Neumíte malovat, nevadí, software maluje za vás

Stačí pořídit obstojnou fotku a vaše oblíbená krajinka, zatiší domova nebo portrét vašeho rodinného příslušníka se vám ukáže ve stylu zručného malíře.

Malbu imitujících programů je dnes poměrně dost. Některé jsou uzpůsobeny pro aktivní spolupráci - fotografii přemalováváte štětci volenými podle stylu malíře, což je práce zdlouhavá a vyžadující jistý výtvarný talent, jiné ovšem pracují za vás zcela, pouze si volíte výtvarnou techniku, kterou má být obrázek zpracován. 

Například program AKVIS poskytuje techniky Olej, akvarel, kvaš, plakátový komiks styl, linoryt, pastel, tuž nebo ingoust. Každou tuto techniku má v několika přednastavených základních variantách, které dále můžete upravovat soustavou ovladačů (barvu, sílu, tlak, rychlost či zvlnění tahu štětce). 

"Naloudujete" fotku, vyberete techniku a je vymalováno. Samozřejmě musíte vybrat vhodnou fotku pro softwarové zpracování. Každá technika se více hodí k určitému druhu malby (krajina, zátiší, portrét).

Jako příklady by se daly použít atraktivnější fotky, ale záměrně jsem vybral jen své ze svého okolí. Nejdříve krajina. První foto - výhled z okna. 

 (1.akvarel, 2. komiks, 3. olej s malým štětcem a jemně kroucenými tahy). Obrázek je členitý s mnoha detaily a kontrastem modré a žluté, proto asi nejlépe vyzní varianta poslední.

Věci, které vyzní na fotografii nemusí vyznít na obraze a obráceně. Proto je vhodnější uvažovat v kompozici více jako malíř.  

1. olej - silné tahy - připomíná techniku atmosferického malování Williama Turnera (1775), který svým pojetím předběhl dobu o celé století.

2. olej . slabý štětec - zvlněné tahy - připomíná techniku impresionistů (Renoir, Monet). Sílu zvlnění si rovněž můžete nastavit (a lá Vincent van Gogh)

Foto - večerní výhled z okna za mlžného počasí. Mobilní foťák nedostatek světla nezvládá, ale to pro úpravu vůbec nevadí spíše naopak. 

Stejná volba štětců jako u předchozí fotografie 

Pro impresi se hodí snímky se silně osvětlenými plochami (svítání, západy) - olej - slabý štětec

Varianta Pastel  

Úprava fotky z mého článku Decor Folií Arboris 

1. komiks plakát  2. kvaš

Název komiks (v EN jen comic) je trochu zavádějící. Plakátová forma se zvýrazněnými konturami zdůrazňující "logaritmickou" krásu křivek přírody pochází ze slohu nazývaného Secese nebo Art Deco. Komiks existoval nejdříve zcela nazávisle na tomto stylu, ale díky oblibě komiksových  autorů, kteří tento styl začali využívat, došlo k tomuto lidovému spojení. Za prototyp komiksu jsou považovány série reliéfů na starověkých památkách či obrazové série života Kristova. V zásadě jde o základ filmu, který není ničím jiným než slepenou sérií sekvencí příběhu. Lidský život je příběh, vůbec vše je příběh a proto zpracovatelné formou komiksu.

Fotky detailů přírody jsou pro tuto variantu nejvhodnější. Téměř jako od Alfonse Muchy

Lepší zátiší jsem nestačil zhotovit. Měl jsem staženou pouze dočasnou zkušební verzi. Olej - silné tahy.

Selfíčko - 1.kvaš 2. olej - lehké tahy 3. olej - suchý štětec

Úprava může zvýraznit jinak úplně nezajímavé fotky. 

1. tuž, 2. komiks, 3. pastel, 4. kvaš, 5. olej - malý štětec.  

Nejméně zdařilou variantou je asi akvarel, komiksová forma moc nefunguje u portrétů. Z olejových štětců je nejpřirozenější malý s kroucenými tahy.

Autor: Vítězslav Janáček | sobota 5.12.2015 18:32 | karma článku: 17,87 | přečteno: 1086x