard korun, odhaduje Česká spořitelna.
Takže občan dělá, co může. Maloobchodní tržby podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesají v meziročním srovnání nepřetržitě už nejméně 12 měsíců. Konkrétně v dubnu o 7,7 %, v květnu o 6,1 % a v červnu o 4,1 procenta, z toho za potraviny o 5,3 procenta. Indikátor důvěry spotřebitelů, publikovaný na konci tohoto týdne, klesl o 1,7 bodu na 91 bod. Pravda, nejde tady už jen o inflaci, která slábne, a ceny zboží. Jsou za tím obavy také z důchodové poloreformy, změny v daních a důsledky vládního šetřícího balíčku obecně. Počet respondentů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících dvanácti měsících se zvýšil. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci se nezměnil. Pouze mírně se zvýšil počet domácností, které se obávají zhoršení své vlastní finanční situace v příštích dvanácti měsících. Zvětšil se také podíl respondentů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.
„Důvěra spotřebitelů osciluje od počátku roku v poměrně úzkém pásmu několika procent. Většímu zlepšení v průběhu roku brání přetrvávající obavy různého charakteru. Zatímco ty z růstu cen postupně pominuly, obavy z vývoje celkové hospodářské situace v následujících 12 měsících přetrvávají. To se v kombinaci s vyššími obavami ze zhoršení finanční situace domácností promítá v tom, že meziročně je důvěra spotřebitelů sice výrazně vyšší, ale stále poměrně hluboko pod svým dlouhodobým průměrem,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Politických témat má Fialova vláda podstatně více, než jen ceny potravin. A některá podstatná by měl řešit dříve, lépe a trvanlivěji, než občané jím řízeného státu.
S využitím textu psaného pro server Svět hospodářství
Jan Ferenc
O Kuřeti a o tom, jak by dneska skončil Vodník
Před lety dávnými se na jednom pionýrském táboře vyskytovala tábornice zvaná Kuře. Někdo ji oslovoval rodem středním (vzor kuře), někdo ženském (vzor nůše). Ale nebylo to dáno tím, jak se Kuře ten den samo cítilo/a.
Jan Ferenc
O Kuřeti a o tom, jak by dneska skončil Vodník
Na jednom pionýrském táboře se před lety dávnými odehrála scénka, která byla tehdy k pousmání. Dnes by možná pana vedoucího stála existenci.
Jan Ferenc
Náměstek primátora Zdeněk Hřib rozdává z cizího, hlavně sobě
Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu a Pirát, přitlačil ve své kampani proti automobilismu. Přitlačil i v hlouposti svých argumentů. No, argumentů... jsou to spíše taková jen hesla.
Jan Ferenc
Den, kdy defíni začali testovat vědce
Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.
Jan Ferenc
Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží
Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit
Premium Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Vypalovali vosí hnízdo nad krytým bazénem. Shořel a Krumlov musí postavit nový
Jihočeští hasiči až do sobotních nočních hodin zasahovali u požáru střechy plaveckého bazénu v...
U irského parlamentu vznikl přístřešek pro kola za osm milionů, prší do něj
U budovy irského parlamentu v Dublinu vznikl přístřešek pro jízdní kola v ceně 336 tisíc eur (8,4...
V Zimbabwe založili školku. Sochy jsem vyvdala, směje se majitelka kavárny
Seriál Vystudovala bohemistiku, osud jí ale do cesty přihrál Afriku. Dnes se Hana Homolková pravidelně...
Většina populace nerozumí kryptoměnám. Deset procent je nezná, říká průzkum
Nadpoloviční většina obyvatel Česka nemá dostatečné znalosti o kryptoměnách. Konkrétně 44,5 procent...
Zábava v Brně: Vyhrajte vstupenky do BRuNO Family Parku
Hledáte tip na skvělé místo pro rodinnou zábavu, které je ideální v každém ročním období? Vyzkoušejte BRuNO Family Park v Brně, kde si přijdou na...
- Počet článků 149
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 754x