Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Wernher von Braun

Zítra, 23. března, uplyne sto let ode dne, kdy se v pruském městě Wirsitz (dnes polský Wyrzysk) narodil ve šlechtické rodině Wernher von Braun, budoucí konstruktér německých a později amerických raket.

Von Braun ve své pracovně v ústředí NASA

Von Braun, celým jménem Wernher Magnus Maximilian Frieherr von Braun, se už od útlého mládí zajímal o astronomie a poté, co se seznámil s pracemi Hermanna Obertha (někdy v roce 1925, kdy už rodina bydlela v Berlíně), se začal zabývat i raketovou technikou. Nenásledoval tak svého otce barona Magnuse von Brauna, majitele velkého panství ve Slezsku, a nestal se statkářem. Wernher von Braun vystudoval v Berlíně francouzské gymnázium (na němž měl obtíže s matematikou a fyzikou, jak mnohem později přiznal) a poté nastoupil na vysokou školu, na berlínskou techniku.

Během vysokoškolského studia se mu stal patronem Karl Emil Becker, který mladého studenta přivedl na vojenskou základnu Kummersdorf, kde probíhaly první německé pokusy s raketami pro armádní využití. Braun měl s raketami už jistou zkušenost - od roku 1929 byl členem společnosti Verein für Ruamschiffahrt, v níž se podílel na konstrukci raketových motorů a raket. Známost s Beckerem, šéfem oddělení balistiky na ministerstvu vojenského vyzbrojování, a praxe v armádní skupině v Kummersdorfu přivedla von Brauna k doktorskému titulu. Diplomovou práci, kterou dokončil v dubnu 1934, a která se věnovala raketovým motorům, prohlásili příslušníci reichswehru za tajnou a s jejím obsahem se nemohli seznámit ani profesoři, kteří podepsali doktorský diplom. Braun diplom převzal 27. července 1934.

Von Braun v té době již dva roky působil ve Vojenském zbrojním úřadu a byl členem nacistické NSDAP. Současně byl též v řadách SS a postupně se dostával na stále vyšší pozice. Souběžně s kariérou důstojníka ale uplatňoval svoje technické nadání a vypracoval se na předního specialistu v oblasti kapalinových raketových motorů. V roce 1937 pak byl jmenován technickým ředitelem raketového zkušebního střediska Peenemünde a tuto funkci zastával až do jeho obsazení na jaře 1945.

Von Braunovým největším úspěchem byla konstrukce balistické rakety A-4, známější pod označením V-2. Tato raketa se stala základem amerických i ruských konstrukcí mezikontinentálních balistických raket a mnozí odborníci ji označují za první stupínek na cestě do vesmíru.

Krátce před koncem války, na začátku roku 1945, prchá von Braun společně s řadou dalších raketových specialistů do Bavorska a očekává zajetí od Američanů. Mimochodem vyjednávání o zajetí raketových odborníků vedl bratr Wernhera von Brauna, který hovořil anglicky. Wernher von Braun a skupina jeho spolupracovníků pak byla v květnu 1945 skutečně vzata Američany do zajetí. Němečtí zajatci ale netušili, že americká armáda rozjela operaci Paperclip, jejímž cílem byla získat pro USA přední raketové odborníky. Zajatci pak byli přepraveni do USA - prominenti včetně von Brauna letecky, ostatní (jednalo se celkem o asi 500 lidí) lodí společně s materiály o nacistickém raketovém programu.

Von Braun a další technici byli shromážděni na základně Fort Bliss v Texasu a tam se zapojili do vývojových prací na konstrukcích raket. V roce 1950 už von Braun v Redstonském arzenálu, kam se němečtí odborníci přesunuli, pracoval jako technický vedoucí vývoje taktické rakety Redstone. Později se zapojil do přípravy jednoho z projektů na vytvoření umělé družice Země, ale přednost dostal "americký" projekt Orbiter (přestože von Braun měl od roku 1955 americké občanství, stále byl pokládán za cizince a rovněž jeho nacistická minulost sehrála při rozhodování určitou roli). Ovšem po neúspěchu družice Vanguard (prosinec 1957) dostal von Braunův tým šanci vyslat na oběžnou dráhu svoji družici, což se mu 1. února 1958 (31. ledna místního času) zdařilo.

Von Braun se svými spolupracovníky, většinou techniky a inženýry s nimiž pracoval už v Peenemünde, později postavil řadu mohutných nosných raket Saturn. Nejsilnější z nich - Saturn 5 - umožnila americkým astronautům cesty na Měsíc.

I díky úspěchům měsíčních misí se von Braun v roce 1970 stal náměstkem administrátora NASA pro strategické plánování a tuto funkci zastával dva roky. Potom NASA opustil a stal se viceprezidentem letecké společnosti Fairchild Industries v Germantownu. V roce 1975 založil National Space Institute, jehož cílem byla propagace kosmických aktivit a získání podpory veřejnosti pro kosmonautiku.

Wernher von Braun zemřel 16. června 1977 v Alexandrii (stát Virgínie).

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] K. Pacner: Na obou březích vesmíru, Čs. spisovatel, Praha 1968
[2] K. Pacner, A. Vítek: Půlstoletí kosmonautiky, Epocha, Praha 2008
[3] http://history.msfc.nasa.gov/vonbraun/bio.html[4] http://www.britannica.com/EBchecked/topic/78018/Wernher-von-Braun

-----
Příště: Pilotované kosmické stanice; plánované zveřejnění: 24.3.2012.

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 22.3.2012 5:58 | karma článku: 27,26 | přečteno: 3816x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1048x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/