Britové koukají, co to vlastně odhlasovali. Jsme stejní?

Ve Spojeném království to stále vře. Vzduchem létají demise, hrozby, že nový návrh dohody o Brexitu parlament roztrhá na kusy apod. Spekuluje o pozici premiérky Theresy Mayové.

V tamních firmách prý panuje nejistota a pesimismus. Aby se věci vůbec někam posunuly, premiérka podle všech dostupných informací souhlasila se setrváním země v celní unii. A to se nelíbí skoro nikomu. Jak zastánci setrvání v unii, tak přátelé tvrdého rozchodu říkají – takže zůstaneme v celní unii, ale už o ní nebudeme hlasovat. Tak to jsme si pomohli!

Jenže co má Mayová dělat? Jednou země o odchodu s EU rozhodla. A ona to teď musí zařídit. Vrátit do vlastních rukou rozhodování o přílivu pracovníků z pevniny. Vymanit velkou část firem z unijních pravidel. Zároveň ale zachovat přístup na trh. A nenastartovat nové pnutí v Severním Irsku, které chce mi volně propustnou hranici s Irskem.

Ono je to celé nejspíš o tom, co napsala některá média po referendu: „Lidé rozhodli. A teď koukají, o čem.“ Podobně jsme u nás před sto lety strhli Mariánský sloup. Aniž bychom pořádně věděli proč. O něco později nechali zavřít Emila Háchu.

Vztek nám radí i teď. Před časem se politici předháněli v návrzích na zastropování úrokových sazeb. Z čehož by paradoxně nejvíc profitovali lichváři. Protože by jejich náruče zamířili mnozí z těch, kteří by jinde úvěr nedostali. Teď chceme zatnout tipec nekvalifikovaným léčitelům. A jak je poznáme, když jejich působení je většinou založeno na empirii, a nikoliv vědeckých poznatcích? A není lege artis? To je jedno, hlavně když jim zatnou tipec. Hurá! A taky vyženeme všechny ty Veolie, Suezy a Penty. Za pár miliard získáme zpět vodohospodářské firmy – pravda v lepším stavu, než v jakém je města a obce prodávala. A pak v nich budou hospodařit politici. Tak, jak jen oni to umí!

Podobných populistických návrhů lze najít… kolik z lidí, tleskajících Senátu za postoj k premiérovi, by asi včera tleskalo návrhu na jeho zrušení?

Je naivní si myslet, že lidé se budou rozhodovat a tleskat politikům na základě racionálních analýz. Tak to prostě nefunguje. Ale kdyby se aspoň někteří zamysleli nad tím, že zítra mohou vidět řadu věcí jinak než dnes. Ale to jsme zase u toho zpropadeného školství. Které nás učí psát a počítat. Ale už ne myslet, jednat, vést dialog… a rozhodovat se.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ferenc | pátek 7.12.2018 5:31 | karma článku: 25,24 | přečteno: 1539x