Vojenské rakety 16. století
Na úvod malá poznámka k historickým souvislostem: na počátku 16. století byla uskutečněna první plavba kolem světa (v letech 1519 až 1922 ji podnikla výprava portugalského mořeplavce Fernando de Magalhaese; 1480 - 1521) a definitivně tak byla potvrzena správnost představy o kulovém tvaru Země. V této době dochází rovněž k prudkému rozvoji přírodních věd, o jejichž výsledky se opírala také astronomie, v níž právě vrcholil boj mezi dále již neudržitelným geocentrickým a heliocentrickým modelem vesmíru. Heliocentrický systém postupně získával na svou stranu většinu vzdělanců a na začátku 17. století objevem pohybových zákonů definitivně zvítězil - více viz článek tohoto blogu "Od geocentrismu k heliocentrismu". Objevují se také častější "literární" cesty do vesmíru a například francouzský satirik François Rabelais (asi 1494 - 1553) byl přesvědčený, že neuplyne hodně času a lidé vymyslí něco, co jim umožní dostat se do oblasti Měsíce.
Ale zpět k raketám, které začínají být z armád postupně vytlačovány, i když se s raketami stále válčí - kupříkladu Benátčané je využívali celkem hojně. Přesto se v řadě spisů věnovaných palným zbraním a pocházejících ze 16. století setkáváme s pasážemi, jejichž podstatné části jsou věnovány právě vojenským raketám (a často i raketám pro zábavu). Výrobci raket byli totiž většinou puškaři, kteří měli největší praktické zkušenosti se střelným prachem, tvořícím hlavní součást pohonných směsí raket. Množství a druh dalších látek přidávaných ke střelnému prachu se ve spisech obyčejně nezveřejňovalo a zůstávalo to tajemstvím každého výrobce (obdobně jako u ohněstrůjných raket se nezveřejňoval postup výroby světelných efektů).
Existovala ale řada výrobců, kteří se věnovali jak přípravě ohňostrojů, tak produkci raket pro vojenské účely (tedy včetně osvětlovacích a signálních). Příkladem budiž italský metalurg a chemik Vannoccio Biringuccio (1480 - asi 1539), který v roce 1540 vydal knihu "De La Pirotechnica libri X" ("Desatero knih o pyrotechnice"). Přestože hlavním tématem knihy je metalurgie, obsahuje také kapitolu o dělostřelectvu a raketách nazvanou "O výrobě ohňostrojů při použití ve válce a při festivalech", ve které uvádí údaje o výrobě střelného prachu a kapitola obsahuje rovněž popis jednoduché dvoustupňové rakety. Kniha byla zřejmě poměrně populární, protože už v roce 1556 byl vydán její francouzský překlad (do francouzštiny ji přeložil Jacques Vincent).
V roce 1561 byl v Paříži vydán spis neznámého autora s názvem "Kniha o kanónech a ohňostroji" ("Livre de canonerie et artifice de feu"), který také obsahuje návod na výrobu raket, jejichž délky byly 106 a 120 cm. Kniha obsahuje nejen návod na výrobu raket, ale současně analyzuje možnosti jejich využití při vojenských akcích. Kniha se brzy stala učebnicí pro budoucí vojenské raketčíky.
V ruské armádě použil hejtman Ružinskij při bojích Záporožců s Tatary na Ukrajině u města Belgorod v roce 1516 jednoduché papírové rakety. Vypouštěné rakety sice nezpůsobily v tatarském ležení žádné ztráty ani materiální škody, ale posloužily hlavně k vyvolání zmatku ve stádech jejich koní. Použití raket bylo zaznamenáno v dobových materiálech. Věk ruských bojových raket ale přišel až v 17. a hlavně v 18. století, přestože již od století patnáctého se v Rusku vyrábělo velké množství kvalitního střelného prachu.
V raketové technice se začínají uplatňovat i nové pohledy. Tak německý hrabě Rheinhardt von Solms ve svém rukopisném díle z roku 1530 popisoval raketu, která měla byla opatřena primitivním padákem pro plavné přistání, a pro prodloužení pobytu ve vzduchu, což bylo důležité zejména pro signalizační nebo osvětlovací rakety. Noční osvětlování bojišť při obléhání pevností raketami navrhoval později španělský kapitán dělostřelectva inženýr a matematik Luis Collado (Colliado; zemřel 1592) v knize s titulem "Practica manuale di artegliera". Italská verze této knihy vyšla tiskem v Benátkách v roce 1586, v původním španělském znění pak vyšla v Miláně v roce 1592. Colladova kniha se hlavně věnovala výrobě a použití raket v armádě, ale v jednom z pozdějších vydání byla přidána i kapitola věnovaná ohňostrojům.
V 16. století bylo vydáno několik dalších knih, kreré se věnují vojenskému využití raket, případně taktice jejich použití v bitvách. Kromě již uvedených spisů se můžeme zmínit o knize italského vojenského inženýra a architekta Girolama Catanea (Cattaneo?) z roku 1567 nazvanou "Auuertimenti et essamini intorno a quelle cose che richiedono a vn perfetto bombardiero", což bylo vlastně doplněná druhá část jeho práce "Opera nuova di fortificare, offendere et difendere, et far gli alloggiamenti campali" z roku 1564. Dílo se věnovalo vojenským pevnostem a možnostem jejich dobývání, a to včetně raketových přepadů. Další verze této knihy vyšla v Brescii v roce 1587 pod názvem "Dell'arte militari libri".
S popisy vojenských zařízení (včetně raket, a to i raket pro ohňostroje) a bomb se setkáváme v knize z roku 1568 "Precetti della militia moderna, tanto per mare, quanto per terra" italského alchymisty Girolami Ruscelliho (1500 nebo 1504 - 1566). A práce belgického technika Jeana Beavise (Bovy?) "La pyrotechnie militaire", vydané v Liège v roce 1591, se zmiňuje o vícestupňových raketách. V této knize je rovněž popsána a načrtnuta vícestupňová řízená raketa, která by měla být schopna překonat přitažlivost Země. Jednotlivé stupně navrhované rakety byly řazeny za sebou.
Ve francouzské armádě, která patřila v této době mezi nejlepší v Evropě, se rovněž používaly rakety. Doklady o tom jsou v díle "Briefve instructions sur le fait de l'artillerie de France" ("Stručné instrukce o francouzském dělostřelectvu"), vydaném v roce 1597 v Paříži. Autor spisu - Daniel Davelcourt - zde podal také popis konstrukce takové vojenské rakety. Využití raket pro boj se věnuje také spis z roku 1598 vydaný ve francouzském Chaumont-en-Bassigny "Modelles, artifices de feu et divers instrumens de guerre, avec les moyens de s’en prévaloir pour assiéger, battre, surprendre et deffendre toutes places..." (titul dále pokračuje - jak bývalo tehdy běžným zvykem název díla shrnoval vše, co obsahovalo); autorem knihy je francouzský technik Joseph Boillot (asi 1545 - 1605).
Ze 16. století také pochází první popis rakety v polské literatuře. V roce 1569 byla v Krakově byla vydána kniha Marcina Bielskieho nazvaná "Sprawa rycerska według postępku i zachowania starego obyczaju rzymskiego", která takový popis obsahuje.
16. století ale přispělo také teorii; začínají se objevovat první spisy věnované výpočtům drah vržených těles. Prvním takovým dílem je publikace "La Nova Scientia" z roku 1537, v níž italský matematik a topograf Nicolo Fontana Tartaglia (asi 1500 - 1557) aplikuje matematické rovnice na výpočty pro dělostřelectvo (výpočty balistických drah) a vypracoval nové tabulky pro dělostřeleckou střelbu. Podobně se balistickým drahám věnuje kniha anglického astronoma a matematika Thomase Diggese (1546 - 1595) "Arithmetical military treatise" z roku 1579. Thomas Digges navazoval na práci svého otce Leonarda Diggese (1520 - 1574). Studiem balistiky se od roku 1590 zabýval také anglický astronom Thomas Harriot (1560 - 1621), který v roce 1607 zjistil, že trajektorií vystřeleného projektilu je parabola. Harriot k problematice balistiky sestavil celou řadu poznámek, které ale byly brzy zapomenuty a v následujících dvou stoletích nebyly nikdy publikovány.
Na závěr uvedu část výroku italského matematika, lékaře a astrologa Geronima Cardana (1501 - 1576), který napsal ve své autobiografii při hodnocení velkých událostí své doby: "...nyní nám zůstává jediné, ovládnout nebesa...".
HLAVNÍ PRAMENY:
[1] P. Elsztein: Polska w Kosmosie, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1978
[2] O. Fischerová, F. Škoda: Člověk a hvězdy - in: Věda a technika mládeži, ročník 1961, číslo 8
[3] J. Golovanov: Doroga na kosmodrom, Dětskaja litěratura, Moskva 1982
[4] J. Kroulík, B. Růžička: Vojenské rakety, Naše vojsko, Praha 1985
[5] P. Lála, A. Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[6] F. Link, L. Neužil: Raketové lety a výzkum vysoké atmosféry, Nakladatelství ČSAV, Praha 1957
[7] Petite Chronologie des grands Noms de l'Astronautique - http://project.mettavant.fr/astroquation.htm
[8] The Roots Of Rocketry - http://www.spaceline.org/rockethistory.html
[9] Russian Space Program - http://www.guidetorussia.com/russian-space-program.asp
[10] SPACE: Kurs kosmonautiky - in: Letectví a kosmonautika, ročník 1968, číslo 1
-----
Příště: Život v kosmu; plánované zveřejnění: 21.3.2011.
Jan Sedláček
NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.
Jan Sedláček
Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.
Jan Sedláček
Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).
Jan Sedláček
Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.
Jan Sedláček
Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Obří požár skládky plastů na Rakovnicku. Zasahují stovky hasičů, jsou i zranění
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...
Papež František
Argentinec Jorge Mario Bergoglio se stal 13. března 2013 v pořadí již 266. papežem katolické...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...
Trump je nejméně populární od lednového nástupu. Američanům vadí trestání škol
Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa klesla na 42 procent, což je nejméně od jeho lednového...

Pronájem krásného bytu po rekonstrukci 2+kk, 53 m2 - Brno - Obřany - Fryčajova 29
Fryčajova, Brno - Obřany
18 000 Kč/měsíc
- Počet článků 556
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1049x